(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Šéf odboru dopravy přihlašoval kradená luxusní auta, tvrdí obžaloba

  • 3
Okresní soud v Mladé Boleslavi začal projednávat případ legalizace kradených aut, v němž je obžalován vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství mladoboleslavského magistrátu Josef Macoun. Za podílnictví, legalizaci výnosů trestné činnosti a zneužití pravomoci úřední osoby mu hrozí až deset let vězení.

„Další dva muži obžalovaní v případu, Stanislav Bohunický a Boris Žabka, přijali dohodu o vině a trestu,“ řekl v úvodu jednání předseda senátu Tomáš Doležal.

Oba vyvázli s podmínečnými tresty. Dnes byli předvoláni jako svědci. Žabka vypovídat nechtěl s omluvou, že se necítí dobře. Bohunický odmítl, že by kradená auta byl na úřadě registrovat, jezdil s nimi na technickou kontrolu. Vypovídat se bál. „Nechci o tom mluvit, vyhrožovali mi,“ odpovídal na některé otázky předsedy senátu.

Obžaloba Josefu Macounovi klade za vinu, že pomohl legalizovat nejméně tři kradené vozy dohromady za více než 4,5 milionu korun, ukradená na Slovensku a v sousedním Německu. Jedno z aut, nabouraný Range Rover Evoque ukradený na Slovensku si sám koupil. Za auto v odhadované hodnotě 690 tisíc korun zaplatil 450 tisíc. 

„Chtěl jsem ho pro manželku, věděl jsem, že je to spolehlivé auto,“ řekl u soudu Macoun.

Úředník popřel, že by věděl o tom, že auta, která přihlašoval, byla kradená. Připustil, že se dopustil chyby, když auta registroval přednostně. Dokumenty podle něj vypadaly v pořádku. 

Kradené auto bych si nekoupil, argumentuje obžalovaný

„Nenapadlo mě, že ta auta nejsou v pořádku. Kdyby mě to napadlo, rozhodně bych si takové auto nekoupil,“ řekl Macoun. Bývalý policista stále vede odbor dopravy mladoboleslavského magistrátu.

Podezření, že se na boleslavském odboru dopravy registrují kradená luxusní auta, policisté prověřovali od roku 2015. Podle kriminalistů šlo především o vozidla značek Range Rover, Audi a BMW, odcizená hlavně v Německu, Rakousku a na Slovensku.

Přihlášeno bylo podle policie nejméně 12 aut za více než 20 milionů korun. Auta úředníci přihlašovali s pozměněnými identifikátory a padělanými doklady na fiktivní firmu, která pak vozy přes úvěry a leasingy prodávala dál. 

Jednání bude pokračovat 29. května, kdy by měl mimo jiné znovu vypovídat Žabka.

,