O vládní čtvrti se s primátorem nedá jednat, říká Babiš. Osloví radní

  • 230
Premiér Andrej Babiš nehodlá dál jednat s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem o vládní čtvrti v Letňanech. Místo toho obešle radní hlavního města. Z jednání s Hřibem má člověk podle Babiše jen psychické trauma. Hřib odpoledne uvedl, že Babiš není zvyklý na to, aby s ním někdo nesouhlasil.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) požadoval, aby stát výměnou za pozemky přispěl na dostavbu Pražského okruhu a postavil novou nemocnici.

Po úterním jednání s premiérem ale prohlásil, že Praha kvůli plánované úřednické čtvrti v Letňanech nedostane od státu vůbec nic, což Babiš dnes odmítl.

„Nepravdu říkal pan primátor. Znovu opakuji, že zveřejním všechny dopisy, obeznámím všechny radní, aby se seznámili s naší nabídkou,“ uvedl dnes Andrej Babiš (ANO). 

Nabídka státu podle něj prospěje Pražanům, protože vznik úřednické čtvrti uvolní byty a budovy, jež mohou sloužit jako muzea.

„Já se obrátím na radní a nechť Praha si to řeší. Budeme v projektu pokračovat a uvidíme, jestli to stávající vedení magistrátu bude řešit nebo si počkáme na další, ale pro mě už s panem primátorem smysl jednat nemá, s ním se nedá jednat, protože pak z takového jednání má člověk velké psychické trauma,“ dodal předseda vlády.

Primátor Zdeněk Hřib se k výsledku úterního jednání s premiérem zatím nevyjádřil. Na středu v půl třetí odpoledne svolal tiskovou konferenci, na které měl vystoupit společně s nastupujícím ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petrem Arenbergerem. Ten se nakonec tiskové konference nezúčastnil.

„Naprosto chápu, že panu premiérovi leží na srdci blaho úředníků, ale mě leží na srdci blaho Pražanů,“ uvedl na konferenci Zdeněk Hřib a dodal, že premiér pravěpodobně není zvyklý, že s ním někdo nesouhlasí.

Podle Hřiba skutečné jednání o vybudování úřední čtvrti v Letňanech nezačnou do té doby, dokud se nesplní jeho tři základní požadavky. Jedná se o dostavbu vnějšího okruhu před tím, než se čtvrť postaví. Dále příspěvek státu 60 miliard na vnější okruh a za třetí závazek státu na investici ve výši asi 8 miliard do nové nemocnice.

Babiš s Hřibem v úterý jednali o možném vybudování úřednické čtvrti poblíž konečné stanice metra C v Letňanech. Magistrát za to požadoval, aby stát výměnou za pozemky přispěl na dostavbu severovýchodní části Pražského okruhu a vnitřního okruhu a postavil novou nemocnici za 8,5 miliardy, kam by se přestěhovala větší část Nemocnice Na Bulovce.

Fotogalerie

„Vysvětloval jsem panu primátorovi, že Praha žádnou nemocnici nepotřebuje. Ptali jsme se všech ředitelů nemocnic, Praha je předimenzovaná, ale potřebuje traumacentrum,“ řekl dnes premiér.

Podle primátora je nápad s traumacentrem deset let starý a Letňan se netýká.

„Ve skutečnosti to není nápad pana premiéra. Je to projekt, na kterým se podílel můj předchůdce Bohuslav Svoboda a s Letňany to nemá nic společného, protože se vlastně jedná o rekonstrukci Fakultní nemocnice Královské Vinohrady,“ vysvětlil Hřib.

Babiš v úterý dodal, že Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) platí vnější okruh Prahy a primátor má písemnou nabídku, že stát zaplatí vnitřní okruh hlavního města, a to formou tendru na PPP, tedy formu spolupráce soukromého a veřejného sektoru. „A samozřejmě bychom hradili i dohodu s investorem,“ uvedl premiér.

Podle předsedů opozičních zastupitelských klubů Alexandry Udženije (ODS) a Patrika Nachera (ANO) se primátor Hřib chová arogantně. 

„Arogantní jednání pana primátora, které předvádí, a to i vůči nám jako opozici, způsobí, že Praha v budoucnu nedostane od státu ani korunu. Zodpovědný primátor by si měl sednout a vyjednat co nejlepší podmínky. On by se měl především starat o to, aby pro město získal co nejvíc peněz,“ řekla Udženija.

„Bojovému postoji primátora upřímně nerozumím. Jednání jej asi zastihlo v rozpoložení, kdy bojuje proti všem, včetně svých koaličních partnerů (Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu), ať už šlo o mýtné nebo daň z nemovitosti, jinak jeho postoji nerozumím,“ řekl Nacher.

Kritika zaznívá i z koaličních řad. Spor primátora Hřiba s premiérem Babišem o vládní čtvrť v Letňanech je politická chyba, řekl předseda TOP 09 a koaliční zastupitel Jiří Pospíšil.

Letňany považuje vláda za nejvhodnější variantu kvůli tomu, že tam lze umístit až deset tisíc zaměstnanců a metropolitní plán tam umožňuje stavět administrativní budovy. Úřad vlády argumentuje i dobrou dopravní dostupností na konečné trasy metra C.