Protest organizoval Klub za starou Prahu a občanské sdružení Praguewatch. Klub uspořádal i petici, kterou podepsalo necelých deset tisíc lidí.
"Bojím se, že zbouráním domu dojde k prolomení limitů developerské těžby v památkové rezervaci. Když status rezervace nic neznamenal tady, nebude mít váhu ani u stovek dalších památek," uvedl jednatel klubu Richard Biegel.
Demonstranti protestují proti bourání domu na Václavském náměstí
Demonstrující požadovali také odstoupení ministra Bessera, který podle nich hájí zájmy investora a ne ochrany památek.
Ministr má klip: jako Mackie Besser ničí dům na Václaváku |
Lidem vadilo, že se Besser přiklonil k doporučení rozkladové komise ministerstva kultury. Ta doporučila ministrovi respektovat rozhodnutí magistrátního památkového odboru, který s demolicí souhlasil.
Stejně tak demonstranté vyslovili přání, aby post šéfa magistrátních památkářů opustil jeho staronový ředitel Jan Kněžínek.
S Besserem si dopisoval i Havel
Na obranu domu se postavil také bývalý prezident Václav Havel. "Vážený pane ministře, dovolte mi, abych veřejně vyjádřil svůj smutek nad souhlasem, který jste dal ke zbourání domů na Václavském náměstí. Ještě větší než má lítost z bourání je můj strach z obludy, která bude na místě zbořených domů stát," napsal Havel v otevřeném dopise.
Ministr následně Havlovi odpověděl: "Prakticky jsem neměl na vybranou. Žádost investora řešil úřad k tomu příslušný, tedy magistrát. Byli to zaměstnanci magistrátu, kteří stanovili podmínky a dali projektu zelenou."
Na základě tohoto rozhodnutí podle Besserova názoru nabyl investor názoru, že jeho plánům nestojí nic v cestě. "V tomto přesvědčení jej naše úřady nechaly více než půl roku. Teprve pak přišel zásah jednoho z úředníků ministerstva. Investorovi tedy jeden orgán veřejné správy něco pravomocně dovolil a jiný mu to po několika měsících zakázal," dodal Besser.