Matka chladnokrevně udusila novorozence, soud jí potvrdil 16 let vězení

  12:38aktualizováno  12:38
Vrchní soud v Praze potvrdil 16,5 roku vězení Kateřině Č., která loni na začátku března na sídlišti ve Stodůlkách krátce po porodu udusila své dítě. Podle soudu to byla vražda spáchaná po předchozím uvážení. Rozhodnutí je pravomocné.

Soud začal projednávat případ matky, která podle obžaloby usmrtila novorozence a tělo odložila v igelitové tašce na hydrant (15.1.2019) | foto: Jan Bohata, MF DNES

„Bylo nade vší pochybnost prokázáno, že obžalovaná po utajeném těhotenství a utajeném porodu zdravého, životaschopného novorozence udusila, zřejmě aktivním způsobem,“ zdůvodnil dnes verdikt předseda senátu Michal Hodoušek.

Obžalovaná čtyřiatřicetiletá Kateřina Č., byla podle rozhodnutí vrchního soudu příčetná a plně trestně odpovědná.

„Jednala plánovitě, chladnokrevně, stále stejně. Rozrušení u ní nepřicházelo v úvahu,“ konstatoval soudce Hodoušek. Také trest je podle dnešního stanoviska senátu vrchního soudu přiléhavý. „Není rozhodně nepřiměřeně přísný,“ uvedl předseda senátu.

V kauze tragické smrti novorozeného chlapečka rozhodl v první instanci letos v únoru senát Městského soudu v Praze. Ten Kateřině Č. za vraždu vyměřil 16 a půl roků vězení, obhajoba rozsudek napadla a odvolala se k vrchnímu soudu. Státní zástupce se práva na odvolání vzdal.

„Městský soud v Praze provedl řádně dokazování a čin také správně kvalifikoval,“ sdělila dnes své stanovisko státní zástupkyně.

„Již v přípravném řízení došlo k pochybení, když nebyl přibrán znalec, porodník,“ tvrdil dnes v jednací síni advokát Jan Poláček.

Nepamatuji si, co se stalo, říká obžalovaná

Obhajoba argumentovala také tím, že znalci se dostatečně nezabývali psychickým stavem matky a otázkou možné amnézie. Dále obhájce uváděl, že byl nesprávně zpracován psychiatrický posudek. „Také právní zhodnocení této věci je chybné,“ zdůraznil v závěrečné řeči.

Jeho klientka se podle Jana Poláčka mohla dopustit nanejvýš trestného činu vraždy novorozeného dítěte matkou, za to by Kateřině Č. hrozil trest od tří do osmi let. Za vraždu dítěte spáchanou s rozmyslem mohl soud vyměřit trest od 15 do 20 let.

Advokát vzhledem k okolnostem navrhl, aby senát vrchního soudu rozsudek zrušil a vrátil zpět k novému projednání k městskému soudu. „Nevím, co se v průběhu porodu stalo, nepamatuji si to. Ale je mi to moc líto,“ řekla na závěr stručně Kateřina Č.

Utajený porod a vražda

Dítě přišlo na svět po utajeném těhotenství v noci na 5. března 2018 v pokoji jednoho z bytů na sídlišti ve Stodůlkách, kde obžalovaná náhodou přespala u kamarádky. Dítě podle expertiz žilo až desítky minut, Kateřina Č. však podle spisu nepřivolala pomoc ani neodnesla dítě do babyboxu, nezvolila ani možnost adopce. Naopak dítě vložila do igelitové tašky a odložila u skříně s požárním hydrantem v suterénu domu.

„Rozsah zranění svědčí o aktivním dušení. Příčinou smrti bylo zakrytí nosu či úst textilií,“ uvedl soudní lékař Jiří Hladík. Na smrti dítěte mohlo mít podíl také podchlazení.

Porod obžalovaná podle spisu tajila také následující ráno, s kamarádkou si dala kávu a cigaretu a odešla. Den po smrti dítěte odešla na oslavu narozenin svého otce, poté ji zatkla policie.

Tašku s ostatky novorozence našel náhodný svědek u domu, kdo ji tam vynesl není jasné. „Nevzpomínám si, co se stalo,“ řekla obžalovaná při výslechu.

Matkou se nestala poprvé, rodila již potřetí, druhé dítě dala k adopci. Psychiatr a psycholog shrnuli, že Kateřina Č. nejednala v osudnou noc pod vlivem duševní nemoci, trpí však poruchou struktury osobnosti. Podle znalců má pragmatický vztah k pravdě, neprojevila skutečnou lítost.

Autor:

Nejčtenější

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Praha 6 vyhlásila dopravní nouzi, trpí pod náporem vozidel

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Městská část Praha 6 ve čtvrtek vyhlásila Stav dopravní nouze. Návrh odsouhlasilo 29 z 38 přítomných zastupitelů. Ti...

Trampové nechali kamaráda vozíčkáře u lomu Amerika, zůstal tam dvě noci

Vozíčkář zůstal dvě noci u lomu Amerika, nechali ho tam kamarádi. (17. 6. 2019)

U lomu Velká Amerika na Berounsku zůstal po dvě noci opuštěný vozíčkář, který se sám nedokázal dostat pryč. Podle...

Pacientku nechali ležet šest hodin na chodbě. Nemocnice pochybení popírá

Nemocnice chodba

Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov nechala na nemocniční chodbě ve středu ležet postarší ženu šest hodin. Alespoň...

Další z rubriky

VIDEO: Stavba metra D začala na Pankráci geologickým průzkumem

V hlavní roli stroje - začala stavba linky D pražského metra

Pražský dopravní podnik začal na Pankráci s geologickým průzkumem pro stavbu trasy metra D z Pankráce do Písnice....

Na koupališti Lhotka utonul starší muž, nepomohla ani rychlá akce

Na koupališti Lhotka se utopil starší muž. (18.6.2019)

Na koupališti Lhotka v Praze 4 se odpoledne utopil starší muž. Ve vodě ho zhruba po 15 minutách od nahlášení našel...

Stromy na Vinohradech musely ustoupit hřišti, lidé poslední z nich brání

Fotografie posledního javoru.

Na místě bývalé komunitní zahrady plánuje vedení radnice Prahy 2 postavit dětské hřiště. Místním obyvatelům se nelíbí,...

Najdete na iDNES.cz