Středa 21. dubna 2021, svátek má Alexandra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. dubna 2021 Alexandra

Matějskou pouť zrušila jen válka, teď v akci brání covid

  12:35
Matějská pouť ve své světské podobě přestála povodně, hospodářské krize i změny režimů. Nemohla se konat jen dvakrát kvůli totálnímu nasazení za druhé světové války. V sobotu se kolotoče neroztočily potřetí. Kvůli epidemii onemocnění covid-19.

Matějská pouť v Praze (23.02.2019) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Chuť cukrové vaty, zvuk praskajícího popcornu a zrychlený tep na atrakcích. Tyto požitky si Pražané mohli každoročně užít na pražském Výstavišti. Letos však Matějská pouť jeho brány neotevře.

„Vzhledem k vládním opatřením, která zatím neumožňují letošní ročník pouti zrealizovat, musíme bohužel s lítostí letošní ročník Matějské poutě zrušit. I když se vládní opatření zmírní, jelikož se tato akce připravuje minimálně půl roku dopředu, bylo by velmi těžké během pár dní takovou akci spustit,“ oznámila oficiálně zrušení letošního ročníku poutě její mluvčí a organizátorka Eva Kočková.

Organizátoři se snaží předejít scénáři z loňského roku, kdy byli nuceni uzavřít pouť po pouhých dvou týdnech a veškeré přípravy více než stovky atrakcí tak přišly vniveč.

„Pokud bych měla porovnat letošní a loňské ztráty, musím říct, že v loňském roce byly mnohem větší, jelikož příprava poutě je velice náročná nejen časově, ale i fyzicky. Nyní jsme alespoň těchto příprav ušetřeni,“ zdůvodňuje rozhodnutí Kočková. Podobně jako loni připravili organizátoři Zábavnou vesničku jako alespoň malou náhradu za zrušenou pouť a přislíbili ji pro tento rok ještě více rozšířit, samozřejmě ve chvíli, kdy to situace dovolí.

Století trvající tradice

Historie matějské poutě v její původní podobě sahá až do konce 16. století, kdy poutě měly náboženský, nikoliv zábavní charakter a konaly se u příležitosti svátku sv. Matěje, který připadá na 24. února. První záznam o poutích ke kostelu sv. Matěje v archivech Národní knihovny pochází z roku 1595.

OBRAZEM: Jindy zábava, dnes smutek. Matějskou pouť zavřel koronavirus

Jak událost nabírala světský charakter, přesouvaly se i jednotlivé stánky stále níže po poutní cestě až na dnešní Vítězné náměstí. Svou dnešní podobu začala pouť získávat ve 30. letech 20. století, kdy se při její příležitosti objevily první atrakce. V té době nabyla matějská pouť svou dnešní podobu v podstatě zábavního parku.

Kolotoče dokázala doposud zastavit pouze druhá světová válka. „Je velmi smutné, když víte, že se v dlouhé historii matějské poutě stalo pouze dvakrát v roce 1944 a 1945, že se pouť nekonala,“ dodává Kočková.

Důvodem tehdy bylo vyhlášení takzvané totální války, potažmo v rámci protektorátu takzvaného totálního válečného nasazení. V rámci tohoto nového stavu mělo být veškeré úsilí obyvatelstva směřováno k vítězství Německa ve válce a pro tyto účely došlo i k masivnímu potlačení kultury. Zavřít musela například také divadla či muzea.

Již 58 let na výstavišti

Matějská pouť za svou historii procestovala kus Prahy. Od Hanspaulky, kde začínala, se postupně přesunula až na bubenečské výstaviště, kde se koná od roku 1963.

Stala se jedním z podstatných příjmů, o který letos výstaviště přišlo. Bilance přitom nebyla pozitivní už po loňském roce. „V roce 2020 na výstaviště zavítalo pouze 200 tisíc návštěvníků, což je vzhledem k 1,3 milionu návštěvníků v roce 2019 obrovský propad. Zrušena byla většina zavedených i nových akcí pro širokou veřejnost a společenský život zde víceméně utichl,“ komentuje situaci předseda představenstva Výstaviště Praha Tomáš Hübl. Výstaviště za rok 2020 utržilo pouze 64 milionů korun oproti více než 100 milionům v roce 2019.

Navzdory značným úbytkům příjmů holešovické Výstaviště naplno rekonstruuje své prostory. „Započali jsme plánované rekonstrukce míst, kde proběhly v roce 2019 přípravné práce,“ vysvětluje Hübl. Jen v roce 2020 náklady na údržbu a rekonstrukci přesáhly 100 mil. korun. Zrekonstruována byla například Bruselská cesta a započala také obnova budovy Bohemia.

Rekonstrukce Křižíkových pavilonů naplánovaná do roku 2022 vyjde celkem na 260 milionů korun.

23. února 2019

Autor:
  • Nejčtenější

Exemplární trest. Kúdela dostal za rasismus 10 zápasů, zvažuje odvolání

Disciplinární komise UEFA potrestala fotbalového reprezentanta Ondřeje Kúdelu ze Slavie zákazem činnosti na deset...

Slavia - Arsenal 0:4, kruté loučení s Evropou, domácím došly síly

Slávističtí fotbalisté nezvládli odvetu čtvrtfinále Evropské ligy a s Arsenalem na vlastním hřišti padli nečekaně...

Kúdela neměl k soupeři přistoupit, omlouvám se, řekl šéf Slavie Tvrdík

Fotbalová Slavia trest pro Ondřeje Kúdelu v soutěžích Evropské fotbalové unie (UEFA) na deset zápasů přijala. „Jako...

Vraťte okupovanou část Stromovky, vzkazují pražští radní do Ruska

Praha vyzvala vládu, ať vyjedná s Ruskem vrácení části Stromovky, kterou zabrala ruská ambasáda při invazi v roce 1968....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Liberec slaví postup přes Spartu, finále si zahraje i Třinec

Semifinále play off hokejové extraligy nabídlo dramatické sedmé zápasy. Třinec zvládl vypjatou bitvu s Mladou...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Radnice podává žalobu, chce návrat všech dětí do školek a základních škol

Městská část Praha 9 plánuje podat žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu v souvislosti s protikoronavirovými opatřeními...

VIDEO: Věž svatého Haštala po sto letech zaplnily zvony díky veřejné sbírce

Do věže kostela svatého Haštala na Starém Městě se po 105 letech vrátily dva zvony, které byly zničeny za první světové...

Radní schválili finální verzi terminálu Smíchov. Příprava stavby může začít

Pražský magistrát zadá projektantům, aby začali s přípravou dokumentace pro územní rozhodnutí pro stavbu plánovaného...

Trest za ubití hosta sekerou platí, soudy čin zhodnotily jako opilství

Ranami mohutnou sekyrou ubil loni v březnu v hloubětínském bytě 62letý těžce opilý Robert Turek svého o rok mladšího...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...