Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 7. října 2022 Justýna

Nebyla to klukovina, kárala soudkyně mladíka, který málem ubil bezdomovce

  9:25
Hoch, který jako šestnáctiletý v prosinci 2020 v Praze 1 v opilosti málem ubil bezdomovce, nepůjde do vězení pro mládež. Vrchní soud v Praze mu ve čtvrtek dal ještě šanci na nápravu a změnil původně uložený nepodmíněný trest za pokus o vraždu, výtržnictví a vydírání na tříletou podmínku. Rozsudek je pravomocný.

V případech trestně stíhaných mladistvých zákon zakazuje zveřejnit jejich jméno i tvář. Také jednání soudu bylo neveřejné, pouze s výjimkou vyhlášení rozsudku. V článku má chlapec fiktivní jméno Petr.

„Z podnětu odvolání mladistvého se napadený rozsudek zrušuje ve výroku o úhrnném trestním opatření. Znovu se rozhoduje tak, že se mladistvý při nezměněném výroku o vině odsuzuje k úhrnnému trestnímu opatření podmíněného odnětí svobody ve výměře tří let. Stanoví se mu zkušební doba na tři roky,“ rozhodl odvolací senát v čele se soudkyní Pavlou Augustinovou.

Soud mladíkovi zároveň uložil řadu povinností. Musí zaplatit ze svých naspořených peněz 20 tisíc korun na pomoc obětem trestné činnosti, ve volném čase má vykonat 60 hodin prospěšných prací v některém charitativním spolku zaměřeném na pomoc lidem bez domova a dále se podrobit psychoterapii ohledně zvládání rizikového chování.

Podle svých sil má rovněž nahradit způsobenou majetkovou škodu i nemajetkovou újmu. Dostal také zákaz užívání alkoholu či jiných návykových látek. Když ho přijde zkontrolovat probační pracovník, musí se podrobit testu.

Původně 28 měsíců vězení

Mladíka prvoinstanční soud letos v květnu poslal na 28 měsíců do věznice pro mladistvé. Zejména kvůli tomu, že se v prosinci 2020 opil a pak se v centru Prahy pokusil zavraždit bezdomovce.

Když si vysoký chlapec v bílé košili ve čtvrtek u odvolacího soudu vyslechl rozsudek, podle kterého nakonec do vězení nemusí, viditelně si oddychl. „Neusmívejte se, pane mladistvý,“ napomínala ho pak soudkyně.

„Spolu s uprchlým dospělým jste málem usmrtili člověka, který vám k tomu nedal vůbec žádný motiv ani příčinu. Byl pod vlivem alkoholu a nebyl schopen se vašemu útoku bránit,“ připomněla Augustinová, podle které chlapec s mužem v útoku pokračovali, i když bezdomovec ležel na zemi. „Kopat do bezbranného ležícího člověka je výsostně bezohledné,“ zdůraznila.

V dubnu 2021, tedy čtyři měsíce po útoku na bezdomovce, se mladík dopustil opět v Praze 1 výtržnictví a vydírání. Podle soudu mělo jít o další „fyzický útok na oběť, která k tomu nezavdala žádnou příčinu“. Bližší detaily pro veřejnost ale nezazněly.

Snaží se o nápravu, věří soud

„Důvod, pro který jsme změnili napadený rozsudek, vychází ze zásadního účelu zákona o soudnictví ve věcech mládeže. To se výrazně liší od trestání dospělých pachatelů v tom, že účelem sankce, která se ukládá mladistvému, není primárně potrestání za spáchaný delikt, ale snaha vychovat ho, vést ho k řádnému životu a ochránit společnost tím, že se (mladistvý) do budoucna podobného protiprávního jednání vyvaruje,“ vysvětlila soudkyně.

Připomněla, že mladík skončil ve vazbě a poté, co z ní byl propuštěn, se výrazně změnil. Ztráta svobody na něj měla velký výchovný účinek. „Dělá veškeré možné kroky ke své vlastní nápravě,“ uvedla Augustinová.

Podle ní se mladík dobrovolně snažil zkontaktovat napadeného bezdomovce, pro kterého našetřil 20 tisíc korun. Muž je však momentálně nekontaktní – a to i pro policii, někam zmizel. Mladík se podle soudu omluvil druhému poškozenému, absolvoval probační program zaměřený na zvládání vzteku a zapojil se do práce v nové škole.

„Přesídlil z Prahy do Plzně. Velký vliv na něj má jeho rodina, zejména jeho sestra a její manžel, ve kterém má poprvé mužský vzor, který celý život neměl. Všechna doporučení ze stran orgánů, které pracují s dětmi, vyznívají ve prospěch uložení ještě výchovného trestního opatření. Odvolací soud se s tímto názorem ztotožnil,“ řekla Augustinová, jejíž senát dal souzenému ještě šanci.

Vliv mělo i to, že napadený bezdomovec přežil, a útok tak neměl fatální následky. Mladík podle soudu jednal pod vlivem alkoholu, který dosud neužíval a proto nevěděl, jaký vliv na něj bude mít a jak vybudí jeho agresivitu.

Soudkyně uvedla, že s kolegy mladíkův trest v podstatě zvýšili. Místo původních 28 měsíců dostal nově 36 měsíců se stejnou zkušební dobou, která je podle zákona v maximální možné délce.

„Pokud mladistvý v průběhu tříleté zkušební doby bude vést řádný život, dodrží všechna omezení a povinnosti, které jsme mu naformulovali, tak se osvědčí a bude bez záznamu v rejstříku trestů,“ konstatovala.

Soud se domnívá, že pokud by mladík nyní nastoupil do věznice, mohl by se tam sblížit s dalšími trestanci a odcizit se od své rodiny, která na něj má dobrý vliv.

„Jeho lítost je pro nás věrohodná. Uvědomuje si, jak zklamal svoji rodinu a svoje nejbližší. Na druhou stranu tady dnes použil výraz ‚klukovina‘. To bylo pro soud obtížně zvládnutelné. To nebyla klukovina, málem jste usmrtil člověka. Je potřeba, abyste to věděl a dobře vnímal. Díky náhodě a díky tomu, že svědek přivolal pomoc, ten člověk přežil,“ podotkla soudkyně.

„Pokud nebude dodržena jedna jediná z uložených výchovných povinností nebo omezení, je to důvodem pro přeměnu původně uloženého podmíněného trestního opatření na nepodmíněné odnětí svobody,“ varovala soudkyně na závěr jednání. Hoch se pak na chodbě dlouze objímal s rodinou.

Autor:
  • Nejčtenější

Výtah na auta usmrtil v garážích muže, téměř mu oddělil hlavu od trupu

Tragická nehoda se ráno stala v podzemních garážích v Novodvorské ulici v Praze 4. Podle informací iDNES.cz tam muže...

Sídliště v Praze, které je skvělou adresou. Má vše, co si srdce žádá

Jihozápadní Město v Praze je na první pohled plné rozporů: skrývá v sobě unikátní památkovou rezervaci, bývalé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tragická srážka na Černokostelecké. Na místě zasahoval i vrtulník

Při střetu dvou osobních aut v Černokostelecké ulici v Praze v úterý večer zemřel jeden člověk a další tři se zranili....

Bytový dům v Karlíně podpírá monumentální socha ženy od Davida Černého

U karlínské Invalidovny už několik měsíců vzniká jedinečný architektonický počin se sochami umělce Davida Černého. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice po demolici vedou extraligu, vítězí i Olomouc. Litvínov poprvé slaví

Hokejová extraliga během nedělního odpoledne nabídla v rychlém sledu dalších sedm duelů. A kromě čtyř remíz v základní...

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Jeřáb vrátil na věž bývalé jezuitské koleje v Kutné Hoře opravené zvony

Na věž bývalé jezuitské koleje v Kutné Hoře se po téměř roční opravě vrátily zvony Michal a Ludvík. Jeřáb je vyzdvihl...

Praha 1 začala monitorovat kvalitu ovzduší na dětských hřištích

Radnice Prahy 1 spustila pilotní projekt měření kvality ovzduší na dětských hřištích. Jako první se zařízení objevila...

VIDEO: Většího na světě není. Katarský emír přiletěl na Ruzyni obřím bizjetem

Pod názvem bizjet, v „plném znění“ business jet, si automaticky představíme menší proudové dopravní letadlo pro...

VIDEO: Muž polil plot ukrajinského velvyslanectví v Praze červenou barvou

Plot u sídla ukrajinského velvyslanectví v pražské Bubenči polil někdo v noci červenou barvou. Policejní mluvčí Jan...

Pečujte o své zdraví těmi nejčerstvějšími omega-3 na světě
Pečujte o své zdraví těmi nejčerstvějšími omega-3 na světě

V Norsku, zemi lososů, se nepoužívá výraz šťastný jako blecha, ale šťastný jako losos. I vy teď můžete ochutnat nejprodávanější omega-3, které...

Nejtěžší bylo Hance v jejích posledních dnech lhát, říká Margita o Zagorové

Je to pět týdnů, co odešla zpěvačka Hana Zagorová (†75), se kterou žil její muž Štefan Margita (66) třicet let. Pěvec...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Táňa Pauhofová porodila. Její manžel prozradil pohlaví a jméno dítěte

Slovenská herečka Táňa Pauhofová (39) se poprvé stala maminkou. Na sociálních sítích zveřejnila fotky s hudebním...

Po malých institucích také ČSOB. Banky začínají nabízet úroky podobné ČNB

Na předchozí zvyšování úrokových sazeb České národní banky (ČNB) začínají výrazněji reagovat zvyšováním úročení vkladů...