Trestní oznámení radnice podala pro podezření z trestného činu poškozování cizí věci, sdělil dnes mluvčí Prahy 8 Martin Šalek.
Při operaci Anthropoid provedli českoslovenští parašutisté v květnu 1942 atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.
KVÍZ: Sebevražedná mise či brutální odplata. Co víte o operaci Anthropoid? |
Najdou se však jedinci, kteří anonymně demonstrují svou hloupost nebo neznalost historie a opakovaně do příběhu svým vandalismem zasahují, napsala radnice Praha 8 na Facebooku.
„Trpělivost s tímto hlupákem, který poškozuje připomínku operace Anthropoid, už nám opravdu došla. Proto podáváme trestní oznámení pro přečin poškození cizí věci. Doufám, že jej policie odhalí a soud spravedlivě potrestá,“ uvedl starosta Ondřej Gros (ODS).
Od atentátu na Heydricha uplynulo 81 let. Lidé vzpomínali u památníku |
Mural art Anthropoid letos někdo posprejoval už potřetí, naposledy ve středu v noci. „Podle projevu jde stále o téhož vandala, který zjevně umělecky vyprávěný příběh na zdi nepochopil a má opakovaně nutkání do něj zasahovat a poškozovat ho,“ uvedl Šalek.
„Opakované poničení mural artu nad Vychovatelnou mne nesmírně mrzí. Jedná se o umělecké dílo ve veřejném prostoru a je dobře, že v lidech vyvolává emoce, to k umění patří. Je však i jiný způsob jak svůj názor vyjádřit, než ničit práci někoho jiného, nehledě na to, že oprava je finančně náročná,“ dodala Jana Solomonová (ANO), radní pro kulturu a památkovou péči městské části.
Obrazem nad Vychovatelnou se Praha 8 zapojila do projektu Galerie hlavního města MuralArtUM 2020, ve kterém metropole výtvarně upravuje nevzhledné betonové plochy v obydlených oblastech.
Historický milník
Atentát na Heydricha byl podle historiků největším protinacistickým činem odboje v Evropě. Českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš ho na nacistu a spoluautora židovského holokaustu provedli 27. května 1942.
Osudnou se mu stala silnice pod Vychovatelnou v Libni, kudy téměř každý den projížděl. V ostré zatáčce nedaleko Bulovky musel protektorův vůz zpomalit kvůli tramvaji. Do cesty vozu vstoupil nejprve Gabčík, který se pokusil vystřelit ze samopalu, v hlavni se mu ale vzpříčil náboj. V záloze byl Kubiš, který na vůz hodil bombu. Ta vybuchla před pravým zadním kolem a úlomky Heydricha vážně zranily.
Na místě atentátu na Heydricha je nástěnná malba s příběhem parašutistů |
Heydrich útok přežil, ale nečistoty zanesené do ran vedly k sepsi. Zemřel o pár dní později, 4. června.
Nacisté v odvetě vyhladili obce Lidice a Ležáky a popravili mnoho odbojářů a lidí, kteří parašutistům pomáhali. Kubiš s Gabčíkem a dalšími spolubojovníky zemřeli 18. června po boji, když se odmítli vzdát a opustit vyzrazený úkryt v kryptě pražského kostela svatých Cyrila a Metoděje.
27. května 2022 |