Záře jako v Las Vegas, Mladá Boleslav ozdobila světýlky každý strom

  8:32aktualizováno  8:32
Mladá Boleslav pojala advent poněkud neobvykle. Trhy přesunula do „svítícího lesa“ na Výstavišti a doplnila je pouťovými atrakcemi. Lidé o ně mají zájem, stojí se dlouhé fronty. Podle kritiků je světýlek příliš a působí kýčovitě.

park Na Vystavisti Mlada Boleslav | foto:  Petr Kozlík, MAFRA

Auta prudce brzdí, jejich posádky fotí a natáčí na mobily, chodci se zastavují a rovněž vytahují chytré telefony, aby mohli sdílet snímky na sociálních sítích. Vánoční výzdobu letos v Mladé Boleslavi pojali opravdu ve velkém, podle mnohých až moc ve velkém. Kolemjdoucím vyráží dech především park Výstaviště, kam město letos poprvé přesunulo adventní trh. Celý park doslova září do dálky, snad každý strom je obalený svítícími řetězy a celé to působí jako jeden velký svítící les.

Podle řady kritiků je město přezdobené. „Působí to kýčovitě, na Výstavišti je tolik světýlek, že by tam měli zakázat vstup epileptikům,“ reagoval ironicky Petr Březina, jeden z návštěvníků adventního trhu, který byl v Mladé Boleslavi o víkendu zahájen a lidé na něj mohou přijít každé odpoledne od 16 do 21 hodin až do 23. prosince.

„Matějskou z toho neděláme“

Do kritiky se hojně pouští lidé i na sociálních sítích. „Je to lasvegaská tragédie,“ hodnotí Jiří Ševčík. „Kočkovi si spletli výstaviště?“ ptá se Marián Lepeška. A nadšení nejsou ani někteří opoziční politici. Podle zastupitele Jana Hamáčka (ČSSD) je světýlek moc, ulice města prý připomínají Las Vegas. „Čeho je moc, toho je příliš. Dostal jsem řadu kritických připomínek od občanů, a to zvláště k atrakcím u divadla,“ dodává zastupitel Přemysl Sezemský (ČSSD).

Fotogalerie

Naopak řada návštěvníků byla při návštěvě centra Mladé Boleslavi nadšená, po celý víkend byl o adventní trhy velký zájem. Výzdoba podle nich navozuje vánoční atmosféru, když už chybí větší sněhová nadílka. „Je to tam přesně jako v pohádce. Je mi už pár let, ale cítila jsem se krásně,“ chválí Slávka Presslová. Pochvaly vyjadřují lidé i na facebookovém profilu primátora. „Je to pěkné, děti byly nadšené,“ píše Martin Horák z Mladé Boleslavi.

A spokojený je i hlavní autor výzdoby, primátor Raduan Nwelati (ODS). „Děkuji lidem, že jich tolik přišlo, bez nich by to celé neožilo. Jsem rád, že bylo na Výstavišti tolik usměvavých lidí a tolik šťastných dětských očí,“ říká primátor Nwelati. 

Hojně se diskutuje také o atrakcích, jež jsou součástí adventního trhu. Město totiž dalo přivézt šestnáctimetrové ruské kolo a do výšky 30 metrů vyjíždějící řetízkový kolotoč. Typické pouťové atrakce se podle kritiků na tradiční vánoční trhy nehodí, zvlášť když jsou umístěné poblíž historické budovy městského divadla. Primátor Nwelati ale říká, že chtěl do centra města přilákat lidi a nabídnout jim možnost vyhlídky na vyzdobené město. „Chtěli jsme atrakce pro děti, ale určitě z toho neděláme matějskou pouť, proto také atrakce fungují potichu, bez obvyklé hudby,“ připomíná Nwelati.

V zahraničí jsou podle něho atrakce i taková výzdoba obvyklé. Mnoha lidem se, soudě podle zájmu, líbí. MF DNES se během víkendu přesvědčila, že na ruské kolo či kolotoč lidé stáli fronty.

Podle kritiků je to však nevkusné a hlavně zbytečně nákladné. „Vyhozené peníze nás všech, blíží se volby 2018, tak je to dobrá kampaň. Kdyby raději dali peníze do nemocnice,“ kritizuje David Brož, obyvatel Mladé Boleslavi. MF DNES z registru smluv zjistila, že za pronájem kolotočů vydá Mladá Boleslav stovky tisíc korun. Za malý historický kolotoč, který byl umístěn na Staroměstské náměstí, zaplatí daňoví poplatníci 115 tisíc korun, ruské kolo na Výstavišti podle smluv vyjde na 200 tisíc a vysoký řetízkový kolotoč na dalších 300 tisíc korun. Do osvětlení město investovalo již loni.

„Mladá Boleslav v loňském roce investovala zhruba dva miliony do nákupu nového LED osvětlení, které bylo pochopitelně letos využito, proto v této oblasti nejsou letos nutné žádné významnější investice. Staré osvětlení, které dříve zdobilo centrum města, jsme využili v příměstských částech a na některých frekventovaných ulicích, jež dříve vánoční výzdobu neměly,“ vysvětluje mluvčí města Šárka Charousková.

Nejčtenější

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Další z rubriky

Zoopark ve Zvoli musí ukončit chov pum, veterináři mu neprodlouží povolení

Ze zooparku ve Zvoli u Prahy utekla puma americká. Na snímku druhý chovaný...

Veterináři neprodloužili povolení pro chov pum v zooparku ve Zvoli u Prahy. Podle zjištění Státní veterinární správy...

Primátor Hřib chce pojmenovat ulici podle zavražděného starosty Gdaňsku

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz (13. ledna 2019)

Jedna z ulic v hlavním městě by mohla v budoucnu nést jméno primátora polského Gdaňsku Paweła Adamowicze, který v...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz