Do nové školy pro malíře v Praze 1 mohou chodit děti i začátečníci

  11:43aktualizováno  11:43
Výtvarník Tomáš Kubík totiž otevřel společně se svými kolegy v ulici Politických vězňů novou malířskou školu. A do ní se může přihlásit kdokoliv včetně malých dětí. Lektoři tu vyučují mimo jiné kresbu, malbu a pořádají i filmové kurzy.

Výtvarné kurzy mohou navštěvovat i děti, nebo naprostí začátečníci. | foto: Archiv školy Kresba a malba

"Jsme tu pro všechny, kteří v sobě cítí touhu malovat či kreslit. Mnoho lidí má v sobě tuto touhu zasutou, ale zatím neměli možnost ji uskutečnit. Při správném vedení je možné se rychle zlepšit a dostat se na vysokou úroveň," řekl Tomáš Kubík.

Zájemci o výtvarné umění si mohou vybrat z celé řady kurzů - od kresby přes figurální kresby až po malbu - a mohou chodit i na filmové workshopy. Škola pořádá i kurzy pro děti. Vše vedou zkušení lektoři. "Naším požadavkem je, aby se lektor dovedl vcítit do každého studenta, třeba i do úplného začátečníka," vysvětlil "šéf" školy.

Impulzem k otevření školy pro něj prý byla touha posunout se ve výtvarničině zase někam dál. "V malování jsem si splnil vytyčený sen a chtěl jsem něco dalšího. Učit malbu je skvělé a velmi inspirativní," řekl malíř.

Malíř Tomáš Kubík.

Malíř Tomáš Kubík.

Jediné, co pro něj při zakládání školy bylo složité, byl zápas s byrokracií. "Jsem člověk z uměleckých kruhů, takže to pro mě byla a je neprobádaná oblast. Naštěstí mi v tom pomohla kolegyně Lilija Voršilková, se kterou jsme školu zakládali," řekl Kubík.

Proti souboji s úředníky bylo vymýšlení struktury kurzů a shánění lektorů hračka. "Znal jsem lidi z oboru a vymyslet program bylo zábavné a proti byrokracii jednoduché," uvedl.

Malíř: Amatéři jsou mnohdy lepší než profesionálové

Již nyní má ve škole desítky studentů, kteří se chtějí v malbě či kresbě rozvíjet. A jsou mezi nimi amatéři i profesionálové.

Nabízené kurzy

Olejomalba I. + II.

Kresba, malba I. + II.

Kresba, malba, akt

Akvarel

Kurz módního návrhářství

Olejomalba a krajinomalba

Figurální kresba

Kresba a malba pro seniory

Malba a kresba Milana Fibigera

Etnické výtvarné umění pro děti

Krajinomalba

Kurzy malování pro děti

Komiks a ilustrace

Zdroj: www.malbaakresba.cz

"Většinou k nám chodí amatéři, ale já to nerozlišuji. Někteří takzvaní amatéři jsou na velmi vysoké úrovni, někteří z nich jsou třeba technicky lepší než řada studentů na vysoké škole," řekl Kubík.

A připomněl například jednoho ze svých žáků, který se živí jako lékař. Jakmile zamkne ordinaci, už stojí se štětcem a paletou před našepsovaným plátnem. "Je skvělý. Maluje každý den a už nyní má víc obrazů než já," řekl o svém studentovi.

Navíc setkání a společné malování s amatérskými malíři je podle "profíka" inspirativní. Častokrát prý diskutují nad motivy nebo technikou. "Z těch setkání vznikají občas i mé vlastní obrazy, třeba když jim něco ukazuji, vzniká nový obraz, který pak sám dokončím," popsal malíř.

Pokud se někdo rozhodne, že nechce malovat, ale výtvarné umění jej zajímá, klidně se může do školy vydat. Součástí jsou totiž i cesty za uměním. "Pořádáme exkurze do českých i zahraničních galerií. Byli jsme ve Vídni, v Drážďanech, Madridu a nyní se chystáme do Mnichova," vyjmenoval Tomáš Kubík.

Právě pořádání výprav do galerií jak v Česku, tak v cizině je jedna z věcí, na kterou se chce Kubík se svým týmem zaměřit.

A jak se do výtvarné školy přihlásit? "Nejjednodušší je poslat nám e-mail. Pak mohou lidé přijít zdarma na první hodinu, prohlédnout si ateliér a rozhodnout se, zda se k nám připojí," vysvětlil Kubík.

Jedna hodina vyjde na sto až sto padesát korun. "Záleží na typu kurzu, kresba je samozřejmě levnější než olejomalba," dodává Kubík.

Autor:

Nejčtenější

Aktivisté vtrhli na valnou hromadu ČEZ, chtěli zastavit prodej Počerad

Aktivistka Greenpeace s kostýmem uhlí se jako minoritní akcionářka energetické...

Toto je stav klimatické nouze, vykřikovali aktivisté ekologické organizace Greenpeace, kteří pronikli na konání valné...

Sparta, Saúdská Arábie a teď Slavia. Zamíří Stanciu na druhý břeh?

Sparťanští fotbalisté v retro dresech, v nichž nastoupí na oslavu 125. výročí...

V sobotu večer se oženil, doma v rumunské Alba Iulii si vzal dlouholetou přítelkyni Andreeu. Slavnostní den si užil, po...

Mariánský sloup uráží náboženské cítění, respektujme to, říká Stropnický

Novinář Eugen Kukla, sochař Petr Váňa někdejší šéf zelených Matěj Stropnický v...

Debatu o návratu Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí zažívá Praha od 90. let. Zatím poslední kolo rozdmýchalo na...

Praha očekává rekordní protest. Připraveni jsou policisté i záchranáři

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Praha se chystá na pravděpodobně největší demonstraci od listopadu 1989. Podle spolku Milion chvilek pro demokracii,...

Nový majitel hokejové Slavie: Číňané peníze nepošlou, ale chceme play off

Stanislav Tichý, nový majitel hokejové Slavie.

Slávistickým fotbalistům chodil fandit ještě na dřevěnou tribunu v Edenu, dění kolem hokejistů začal bedlivě sledovat s...

Další z rubriky

Někdejší bašta squaterů Cibulka je na prodej. Koupi zvažuje Praha 5

Cibulka. Ač má status národní kulturní památky, usedlost chátrá. Rozlehlý park...

Soukromý majitel nabídl Praze 5 k prodeji usedlost v Košířích, kterou se neúspěšně pokoušel zrekonstruovat. Radnice...

Hostivař se dočká nového hřbitova, čtyři stěny pojmou stovky uren

V architektonické soutěži na nový hřbitov v Hostivaři uspěl v roce 2016...

Už více než sto let čeká metropole na další hřbitov. Po složitých peripetiích nakonec začne ještě letos vznikat nový v...

VIDEO: Odpojený přívěs ujížděl po okruhu, majitele dohnal a naboural

Odpojený karavan ujížděl po Pražském okruhu

Hlídkující policisty na Pražském okruhu překvapil o víkendu karavan, který nebyl připojený k žádnému autu. Než stihli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz