Spojením benzinu a lahve ucpané zapáleným kusem hadru vzniká známý Molotovův koktejl. Ničivá zbraň. Něco obdobného se nyní daří vedení magistrátu. Současné soužití ANO, Trojkoalice a ČSSD třaská.
Koalice není daleko od chvíle, kdy jiskra odpálí koloběh událostí, který může vrcholit odchodem náměstka Matěje Stropnického (SZ) z rady i rozpadem vlády.
Podle zdrojů MF DNES, které jsou dobře informované o dění v ANO, ČSSD i Trojkoalici, hledá část koalice možnosti, jak Stropnickému omezit pravomoci. „Tendence sebrat mu stavební předpisy je naprosto jasná,“ zhodnotil dění v posledních týdnech jeden ze zastupitelů, který si nepřál být jmenován.
Plán dát předpisy primátorce
Zatím se jedná o úvahy, nicméně ty mají poměrně konkrétní obrysy. Příští týden na jednání rady by mohla nastat situace, kdy radní nepřijmou materiál, v němž se Stropnický vypořádal s připomínkami městských částí k novele stavebních předpisů.
Pak se rozjede koaliční jednání, v následujících dnech dost možná i hádka, která vyústí návrhem, že si předpisy převezme legislativa, tedy primátorka Adriana Krnáčová. O tom, jestli se tak ale stane, popřípadě zda se tento plán třeba neodloží, není údajně rozhodnuto. Primátorka ve čtvrtek na dotaz MF DNES neodpověděla.
Stavební předpisy patří mezi dva klíčové úkoly Stropnického. Bez nich by ztratil podstatnou část politického vlivu, což by Trojkoalici hodně vadilo. „Věříme, že stavební předpisy i nadále zůstanou Matěji Stropnickému,“ reagoval ve čtvrtek na dotazy lidovecký radní Jan Wolf.
Nápad, že by si měla primátorka převzít dohled nad novelou, padl poprvé před pár týdny. „Téma se dotýká legislativy a padlo, aby to měla na starosti paní primátorka. Jak je to nyní, nevím,“ uvedl radní Michal Hašek (ANO). „Budeme stavební předpisy projednávat v radě v úterý a pak uvidíme,“ dodal.
Náměstek neodpověděl na dotaz, zda očekává, že se mu kolegové pokusí vzít stavební předpisy. Neřekl ani, jak by na takovou situaci reagoval. Pouze konstatoval, že se v materiálu pro radu vypořádal s dvěma tisícovkami připomínek a že jakékoli zdržení by mohlo mít negativní důsledky na stavební rozvoj města.
„Předpisy předkládám já, je to v mé gesci a tím ta debata z mého pohledu končí,“ řekl.
Náměstek dlouhodobě nevychází s Haškem ani s primátorkou. Neshodují se v pojetí politiky, kdy Stropnický trvá na tom, že prostranství jako třeba náplavky mají sloužit nekomerčním účelům.
Naproti tomu ANO by prostor nabídlo podnikatelům. Hašek mu ve čtvrtek například vytkl chyby v přípravě novely. „Když ji chce ministerstvo shodit ze stolu kvůli ‚botám‘, tak se trochu divím, co tam ti lidé dělají půl roku,“ zdůraznil radní, podle něhož práce na novele trvala příliš dlouho.
Krize vrcholí i v koalici
Náměstka kolegové opakovaně kritizují. Kvůli jeho hlasování na zastupitelstvu o tendru na svoz odpadu zkraje roku zahájili dohadovací řízení, což je proces, v němž strany řeší koaliční krizi.
Před pár dny rada jmenovala na post šéfa územního rozvoje Jana Kábrta, kterého Stropnický jako náměstek pro rozvoj odmítá kvůli jeho podezřelé minulosti v úřednickém týmu exstarosty Dalibora Mlejnského. Tento spor mezi ním a Haškem, který Kábrtovi do funkce pomohl, není dosud vyřešený.
Nejen kvůli Kábrtovi se náměstek neshodl ani se sociálním demokratem Janem Slezákem, který má tradičně velký vliv na změny územního plánu a chce si ho udržet.
Náměstka se Trojkoalice zastává. Pomáhá mu i podpora voličů, kterou si umí získat na sociálních sítích. A to je politický vliv, z něhož mají jeho protivníci strach.
Bezproblémový není ani vztah mezi celou Trojkoalicí a ANO s ČSSD. Potíže se projevily naposledy při zmařeném pokusu o schválení plánu na nulovou toleranci hazardu. Ani na jiných rozhodnutích se vláda nedohodla, což opoziční zastupitel Tomáš Jílek (TOP 09) považuje za „logické, když se spojí zelení aktivisté se začátečníky z ANO a pragmatiky z ČSSD“.
„Usuzuji z toho, že ANO a ČSSD chybí odvaha přiznat si, že to nefunguje,“ uvedl. Mohl narážet i na to, že se v kuloárech hovoří i o změně koalice. Část topky by se ráda podílela na vládě místo Trojkoalice.