Pondělí 30. března 2020, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. března 2020 Arnošt

Zeleň na Malovance v Břevnově je v nedohlednu, počká se na opravu tunelu

  10:57aktualizováno  10:57
Křižovatka na Malovance je pro obyvatele pražského Břevnova neprostupnou bariérou. Na řešení, které by bylo přátelské pro chodce, už čekají roky. Magistrát slíbil kompenzaci při přestavbě křižovatky. Ani po deseti letech ale žádný časový plán neexistuje. Nepočítá se ani s původně plánovanými lávkami pro pěší.

Vizualizace přestavby křižovatky Malovanka. Z původně plánovaných dvou lávek, které by se křížily, už sešlo. | foto: Architektonická kancelář ov-a

V klidné rezidenční čtvrti Břevnov na dohled Pražského hradu se nachází obří kráter v zemi, který vznikl jako křižovatka spojující Strahovský tunel a Blanku s dalšími komunikacemi na povrchu. 

Pro místní obyvatele je značnou přítěží – nejen proto, že je nevzhledný, ale především vytváří uprostřed oblasti bariéru pro pěší. A místo postupného zklidňování dopravy po tomto frekventovaném uzlu nyní denně projede kolem 100 tisíc aut, což přináší další problémy s hlukem i znečišťováním ovzduší.

I proto už několik garnitur na magistrátu slibovalo místním vybudovat alespoň kompenzační opatření v podobě ozelenění křižovatky a stavby visutých lávek pro pěší, které by umožnily pohodlný a bezpečný průchod oblastí. Jenže po deseti letech zůstávají plány stále jen na papíře.

Navíc z původně plánovaných dvou lávek, které by se křížily přímo nad kráterem na Malovance, už sešlo úplně kvůli technicky příliš složitému a nákladnému řešení, což nyní potvrzuje i současný náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).

Místo toho magistrát alespoň slibuje vylepšit současné řešení. „V letošním roce bude stávající lávka na západní straně křižovatky doplněna o novou rampu, díky které bude plně bezbariérová bez využití stávajícího výtahu,“ popisuje náměstek Scheinherr, který zároveň tvrdí, že už nebude nutná složitá výstavba nových lávek.

Čekání na zelený labyrint

Mnohem více zamotaná je situace kolem slibovaného ozelenění nevzhledné křižovatky. Už od roku 2012 totiž existuje konkrétní návrh možné podoby od ateliéru ov-a, tedy Opočenský Valouch architekti. Ten počítá s vybudováním labyrintu stěn kolem křižovatky, který by oddělil frekventované silnice od okolní zástavby.

Staveniště tunelového komplexu na Malovance: rok 2014

Staveniště tunelového komplexu na Malovance: rok 2014

Stěny by byly tvořeny ocelovou konstrukcí s výplní z kamene, po které by se pnuly popínavé rostliny. Jeho součástí původně byly právě i dvě nové lávky, které následně z plánů vypadly. Bez nich pak projekt v roce 2015 dokonce získal stavební povolení.

Ani potom hlavní město jako investor zelené stěny nevybudovalo. Na vině bylo jednak neúspěšné výběrové řízení na dodavatele stavby v roce 2016, ale i skutečnost, že případné budování zeleného labyrintu by znamenalo až půlroční dopravní omezení extrémně vytíženého úseku, který je součástí Městského okruhu.

Bylo by totiž nutné svést projíždějící auta ze dvou jízdních pruhů do jednoho, což by minimálně ve špičkách způsobovalo značné dopravní komplikace.

Proto přišla nedávno zdejší radnice Prahy 6 s návrhem, jak problém vyřešit. 

„Dohodli jsme na magistrátu variantu, že by projekt Zelená Malovanka vznikl v příštích letech během plánované rekonstrukce sousedního Strahovského tunelu, kdy zde bude v každém případě nutné omezit provoz,“ navrhuje místostarosta Prahy 6 pro dopravu Jiří Lála (ODS) a dodává, že městská část nadále trvá na tom, aby Praha slibované kompenzace skutečně provedla.

Místní slibu města stále věří

Právě k výše zmíněnému řešení se nyní upínají i místní obyvatelé. „Stále věříme, že projekt nakonec vznikne. Když už to všechna předešlá vedení Prahy prošvihla v mnoha různých vhodných chvílích, přichází zase jedna dobrá příležitost: využít dopravní omezení spojené s rekonstrukcí Strahovského tunelu,“ říká Ondřej Bojar ze Spolku Malovanka, který dlouhodobě upozorňuje na nesplněný závazek města vůči obyvatelům Břevnova.

Fotogalerie

Také náměstek primátora Scheinherr znovu potvrzuje zájem města zelené stěny na Malovance instalovat. Na druhou stranu ovšem odmítá sdělit, kdy by k tomu mělo dojít. „Odhadovat časový harmonogram je zatím předčasné,“ brání se náměstek.

Záležet totiž bude především na termínu oprav Strahovského tunelu a ten se podle nynějšího zjištění MF DNES ještě hned tak obnovy nedočká.

„Aktuálně jsme teprve ve fázi předprojektové přípravy. Kompletní obnova Strahovského tunelu se nemůže uskutečnit dříve, než bude ukončena oprava Barrandovského mostu, protože by se jednalo o příliš velký zásah do dopravy,“ vysvětluje mluvčí městské společnosti Technická správa komunikací Barbora Lišková.

To by v tom případě znamenalo, že práce ve Strahovském tunelu, a tedy ani na projektu Zelená Malovanka nezačnou dříve než v roce 2026.

Jedinou dobrou zprávou je tak alespoň skutečnost, že magistrát v případě zelených stěn nebude v budoucnu muset znovu absolvovat složité povolovací procesy. „Během prověřování projektu byla letos v lednu opětovně prodloužena platnost původního stavebního povolení,“ doplňuje náměstek.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Dva motorkáři zemřeli při nehodě nedaleko Poděbrad. Silnice hodiny stála

Dva motocyklisté zemřeli v sobotu odpoledne na následky dopravní nehody, ke které došlo nedaleko Poděbrad na silnici...

Škoda Auto prodloužila odstávku, výroba nepojede nejméně do půli dubna

Největší český zaměstnavatel, automobilka Škoda Auto, prodloužila kvůli koronaviru odstávku výroby nejméně do 14....

Povinnost mít roušku porušilo v Praze čtyři tisíce lidí, pokuta nepadla

Strážníci v Praze doposud přistihli zhruba čtyři tisíce lidí, kteří i přes nařízení kvůli koronaviru neměli zakrytá...

Muž najímal ženy jako zapisovatelky, pak je opíjel a sexuálně zneužíval

Pražská policie zadržela muže, který ženám nabízel brigádu, pak je opil a znásilnil. Kriminalisté případ stále...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nakažených koronavirem je 1 394, mezi nimi i lékař a sestra z Bulovky

K úternímu podvečeru bylo v České republice podchyceno již 1 394 lidí s nákazou COVID-19. Jsou mezi nimi například i...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky
Premium

Farář si vyrobil vlastní respirátor. Chce být s farníky, i kdyby bylo nejhůř

Situace v Itálii je děsivá. Počet úmrtí na nový typ koronaviru tu přesáhl deset tisíc lidí. Lidé často odcházejí v...

Premium

Duchovní na Facebooku a modlitby přes Skype. Faráři kážou do obýváků

Kde hledat naději a víru v lepší zítřky? Část lidí se upíná k Bohu. Kvůli nutným opatřením je však spousta kostelů...

Prokousnu ti tepnu, křičel na hlídku opilec bez roušky a hrozil žloutenkou

Na výtržníka u tramvajové zastávky Anděl v Praze na Smíchově zavolali v sobotu večer kolemjdoucí městskou policii....

Dva motorkáři zemřeli při nehodě nedaleko Poděbrad. Silnice hodiny stála

Dva motocyklisté zemřeli v sobotu odpoledne na následky dopravní nehody, ke které došlo nedaleko Poděbrad na silnici...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?

Najdete na iDNES.cz