Policie prověřuje případ z území bývalého vojenského a výcvikového prostoru Milovice pro podezření z neoprávněného nakládání s odpady a podvodu od roku 2023.
Aktuální obvinění se týkají dvou jednatelů firmy a také tří lidí z řad úředníků a bývalého vedení Krajského úřadu Středočeského kraje, kteří byli obviněni z trestné činnosti spojené s nakládáním s nebezpečnými odpady a poškozením životního prostředí, informoval dnes mluvčí Policejního prezidia Jakub Vinčálek.
„Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě. Vzhledem k současné fázi vyšetřování nebudeme sdělovat jejich jména, ani názvy společností. Nyní budou probíhat výslechy obviněných a vše by mělo skončit rozhodnutím soudu o jejich vině, či nevině,“ řekl dále pro MF DNES Vinčálek.
Azbest v Milovicích. Rakovinotvorný materiál skončil i na cyklostezce![]() |
Firmě a stíhaným jednatelům je kladeno za vinu, že v rámci demoličních a sanačních prací, které se prováděly od roku 2013, úmyslně poškodili půdu, ohrozili ovzduší na velkém území a ve velkém rozsahu nebezpečnými látkami, konkrétně azbestem.
Podle policie před stržením bouraných objektů nezajistili řádné odstranění azbestové zátěže v souladu se zákonem. Místo toho podle policistů nebezpečný odpad rozdrtili a smísili se stavební sutí, kterou následně naváželi na různá místa v lokalitě.
Sanace zamořeného území v Milovicích vyjde na 1,5 miliardy, odhaduje policie![]() |
Konečným důsledkem byla kontaminace rozsáhlé části území bývalého vojenského prostoru, která dosahuje přibližně 22 hektarů.
Kromě toho se podle zjištění policie stavební suť s azbestovým odpadem navážela i na další místa, včetně budované cyklostezky, která se stavěla bez povolení mezi obcemi Milovice a Straky.
Při vyšetřování dále vyšlo najevo, že stíhaná firma požadovala po Středočeském kraji zaplacení nejen již provedených demoličních prací, údajně zhotovených podle zákona, ale chtěla peníze také za dalších jedenáct dosud nezbouraných objektů. Tímto podle policie uvedla Středočeský kraj v omyl, načež hejtmanství zaplatilo za uvedené práce asi 34,5 milionu korun.
Tři lidé z řad úředníků a bývalého vedení krajského úřadu podle policie nezákonně vykonávali svoji pravomoc a neučinili kroky k identifikaci ekologické zátěže.
„I když byli o kontaminaci azbestem informováni, nedošlo z jejich strany k adekvátní reakci. Tímto způsobem umožnili pokračování nelegální činnosti a prohlubování kontaminace, dokonce i v podpovrchových vrstvách půdy,“ upřesnil Vinčálek.
Kraj chce vědět, jak se zamořeným územím nakládat
Krajský radní pro oblast investic a majetku Robert Pecha (ODS) pro MF DNES uvedl, že policie současné vedení hejtmanství zatím nekontaktovala.
„Před nějakou dobou jsme policii navrhovali schůzku, abychom si vyjasnili, jak máme s územím, kde se azbest nachází, nakládat. Dnes se v něm totiž nic neděje, každý se bojí tam něco udělat. Není to dobré řešení, mělo by se jednat. Policie nám ale bohužel zatím nedokázala říci, jak a kdy bychom mohli následky ekologické škody řešit.“
Pecha dále sdělil, že kraj má k dispozici jen část policejního posudku, který potvrzuje, že se v milovické lokalitě skutečně azbest nachází.
„Zda byl někdo obviněn a jak vysoká je škoda, jsme dosud nevěděli. Nechceme mařit policejní vyšetřování, takže i další testy na přítomnost azbestu v dané lokalitě musí počkat. Předpokládám, že nakonec území budeme muset nějakým způsobem sanovat, a je tedy pravděpodobné, že náklady budeme vymáhat po firmě, která nám škodu způsobila. Otázkou však je, zda ta už dnes není ‚prázdnou schránkou‘,“ dodal Pecha.
Budovy bourala firma Mladá RP, jednatel vinu odmítl
Budovy v bývalém vojenském prostoru u Milovic bourala v letech 2012 až 2014 firma Mladá RP. Ta ale tvrdí, že při demoličních pracích postupovala v souladu se zájmy ochrany životního prostředí.
„S údajnou kontaminací brownfieldu jsme spojováni neprávem. Nejprve jsem transparentně zajistili pasportizaci veškerých staveb určených k demolici. Poté byly odborně zmapovány všechny stavby obsahující azbest a ten byl prokazatelně a protokolárně odborně zlikvidován v letech 2013 až 2014; ještě před zahájením samotných demolic. Za případné nezákonné jednání svých dodavatelů však nemůžeme nést odpovědnost,“ odmítl vinu jednatel Mladá RP Oldřicha Fiala.
Při zásahu a domovních prohlídkách policisté v roce 2023 prohledali například kancelář bývalého radního Roberta Bezděka (ANO), který měl v éře středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové tuto zakázku na starosti. Data z počítače a listiny zabavila policie podle Seznam Zpráv také Jaroslavu Řikovskému, šéfovi krajského oddělení majetku.
„Prosím, obraťte se na tiskové oddělení,“ odmítl dnes Řikovský komentář pro MF DNES k možnému obvinění.
Mluvčí středočeského hejtmanství Michal Rapco následně sdělil, že vedení kraje se ke kauze nebude zatím vyjadřovat, protože věc je v rukou policie. Bývalému radnímu Bezděkovi se MF DNES snažila marně několikrát dovolat.
Kvůli rozloze zasaženého území provedli kriminalisté v případu přes padesát ohledání míst činu. V některých případech i za pomoci speciální techniky HZS Hlučín kvůli důkladnému zadokumentování důkazů.