Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

Velká výměna karet Opencard. Letos končí platnost 650 tisícům z nich

  9:00
Letos vyprší platnost 650 tisícům karet Opencard. Kdo výměnu včas neprovede, může přijít o jízdné. Výměna karty je zdarma, trvá ale čtrnáct dní.

V soupravě metra, která právě zastavila ve stanici Bořislavka, kontroluje hlouček revizorů cestující. Mezi nimi je i čtenář Petr Andreas, který jednomu z kontrolorů bez obav odevzdává svou Opencard, na které má nahraný kupon s jízdným.

Místo navrácení karty se však dočká nečekané reakce: „Vypršela vám platnost Opencard,“ oznamuje mu revizor a vytahuje pokutový blok. Přestože má Petr zakoupený kupon na MHD, dostává pokutu, jako by byl černý pasažér.

„Musel jsem na centrálu dopravního podniku v ulici Na Bojišti. Tam jsem zaplatil formální pokutu 50 korun. Tím to ale neskončilo. Následně jsem si musel ve Škodově paláci nechat vystavit novou Opencard. Abych ji dostal rovnou na místě, zaplatil jsem dalších sto korun,“ popisuje Andreas. Lidí, kterým vyprší životnost jejich Opencard, bude letos více než kdy jindy.

„Letos se to týká 650 tisíců karet. Celkem jich nyní evidujeme přes jeden milion,“ říká mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Obratem však dodává, že ne všechny lidé aktivně využívají.

„Karty byly historicky vydávány například turistům, důchodcům či dětem. Proto neočekáváme, že by se vyměnily všechny, velká část jich už není v provozu,“ dodává.

Cestující může o kupon přijít

Přesto se nejedná o malé číslo a se starou kartou se bude muset rozloučit teoreticky každý druhý Pražan. Lidé pak budou mít možnost zažádat buď o novou Opencard, nebo přejít na papírové kupony na MHD. S druhou variantou se však mohou prakticky rozloučit lidé, kterým končí platnost Opencard dříve než platnost předplaceného kuponu. Ten se totiž nedá na papírovou verzi převést.

Opencard míří ke dnu

  • Vedení města už od jara 2014 neplatí společnosti eMoneyServices (EMS), která Opencard vlastní, za podporu systému, který z tohoto důvodu postupně kolabuje.
  • Poruchy systému se dotkly samotných cestujících. Několikrát totiž přestalo fungovat vydávání nových Opencard. Problémy se však vždy podařilo vyřešit během několika hodin.
  • EMS podezírá magistrát, že do systému Opencard neoprávněně zasahuje. Městský soud v Praze proto v prosinci vydal předběžné opatření, aby mohla firma do systému nahlédnout. Společnost tvrdí, že jí to město neumožnilo na sto procent. To vedení metropole odmítá. Magistrát má navíc obavy, aby EMS do systému nezasáhla a cíleně nezpůsobila jeho kolaps.
  • Protože se magistrát nedokáže s EMS dohodnout na další podpoře, Opencard do budoucna nejspíš zanikne a nahradí ji nový projekt. Mohl by nést název Prague Market. Za Opencard už Praha zaplatila více než 1,3 miliardy korun. Další peníze vymáhá EMS soudně.

Dopravní podnik doporučuje, aby lidé s výměnou příliš neotáleli. Pokud o vydání nové karty nepožádají včas, prošlá karta jim bude i se zaplaceným kuponem k ničemu.

„Pokud cestující požádá o novou kartu až po exspiraci původní, může dojít k problémům s přehráním již zakoupeného předplatného kuponu na novou kartu a cestující o něj tak může přijít,“ vysvětlil MF DNES již před časem důvod mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.

V tomto případě měl Petr Andreas štěstí, že mu i po vypršení karty dopravní podnik dokázal nahrát zbylé peníze na novou kartu. V opačném případě by přišel zhruba o sedm měsíců zaplaceného jízdného. Měl totiž zakoupený roční kupon platný do poloviny července letošního roku.

Někteří cestující, kterým vyprší platnost jejich červené karty dříve než kupon na MHD, však mají obavy ještě z jedné věci. Že selže systém vydávání nových karet. To se už v minulosti několikrát stalo. Problémy se ale městu vždy podařilo během několika hodin vyřešit.

Podle společnosti eMoneyServices (EMS), která vlastní autorská práva k Opencard, však výměna tak velkého množství karet může pro systém znamenat velkou zátěž. „V jednu chvíli bude třeba do systému zadávat velké množství dat. Není vyloučeno, že se v takovém případě může potýkat s potížemi,“ tvrdí mluvčí EMS Martin Opatrný.

Leden rozhodne o Opencard

Vedení metropole se na věc dívá méně pesimisticky. Věří, že případné problémy dokáže vyřešit. Už vloni však magistrát cestujícím doporučoval, aby dávali přednost papírovým kuponům. Budoucnost Opencard zůstává nejasná, magistrát slibuje, že své plány s problematickým projektem zveřejní koncem tohoto měsíce.

Výměna karty za novou je zdarma. Její vydání však trvá 14 dní. Držitelé mají možnost dostat kartu i bezprostředně za poplatek. Platnost Opencard se dá zjistit prostřednictvím validátoru.

Autor:

Vláda dělá, co může, ale není to dost, míní prezidentský kandidát Fischer

  • Nejčtenější

Tři mrtví u cyklostezky. Kriminalisté: Možná dvojnásobná vražda a sebevražda

Pražští policisté se od sobotního odpoledne zabývají smrtí tří lidí u cyklostezky mezi Čakovicemi a Letňany. Případ si...

V Čakovicích vraždil jeden z rodičů, pak zastřelil dvouletého syna a sebe

Sobotní nález tří mrtvých v Čakovicích souvisel s rodinnou tragédií. Policisté nyní upřesnili, že se jedná o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fialo, to stačí! Na Letné demonstrovaly stovky lidí proti vládě

Několik stovek lidí se sešlo v sobotu odpoledne na pražské Letné, kde demonstrovalo proti vládě Petra Fialy a Spojeným...

Poslední část Prahy připojili k teplu, výpadek trval hodiny

Pražské domácnosti, které ráno postihl výpadek, jsou připojeny zpět k teplu a teplé vodě. Jako poslední byli kolem 18...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pod vlak metra spadl kus stropu. Linka B ve špičce nejela, autobusy nestíhaly

Linku B pražského metra vyřadila v ranní špičce na víc než hodinu technická závada. Ve stanici Smíchovské nádraží spadl...

Mávala jsem rodičům z okna a bratr už mi stahoval kalhotky, líčí Dominika

Premium Dominiku v dětství po tři roky zneužíval vlastní bratr. Trauma ovlivnilo velkou část jejího života. Zlom nastal po...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Když rodinu rozloží ezoterika. Manželka jako by zemřela, líčí otec tří dcer

Premium Pětačtyřicetiletý Karel má s Lucií tři dospívající dcery. Manželé jsou skoro dvacet let. Rodina ale funguje v nouzovém...

Zbývá sedm let do katastrofy, ukazují obří klimatické hodiny na Letné

Klimatická krize je jedna z nejvýraznějších hrozeb pro svobodu, mír a demokracii v Česku. Na to upozorňují osm metrů...

Pod vlak metra spadl kus stropu. Linka B ve špičce nejela, autobusy nestíhaly

Linku B pražského metra vyřadila v ranní špičce na víc než hodinu technická závada. Ve stanici Smíchovské nádraží spadl...

Opilec spal v autě a blokoval provoz, po probuzení naboural policejní vůz

Pražští policisté vyjížděli v úterý dopoledne do Francouzské ulice na Vinohradech k autu stojícímu v silnici. V něm...

Za stíhání v kauze Opencard vyplatí stát bývalé radní celkem půl milionu

Bývalá pražská radní pro informatiku Eva Vorlíčková dostane od státu celkově půlmilionové odškodné za nemajetkovou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Na Účastníky zájezdu už se mě ptaly i moje děti, směje se Jitka Kocurová

Moderátorka, příležitostná herečka a 2. vicemiss ČR 1999 Jitka Kocurová se na veřejnosti objevuje sporadicky. Péče o...