Všechno bylo v pořádku, tvrdí opakovaně někdejší majitel domova seniorů v Líchovech na Příbramsku o praktikách v jeho zařízení.
"Kvůli tlaku některých vlivných lidí jsem musel penzion v prosinci loňského roku zavřít. Firma je v insolvenci. Dvanáct seniorů se podařilo umístit do okolních zařízení," řekl bývalý majitel penzionu Harmony Martin Maťha s tím, že zavřením jeho problémy zdaleka neskončily. "Policie mě stíhá za nedovolené podnikání," dodal.
Tuto informaci potvrdilo Okresní státní zastupitelství v Příbrami.
"Zahájili jsme trestní stíhání z přečinu neoprávněného podnikání, avšak Krajské státní zastupitelství v Praze toto usnesení zrušilo a v současné době probíhá prověřování," sdělila příbramská státní zástupkyně Daniela Bártíková s tím, že v krajním případě hrozí majiteli dva roky vězení.
Seniory koupali jen čtyřikrát měsíčně
Co se mělo v na první pohled luxusním zařízení pro seniory vlastně odehrávat?
Psal se rok 2012 a někdejší ombudsman upozornil na to, že seniorům tu podávali svévolně léky a tišící medikamenty bez odborného dohledu. O 18 důchodců trpící demencí se podle něj staral neodborný personál. "Odhalili jsme velká rizika pro důstojnost, zdraví a život klientů," řekla tehdy Marie Lukasová z kanceláře ombudsmana a zároveň upozornila na to, že zařízení nemělo registraci pro poskytování sociálních služeb.
Maťha tehdy kontroval tím, že zprávu ombudsmana bere jako útok na zařízení. "Polovina personálu byla zdravotnicky proškolená," řekl.
Ombudsmanova kritika tím však tímto zdaleka neskončila. Většinu seniorů prý koupali jen čtyřikrát měsíčně, byli neustále pod kamerami a ven se dostali jen v případě, že za nimi přijela návštěva.
Čejka: Byl to nejhorší půl rok v životě
Mim Jaroslav Čejka, který se mimo jiné prosadil jako herec ve zhruba dvacítce filmů a zároveň se pyšní cenou Thalie za celoživotní umělecký přínos v tanci a baletu, prožil na Příbramsku údajně nejhorší půl rok svého života. Počáteční idyla ve vznešeném penzionu Harmony, kde nechyběla ani minizoo, se podle samotného Čejky a jeho nejbližších brzy změnilo v hotové peklo. "Nechci na to vzpomínat," uvedl Čejka.
Zatímco stárnoucí umělec se o této životní etapě příliš nerozpovídal, o mnoho sdílnější byl jeho dlouholetý kamarád, herec Václav Glazar.
"Dělali si na něm reklamu. Přivezli ho na vystoupení, ani ho nepustili ke svým známým. Rychle ho převlékli, naložili do auta a odjeli. Když jsem mu volal, pořád dokola jako kolovrátek opakoval, že se má dobře a že mu je dobře. Byl k nepoznání, dávali mu sedativa. Chtěli ho dokonce zbavit svéprávnosti. Kdyby nebylo jeho vnučky, z domova by se dostal jen těžko," nebere si Glazar servítky.
Majitel a provozovatel penzionu Martin Maťha tato obvinění razantně odmítá. "To, že u nás byl pan Čejka, byla životní chyba. Tak to dopadne, když chcete někomu pomoct," oponoval.