Boleslav hlídá ubytovny, obává se znuděných dělníků bez práce a manželek

  • 127
Mladá Boleslav posiluje bezpečnost v ulicích kvůli cizincům, kteří po zastavení výroby v automobilce Škoda a dalších dodavatelských firmách zůstali na místních ubytovnách. Podle primátora Raduana Nwelatiho existuje riziko, že nebudou dodržovat nařízenou karanténu a budou holdovat alkoholu.

„Zahraniční dělníci jsou teď na ubytovnách bez manželek, bez dětí a bez práce. Mohou se začít nudit,“ řekl Raduan Nwelati (ODS). Mnozí tak podle něho budou také shánět alkohol, a to může vést k vyhroceným situacím na ubytovnách.

Městští strážníci proto více kontrolují riziková místa na sídlišti nebo u Kauflandu.

„K deseti velkým ubytovnám jsme povolali stálou službu prostřednictvím najaté bezpečnostní agentury,“ uvedl ředitel Městské policie Mladá Boleslav Tomáš Kypta.

Tito pracovníci monitorují stav na ubytovnách, město pro ně zajistilo plátěný přístřešek s lavicí i stolem a také mobilní sociální zařízení.

„Mají za úkol zeptat se všech cizinců, kteří z ubytoven vycházejí, zda jdou nakoupit, nebo k lékaři a upozorňují je na zákaz srocování. Také kontrolují, jestli mají roušku,“ uvedl Kypta.

K vážnějším konfliktům na ubytovnách zatím nedochází. Podle Kypty mnoho stálých obyvatel i cizinců po zastavení výroby v automobilce z města odjelo. Místní se přesunuli na chaty, někteří cizinci se stihli vrátit domů.

V ulicích jezdí minimum aut, parkovací místa jsou volná a město zrušilo vyhrazené zóny rezidentního parkování. „Proto se nyní téměř nevěnujeme dopravním přestupkům, ale všechny síly zaměřujeme na bezpečnost v ulicích,“ dodal Kypta.

Skupinka se opíjela v parku

Nejvíce strážníci řeší nedodržování vládního nařízení o povinnosti nosit roušku, nebo respirátor, a to nejen v případě cizinců.

„Ve většině případů jsme porušení řešili dohodou, lidé si hned roušku nasadili,“ uvedl Kypta. V případě, že si někdo přesto roušku nasadit odmítne, nemine ho pokuta.

„U jednoho cizince jsme již udělili sankci deset tisíc korun, protože hrozilo, že se nám jej nepodaří dohledat. Jinak jsme tři případy předali k projednání jako přestupek na magistrát, tam hrozí vyšší pokuta,“ dodal Kypta.

Došlo už ale i na vyhrocené situace. O víkendu v parku v Nádražní ulici strážníci narazili na skupinku lidí, z nichž někteří neměli na obličeji roušku ani jinou podobnou ochranu. Zároveň popíjeli alkohol, přestože to tam městská vyhláška zakazuje.

„Jedna žena z této skupiny zahrnula strážníky vulgárními nadávkami ve stylu: Vy hajzlové, chcípněte,“ řekl Kypta. Další člen skupiny pak začal zuřivě kopat do odpadkového koše, pak strčil do policisty a začal utíkat. „Strážníci jej ale pronásledovali, při snaze o zadržení muž upadl na chodník, kde byl následně za použití hmatů a chvatů zpacifikován,“ dodal Kypta.

Cizince chtějí informovat a hlídat protiprávní propouštění

Náměstek primátora za oblast bezpečnosti a náměstek ministryně práce Robin Povšík (ČSSD) uvedl, že se obává zhoršení situace poté, co postupně utlumí výrobu i další firmy v regionu, které mnohdy zaměstnávají méně prověřené cizince, než přímo Škoda Auto.

„Pak tady budou tisíce agenturních pracovníků, kteří zůstanou na ubytovnách, celá řada z nich bude holdovat alkoholu a bude z toho velký bezpečnostní problém,“ uvedl Povšík.

Kromě hlídek bezpečnostní agentury proto město zvýšilo také informovanost cizinců.

„Ve spolupráci s centrem integrace cizinců jsme připravili leták v jedenácti jazycích, kde cizince informujeme o tom, co je to koronavirus, jak se chránit a jak je třeba postupovat v případě příznaků,“ uvedl Povšík. Součástí je kontakt na centrum integrace cizinců a na příslušnou ambasádu. „Leták jsme již začali distribuovat,“ řekl Povšík.

Dodal, že ministerstvo práce se snaží zabránit tomu, aby teď cizinci hromadně přicházeli o práci. „Ve spolupráci s inspektorátem práce chystáme preventivní akce u firem, aby nedocházelo k hromadnému nelegálnímu propouštění lidí,“ uvedl Povšík. Z nezaměstnaných cizinců by se totiž rychle stali rizikoví bezdomovci.