Národní muzeum bude interaktivní. Chceme cílit na děti, říká jeho šéf

  • 4
Pokud chceme dostat do muzea návštěvníky, je potřeba s tím začít brzy, říká ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Proto je v nyní opravované budově chystá i speciální expozice pro děti, a to od věku, kdy ještě ani neumí číst a psát. Vsadit je podle Lukeše třeba i na interaktivitu.

„Například starší děti i mládež už dneska k muzeu nepřitáhneme. Nemá smysl je zkoušet přesvědčovat, a to ani třeba prostřednictvím youtuberů,“ podotkl Lukeš. Novodobé muzeum podle něj musí být otevřené, umět komunikovat na venek a přitahovat lidi třeba i tím, že to bude instituce, kam budou rádi chodit.

I v tom podle něj rekonstrukce budovy Národního muzea přelomová. Protože může takový pomyslný most mezi muzeem a společností vytvořit.

V případě interaktivity je ale podle něj vždy otázka, jak vybalancovat touhu návštěvníků si exponáty „ošahat“ s ochranou vzácných muzejních kousků.

„Vždy se ale budeme snažit co nejvíc exponátů zachovat tak, aby byly chráněné, ale zároveň i lidem hmatově přístupné,“ uvedl ředitel.

Lukeš také zmínili, jakými výstavami se muzeum po rekonstrukci otevře. „Jedna bude věnovaná stému výročí vzniku Československé republiky, další bude věnovaná výročí muzea, která ukáže 200 předmětů spjatých s muzeem za celou dobu existence. Menší výstava bude věnovaná rekonstrukci budovy a ukáže lidem, jak probíhala,“ uvedl ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Dále také prozradil, že muzeum plánuje velkou výstavu zaměřenou na úspěchy českých egyptologů a usilují také o výstavu koster mamutů.

Kvůli plánované rekonstrukci se veřejnosti uzavřelo muzeum už v roce 2011. Soutěž na firmu, která práce provede, však začala až o dva roky později. Od října 2014 byl známý vítěz - Sdružení M-P-I Národní muzeum (společnosti Metrostav, Průmstav a IMOS Brno). Kvůli komplikacím se soutěží nakonec Národní muzeum podepsalo smlouvu s vítěznou firmou až v dubnu 2015.

Při rekonstrukci také v únoru 2016 vypukl požár, jehož škody hasiči původně vyčíslili na 10 milionů korun. Nakonec však škoda nepřesáhla tři sta tisíc korun a probíhající práce událost nijak nenarušila.

S otevřením muzea se počítá letos v říjnu. Lidé se nejdříve podívají jen do panteonu, dvoran a částí sálů v přízemí, kde Národní muzeum uvede speciální výstavu ke stému výročí vzniku Československé republiky.

Muzeum bude po otevření ve zkušebním provozu, aby se mohly řešit revize také zkoušet technologie. Stavební úpravy mají být hotové. Přístup však bude omezen třeba k přírodovědným exponátům. Stálé expozice pak mají být otevřené v polovině roku 2019, na kterých již nyní pracují autorské týmy.

Před zahájením rekonstrukce byla budova v tristním stavu, jelikož opadala část vnější výzdoby, zdi byly obalené vrstvou špíny. Nepomáhaly ani otřesy způsobené kolonami aut v blízkosti muzea a soupravám metra pod ním. 

Část interiéru navíc poškodil na konci války letecký granát, další část necitlivá vestavba v podkroví budovy.

Celý rozhovor si můžete pustit zde: