Letiště se nemá přibližovat k městu, brojí severozápad Prahy proti ranveji

  7:01aktualizováno  7:01
Dlouhé roky plánované zvýšení kapacity ruzyňského letiště výstavbou další ranveje stále naráží na řadu souvisejících problémů. Tím největším je neustálý odpor některých městských částí v okolí, které odmítají, aby se hlučný provoz přiblížil k obydleným částem města.

Situační zakreslení plánované ranveje, která má v příštích letech rozšířit kapacitu letiště v Ruzyni. (stav z roku 2019) | foto: MF DNES

Kvůli výstavbě nové dráhy se totiž rozšíří takzvané ochranné hlukové pásmo, kde nebude nutné plošně dodržovat stanovené limity hluku.

Tato výjimka se dotkne tisíců obyvatel v severozápadní části metropole, mezi jinými i dosud poklidné rezidenční části Lysolaje.

„Je jasné, že se tím zásadně sníží kvalita života občanů. Proto využijeme veškeré legislativní možnosti k tomu, abychom buď výstavbě zabránili, nebo měli alespoň záruky, že stavba nebude ohrožovat zdraví obyvatel,“ říká zdejší starosta Petr Hlubuček (STAN), který je zároveň náměstkem pražského primátora pro životní prostředí.

Upozorňuje, že všude ve světě se staví nové letové dráhy dále od města, v tomto případě se ale letadla obydleným čtvrtím ještě více přiblíží.

Podobně skeptický je i starosta sedmitisícového Suchdola.

„S projektem nesouhlasíme a děláme vše pro to, aby nevznikl. Městské části postižené případnou výstavbou nové dráhy se společně koordinují,“ upozorňuje Petr Hejl (SOS/STAN).

Plán na rozšíření letiště

Jen za loňský rok odbavilo pražské Letiště Václava Havla rekordních téměř 17 milionů cestujících. V současnosti je tak už na hranici své kapacity, přitom se v příštích letech očekává další nárůst poptávky.

Proto společnost Letiště Praha, která jej provozuje, dlouhodobě chystá výstavbu nové, přes tři kilometry dlouhé paralelní ranveje. „Může navýšit kapacitu letiště maximálně na 21 milionů odbavených cestujících ročně a 72 vzletů a přistání za hodinu,“ vysvětluje mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková.

Už brzy by se měl obří projekt zase o krok přiblížit svému vzniku. Během několika měsíců totiž bude společnost žádat o územní rozhodnutí pro stavbu, samo budování plánuje začít v roce 2023 a hotovo má být o tři roky později. Podle předpokladů projekt vyjde zhruba na šest miliard korun.

Podle něj je v současnosti hlukem z letecké dopravy zasažena jen severní část zástavby Suchdola. Pokud však vznikne paralelní ranvej, negativní dopad bude mít prakticky na celou městskou část.

Proto loni v rámci komunálních voleb uspořádala zdejší radnice referendum. „Z výsledků vyplynulo, že si 92 procent obyvatel rozšíření ochranného hlukového pásma nepřeje,“ podotýká starosta Suchdola.

Navíc kromě převážně vilové zástavby se v oblasti nachází i několik základních a mateřských škol nebo Česká zemědělská univerzita, kterou navštěvuje na 20 tisíc studentů. I na ně by tak měl hluk z letadel dopad.

Městské části se v první řadě chystají společně napadnout vydané stanovisko EIA, které posuzuje vliv stavby na životní prostředí. To ale bude možné až po vydání územního rozhodnutí.

Následně radnice zváží i další právní kroky. Přitom EIA byla vydána už v roce 2011 a o pět let později byla její platnost prodloužena.

Klid alespoň v noci

Miliardový záměr by mohl být v budoucnu na obtíž i části obyvatel stotisícové Prahy 6, žijících třeba ve Vokovicích či na Hanspaulce. Místní radnice se však k plánům nové ranveje staví vstřícněji, místo blokování preferuje spíše jednání s Letištěm Praha o kompenzacích, aby byl dopad na lidi žijící v okolí co nejmenší.

Nonstop přímý přenos z ruzyňské ranveje

„Provoz musí být například zajištěn tak, aby neobtěžoval obyvatele alespoň v noci,“ uvádí radní Prahy 6 pro strategický rozvoj Eva Smutná (TOP 09).

Podle ní sice paralelní dráha přinese některá negativa, zároveň se však jedná o veřejný zájem a její výstavba je potřeba. Přesto se Praha 6 zatím definitivně nerozhodla, zda by se případně ke společnému odvolání připojila.

Některá opatření ve prospěch obyvatel z okolí slibuje i samo Letiště Praha. Nabízí například, že uzavře ranvej v nočních hodinách nebo že lidem žijícím v ochranném hlukovém pásmu vymění okna za kvalitnější, aby byla dodržena hluková norma alespoň v uzavřených prostorech.

Zároveň se chystá uzavřít stávající vedlejší letovou dráhu, která je kolmá k současné hlavní dráze. Tím by se podle provozovatele letiště naopak ulevilo zhruba 200 tisícům lidí žijících zejména v oblastech Ruzyně, Zličína či na Kladensku.

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Praha 6 vyhlásila dopravní nouzi, trpí pod náporem vozidel

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Městská část Praha 6 ve čtvrtek vyhlásila Stav dopravní nouze. Návrh odsouhlasilo 29 z 38 přítomných zastupitelů. Ti...

Hlad a přivazování k záchodu. Babička zmizelé Valerie odmítla vypovídat

Pohřešovaná Valerie (vlevo) a její obviněná babička Soňa K. u soudu 4. 3. 2019

Šestiletou Valerii z Prahy 3, která je od roku 2017 pohřešovaná, podle obžaloby dlouhodobě týrala její babička. Žena,...

Pacientku nechali ležet šest hodin na chodbě. Nemocnice pochybení popírá

Nemocnice chodba

Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov nechala na nemocniční chodbě ve středu ležet postarší ženu šest hodin. Alespoň...

Další z rubriky

U Mladé Boleslavi hoří konstrukce haly, hasiči mají požár pod kontrolou

Požár Faurecie v Bezděčíně (18.6. 2019)

U Bezděčína u Mladé Boleslavi hořela konstrukce haly. Na místě zasahovalo sedm hasičů. Požár je pod kontrolou, nikdo...

VIDEO: Tablet je problém, shodnou se záchranáři s kritikem nových sanitek

Máte se skutečně bát nastoupit do nové pražské sanitky?

Štáb iDNES.tv si prohlédl nové sanitky pražské záchranky, které v pořadu Rozstřel ostře kritizoval jeden ze...

Mexické úřady zadržely čtyři kamiony plné migrantů, bylo jich téměř 800

Migranti ze Střední Ameriky na hranici Guatemaly a Mexika. (5. června 2019)

Na pobřeží Mexického zálivu ve státě Veracruz zastavily mexické úřady čtyři kamiony, které ilegálně převážely migranty...

Najdete na iDNES.cz