"V tomto týdnu proběhla řada intenzivních jednání expertů hlavního města Prahy a Metrostavu, jejichž cílem bylo ve smyslu uzavřené smlouvy na stavbu městského okruhu nalézt řešení existujících problémů. Ke shodě bohužel nedošlo," uvedl mluvčí firmy Metrostav František Polák v tiskovém prohlášení.
Zástupci Metrostavu i hlavního města se na zatím poslední - páteční - schůzce dohodli, že společnou prioritou zůstává nalezení takového právního řešení, které by umožnilo zprovoznění tunelu v co nejkratším termínu, optimálně v tom původně plánovaném. Tím by měl být 1. květen příštího roku.
Podle Metrostavu se obě strany dohodly, že stavební firma uplatní požadavek na proplacení vyfakturovaných prací u rozhodčího soudu a to ve zkráceném řízení. To by mohlo trvat čtyři měsíce.
"Metrostav zároveň strpí, aby Praha předmět sporu rozšířila o otázku platnosti smlouvy a o požadavky na pokračování stavby," dodal Polák.
Spor o dostavbu tunelového komplexu se rozhořel minulý týden poté, co Metrostav oznámil, že kvůli neproplaceným fakturám ve výši 2,1 miliardy přeruší 7. prosince stavbu. Magistrát vzápětí přišel s tvrzením, že smlouvy na Blanku jsou neplatné, protože je údajně neschválila rada ani zastupitelstvo.
Magistrát: Věříme, že se stavba nezastaví
"Je nám jasné, že Pražany nezajímají spory o dostavbu tunelu Blanka, ale kdy konečně budou moci tuto stavbu užívat," řekl v pátek primátor Tomáš Hudeček. Vyjádřil přání, že Metrostav vyjde vstříc požadavkům města a práci nezastaví.
Metrostav ale na přání Prahy neslyší. "Požadavky na neplatnost smlouvy a zároveň na pokračování prací se vzájemně vylučují," uvedl mluvčí firmy Polák.
Pokud k zastavení prací dojde, bude se Praha domáhat toho, "aby (bez ohledu na platnost či neplatnost smlouvy) měl Metrostav povinnost tunel dostavět a předejít tak škodám v řádu miliard, které by způsobilo přerušení stavby. Dále bude v případném sporu řešena otázka platnosti smluv," oznámil magistrát.
Zástupci města potvrdili své stanovisko, že na jejich straně existuje důvodná pochybnost o platnosti souboru smluv, které zjistila interní kontrola v září tohoto roku. Opírají se zároveň o stanovisko dvou advokátních kanceláří z minulého týdne, které neplatnost smluv připustily. Praha proto vyčká s uhrazením fakturované částky na rozhodnutí nezávislé autority.
Případné zakonzervování stavby by městskou pokladnu přišlo odhadem na 1,6 miliardy korun ročně. Dosud stavba přišla městskou kasu na 25 miliard korun, celkem by měla stát 36 miliard.
24. listopadu 2013 |