Sobota 7. prosince 2019, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 7. prosince 2019 Ambrož, Benjamin

Nejlepší maturantka světa zamířila z pražského gymnázia na Stanford

  0:13aktualizováno  0:13
Roste počet škol, které se zapojují do mezinárodního programu zakončeného mezinárodní maturitou. Ta otevírá dveře do zahraničí. V takzvané IB maturitě uspěla na výbornou i Sára Davidová a zařadila se mezi nejlepší maturantky světa. Po absolvování pražského gymnázia zamířila na Stanford, jednu z nejprestižnějších univerzit světa.

Absolventka gymnázia Nový PORG Sára Davidová nyní studuje na prestižní univerzitě Stanford v Americe. Tamní posluchárny navštěvovalo i několik laureátů Nobelových cen. Na studium není sama, na škole už studuje i její sestra Bára, která tam nastoupila loni. | foto: archiv S. Davidové

Mezinárodní IB (International Baccalaureate Diploma) maturitu lze dnes skládat na deseti pražských středních školách. Díky ní si studenti mohou změřit své znalosti s dalšími 160 tisíci studenty z celého světa.  Letos uspěla nejlépe ze všech studentka gymnázia Nový PORG Sára Davidová. O první pozici se dělí s dalšími 212 studenty, kteří získali plný počet ze 45 možných bodů.

„Nerada mluvím o IB jako o maturitě – je to program, který trvá celé dva poslední roky středoškolského studia. Skóre v IB nezáleží jen na závěrečných zkouškách, ale zahrnuje i mnoho projektů a zkoušek v průběhu studia,“ vysvětluje Davidová.

Mezinárodní maturita je vstupenkou mezi elitu

Studentka se rozhodla podstoupit přípravu na mezinárodní zkoušku, protože chtěla studovat v zahraničí, a to se jí také podařilo. Nyní je posluchačkou na Stanfordově univerzitě, přesný obor, jakému se bude věnovat, ještě vybraný nemá.

Rok na soukromém gymnáziu stojí i půl milionu. Nejlepší studují zadarmo

„IB program je velmi prestižní, takže jeho úspěšné dokončení univerzitě ukáže, že má student veliký akademický potenciál,“ domnívá se. Zajímavostí je, že na stejné univerzitě už studuje i její starší sestra Bára, která rovněž navštěvovala Nový PORG.

Podle Davidové jsou největší předností IB programu dlouhé akademické eseje, které studenti zakládají na vlastním výzkumu, ať už v matematice, fyzice, či literatuře. 

„Přestože jde o jednu z nejnáročnějších a nejvíce obávaných součástí programu, myslím, že mě výborně připravila na studium na vysoké škole, především díky rozsáhlé zpětné vazbě a soustavné podpoře od učitelů,“ dodává.

Letos se Nový PORG stal nejlepší školou v pevninské Evropě, co se týče získaných bodů v IB maturitě, a 14. nejlepší na světě. Přestože se jedná o mezinárodní program v angličtině, mohou studenti maturovat i z českého jazyka a student si může zažádat o uznání diplomu v Česku.

„Celý program absolvují studenti v angličtině, kromě předmětu česká literatura. Skládat mezinárodní maturitu není povinnost – student se může rozhodnout skládat jen českou maturitu,“ říká Karel Lemfeld, ředitel gymnázia Nový PORG.

Pro mnoho studentů je hlavní výhodou, že mají pak snazší cestu na zahraniční vysoké školy. „Z 56 letošních maturantů jich ke studiu v zahraničí nastoupilo 30. Výhodou IB programu je pro ně zejména příprava na výrazně odlišný styl studia, který je pro zahraniční univerzity typický,“ vysvětluje Lemfeld.

Češka se dostala mezi 146 nejlepších maturantů na světě. Odchází na Oxford

Počet škol, které svým žákům studium mezinárodního programu nabízejí, v Praze i v celém Česku roste. Školy, které získají tuto certifikaci, následně připravují své studenty na náročnou zkoušku.

V březnu 2017 obdrželo certifikaci například Gymnázium Evolution. První tři studentky, které jsou takovými předskokankami, budou skládat tyto zkoušky už letos na jaře.

„Motivací většinou je zkusit prověřený evropský systém, který se sice mnoho neliší od naší vlastní koncepce, ale absolvent s touto maturitou má otevřené dveře na vysoké školy z celého světa,“ vysvětluje Růžena Preissová, ředitelka gymnázia.

V roce 2021 tam bude skládat plnou IB maturitu 12 studentů, kteří se chystají na vysoké školy v zahraničí. Jsou to nejrůznější obory, ať už přírodovědné, či technické v USA, Velké Británii, nebo třeba umělecké rovněž v USA v Kalifornii. Nevynechávají ale ani tuzemské školy, třeba matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy.

Nejen Praha, ale i Brno, Ostrava nebo Karlovy Vary

Na škole lze skládat i klasickou českou maturitu, ředitelka ale očekává, že počty studentů v IB programu porostou. „V nižších ročnících zájem vzrůstá, předpokládáme, že po úspěšném složení maturitních zkoušek jejich spolužáky se rozhodnou pro IB i ti, co dosud váhají,“ dodává Preissová.

Jak vysvětluje Petr Hopfinger z Gymnázia Duhovka, studenti nemusí nutně zamířit na zahraniční školy. „Smysl má i program sám, je ideální kombinací osvojování znalostí s jejich používáním. Na naší škole také logicky rozvíjí principy Montessori pedagogiky,“ říká s tím, že výuku podle IB programu zahájili v září a absolventy tak ještě nemají. V prvním ročníku jej nyní studuje 15 žáků.

V roce 2016 dosáhla plného počtu bodů tehdejší studentka gymnázia Nový PORG Vendula Fialková, která nyní studuje matematiku na univerzitě v Oxfordu. „Naučila jsem se pracovat samostatně a aktivně se o své studium zajímat,“ zpětně hodnotí studium v IB programu.

Mezinárodní maturitu IB aktuálně nabízí přes 5 tisíc škol ze 150 zemí světa. V České republice je jich patnáct a letos mezinárodní maturitní zkoušku skládalo 369 českých studentů. Kromě Prahy jde o žáky z Brna, Karlových Varů a Ostravy.

  • Nejčtenější

Při nehodě autobusů v Praze se zranilo 18 lidí, ve voze MHD jela školka

V Praze na Chodově se ráno srazily dva autobusy. Podle prvotních informací záchranářů se mohly zranit až tři desítky...

Konflikt v metru se na Floře přesunul k nákupnímu centru, skončil pobodáním

Pobodáním skončil ve čtvrtek kolem šesté hodiny večer konflikt v pražském obchodním centru na Floře. Policie útočníka...

Český koeficient padá dolů. Jak to bude s nasazením do poháru číslo tři

Vyřazení už i slávistických fotbalistů z evropských pohárů se nemile projeví na národním koeficientu, který rozhoduje o...

Muž na Floře pobodal druhého kvůli srážce na nástupišti metra, neznali se

Konflikt u obchodního centra Flora, při kterém jeden z mužů pobodal druhého, vyhodnotili kriminalisté jako pokus o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dělníci šikanovali agenturní kolegy. Dali jim projímadlo, zavřeli do bedny

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dala výpověď pěti zaměstnancům, kteří šikanovali své kolegy najaté přes...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Muž na Floře pobodal druhého kvůli srážce na nástupišti metra, neznali se

Konflikt u obchodního centra Flora, při kterém jeden z mužů pobodal druhého, vyhodnotili kriminalisté jako pokus o...

Osmdesátníka s holemi přepadli v Praze lupiči, přišel o peníze na tapety

Pražská policie hledá muže a ženu, kteří přepadli seniora v Praze 8. Při loupeži jej natlačili na zeď, sebrali mu...

Konflikt v metru se na Floře přesunul k nákupnímu centru, skončil pobodáním

Pobodáním skončil ve čtvrtek kolem šesté hodiny večer konflikt v pražském obchodním centru na Floře. Policie útočníka...

Dělníci šikanovali agenturní kolegy. Dali jim projímadlo, zavřeli do bedny

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dala výpověď pěti zaměstnancům, kteří šikanovali své kolegy najaté přes...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz