Trest za zardoušení a vyhození družky z okna platí, nové řízení nebude

  • 1
Čtyřiapadesátiletý Miroslav Sabol si musí dál odpykávat šestnáctiletý trest za to, že před čtyřmi lety zardousil družku a vyhodil ji z okna. Rozhodl o tom senát Městského soudu v Praze, který pachateli zamítl návrh na obnovu řízení.

Šlo o poslední možnost vězně, jak zvrátit verdikt za vraždu a další delikty, který muže poslal do věznice s nejpřísnějším režimem. Už dříve Sabol neuspěl s odvoláním ani mimořádnými opravnými prostředky.

„Dospěli jsme k závěru, že podmínky pro obnovu řízení nejsou splněny. Došlo k cílenému vyhození poškozené z okna,“ zdůvodnila rozhodnutí předsedkyně senátu Sylvie Slepičková. Ta také shrnula paletu důkazů svědčících o vině odsouzence.

Především jsou to stopy DNA Miroslava Sabola na tričku oběti pod krkem a v podpaží.

„Stopy DNA se tam dostaly tehdy, když jste oběť rdousil. DNA v podpaží poškozené svědčí o tažení k oknu a jejím vysunutí přes parapet,“ zdůraznila soudkyně.

K řadě dalších důkazů o vině patří například také kamerový záznam, který náhodou zachytil sunutí oběti z okna, expertiza z oblasti pádové biomechaniky, závěry soudních lékařů a řada dalších znaleckých a svědeckých vystoupení.

Obhajoba naopak namítala, že v řetězci důkazů existují mezery. „Ty lze vyvrátit jen novým znaleckým posudkem z oboru biomechaniky a vyšetřovacím pokusem. Jde o skutečnosti nové, které je třeba vzít v potaz,“ argumentoval advokát Václav Hebký.

Podobně hovořil také jeho klient. „Byl bych rád, kdyby se našla spravedlnost,“ řekl Miroslav Sabol.

S tím ale nesouhlasila obžaloba. „Tento návrh nepřinesl nic nového, co by měnilo důkazní situaci. Komplex důkazů je takový, že jasně svědčí o vině,“ řekla státní zástupkyně Tereza Čeplová.

„Mohu vám jen doporučit, abyste si znovu a pozorně přečetl rozsudek a další rozhodnutí,“ komentovala rozhodnutí předsedkyně senátu odsouzenci. Ten během posledních tří let vyzkoušel všechny dostupné opravné prostředky.

Neuspěl s odvoláním u Vrchního soudu v Praze, dovoláním u Nejvyššího soudu ČR ani stížností podanou k Ústavnímu soudu ČR. Stížnost pro porušení zákona jako nedůvodnou zamítl ministr spravedlnosti. Proto se Miroslav Sabol pokusil vyvolat obnovu řízení.

Vybílené konto a hrací automaty

Tragédie se stala v červnu roku 2014. Tehdy družka nechala Miroslava Sabola s policejní asistencí vyvést ze svého bytu na Chodově. Tečkou za vzájemným vztahem bylo mimo jiné to, že z jejích účtů vybral téměř sto tisíc korun, které většinou naházel do hracích automatů.

Krátce poté, 21. června, se obžalovaný do bytu vrátil, údajně si chtěl vzít zapomenuté doklady. Podle verdiktu však družku napadl a rdousil tak, až jí zlomil chrupavky. „Došlo k tomu silným stisknutím hrdla,“ popsali atak soudní lékaři.

Bezvládné tělo poté posunul přes parapet, žena se posléze zřítila do hloubky 18 metrů. Sunutí a pád náhodou zachytila policejní kamera. Hlídkaři ze čtvrtého obvodu totiž na parkovišti ohledávali vykradené auto. 

Sabol již dříve u soudu tvrdil, že jeho družka spáchala sebevraždu.

20. května 2015