Blankou proměna Letné nekončí. Hřiště a tribunu má nahradit obchoďák

  10:29aktualizováno  10:29
Tréninkové hřiště i jedna tribuna fotbalového stadionu na Letné budou minulostí, pokud developerům v této pražské čtvrti vyjdou jejich neskromné plány. Chtějí tam vybudovat multifunkční trojúhelníkovou budovu s názvem Galerie Sparta, opodál pak kancelářskou budovu.

Letná Office Park. Administrativní centrum by mělo vyrůst na místě chátrajících vil. | foto: vizualizace Lordship

Okolí pražské Letné by se mohlo začít dál výrazně měnit klidně už za rok. Multifunkční centrum má podle projektantů nabídnout nákupní galerii, multikino, fitnesscentrum, ale například i služební byty klubu.

Majitel fotbalového klubu AC Sparta Praha Daniel Křetínský plánuje kvůli stavbě nejen zrušit tréninkové hřiště vedle stadionu, zároveň chce zrušit jednu z tribun stadionu, čímž Sparta přijde o více než tisíc míst v hledišti.

Fotogalerie

Hned za touto stavbou má stát menší kancelářská budova pro ředitelství klubu. Projekt má financovat Křetínského společnost ACS Properties, která je zároveň dceřinou společností Sparty.

Radnice Prahy 7: Nebyla žádná odborná diskuse

Celý plán se ale nelíbí městské části Praha 7. Podle jejího vedení projekt výrazně naruší charakter Letné a zatíží životní prostředí a život místních obyvatel.

Podle radní pro rozvoj Prahy 7 Kateřiny Vídenové (Praha 7 sobě) není jasné, zda má být severní hrana Letenské pláně vůbec zastavěna. „Schválila to gremiální rada Institutu pro plánování a rozvoj hlavního města, ale žádná širší odborná diskuse o tom neproběhla,“ tvrdí Vídenová.

Když už by se na daném území stavělo, mělo by se podle ní jednat o zástavbu, která odpovídá urbanistickému kontextu, který vylučuje nákupní centrum příměstského charakteru.

Sama si dokáže představit, že by se zde postavily bytové domy nebo sportoviště. „Nejvíce se bojíme toho, že projekt vysaje energii z okolního města. Ta je na Letné poměrně výjimečná,“ myslí si radní.

Co by mělo vyrůst na pražské Letné

Co by mělo vyrůst na pražské Letné

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha 7 sobě) oceňuje, že investor projektu ACS Properties s městem velice dobře komunikuje.

„Odpovídají nám na všechny otázky a snaží se vše vysvětlit, toho si vážím. Na druhou stranu, jedná se o obrovský monolit, který se do okolí Letné nehodí. Navíc v něm bude téměř tisíc parkovacích míst a každé místo se otočí denně pětkrát. To je pět tisíc aut za den. To je hrozná zátěž,“ říká Čižinský.

Sparta by chtěla začít se stavbou už na jaře příštího roku. Výstavba prý zabere dva roky. Klub se ale v současné době k projektu odmítá vyjádřit.

„Rozhodli jsme se, že žádné informace nyní vypouštět nebudeme. V současnosti jsme ve velkém řízení o vlivu stavby na životní prostředí. Čekáme na komplexní vyjádření k projektu od společnosti EIA, která se zabývá právě vlivem stavby na životní prostředí,“ říká mluvčí Sparty Ondřej Kasík.

Kolínská: Nechali vily zchátrat

Komplex vedle stadionu ale není na Letné jediný, který čeká, až EIA vyřkne svůj ortel. Stejně je na tom i developerská společnost Lordship, která je investorem projektu Letná Office Park. Ten má vyrůst jen pár metrů od plánovaného obchodního centra. Tentokrát se však jedná už o území Prahy 6.

Prosklený administrativní palác o pěti patrech a dvou ustupujících podlažích je plánován na místě, kde se v současné době nacházejí polorozpadlé historické vily. Všechny chátrající stavby i s pozemky vlastní právě Lordship.

„Není pochyb o tom, že vlastník je nechal takto zchátrat úmyslně. Netají se tím, že tam ty vily nechce,“ tvrdí zastupitelka Prahy 6 Petra Kolínská (SZ).

Ona sama si dokáže v pásu od Prašného mostu až po Spartu určitou zástavbu představit, ale je podle ní předmětem k diskusi, jak má být nahuštěná či jak mají být domy vysoké.

„Nebudeme podporovat nekoncepční zástavbu,“ uvádí Kolínská. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy nazval zmíněný pás Městský boulevard Letná - Prašný most. V ulici Milady Horákové by v budoucnu mohlo stát mnoho nových staveb. Je ale otázkou, zda se městské části s developery domluví a najdou společnou cestu k řešení toho, jak bude prostor za několik let vypadat.

Nejčtenější

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Další z rubriky

Jdu z Belgie do Anglie, tvrdil cizinec bez dokladů mezi auty na D1

Migrant se pěšky procházel po dálnici D1. (16.1.2019)

Při hlídce na D1 narazili celníci na 41. kilometru u Českého Šternberka na cizince, který šel pěšky ve směru na Prahu....

Pražští zlatníci vyrobili obdobu Fabergého vejce, stojí miliony korun

Zlaté vejce hraje Vltavu

Vskutku jedinečný dárek si pro svou manželku přichystal muž, který oslovil pražskou zlatnickou firmu. Ta mu dle jeho...

V dozorčí radě Pražské plynárenské chtějí Piráti exředitele a senátora

Plyn (ilustrační foto)

Piráti chtějí do dozorčí rady Pražské plynárenské posadit jejího exředitele Petra Zmátlíka. Ten spoluvlastní firmu, jež...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz