Strženou lávku vytáhly tanky z Labe v Nymburce po devíti hodinách

  8:26aktualizováno  17:59
Speciální vyprošťovací tanky vytáhly v Nymburce z Labe strženou konstrukci lávky, která byla kvůli havarijnímu stavu zdemolovaná. O stavbu nové lávky se hlásí několik projektantů včetně Jiřího Stránského, který byl autorem zdemolované lávky i zřícené lávky v Troji.

Nymburskou lávku měly původně vytahovat z řeky na břeh dva speciální tanky, nakonec se musel připojit i třetí, který byl v záloze.

Fotogalerie

„Lávka nešťastně z té vody kouká ve strmém úhlu, takže jsme si v pondělí vyzkoušeli, že část té síly jde do břehu a ne vyloženě do té nosné konstrukce. Třetí tank musí těm dvěma pomoci,“ řekl vedoucí stavby Karel Frankota z firmy Strabag .

Tanky dodali hasiči, do Nymburka dorazily z Přerova, Českých Budějovic a Havlíčkova Brodu. Vytáhly z Labe v Nymburce zatím zhruba polovinu lávky. Firma během dne třetí tank odpojila a nechala v akci dva. 

Celkem tanky z vody vyprostili kolem 200 tun betonu a železa. Hasiči s firmou pracovali zhruba do půl 6 večer. Práce tak trvaly celkem 9 hodin.

„Postupujeme podle harmonogramu, jde nám to dobře. Musím přiznat, že se pohybuje na samé hranici únosnosti, protože skutečně ta lávka je pro nás extrémně těžká, ale zvládáme to a věříme, že to vytáhneme,“ řekl během dne velitel zásahu hasičů Jiří Zima.

S demolicí začala firma Strabag v pátek, kdy shodila do řeky pilíře a části lávky z břehů. Lávka spadla do Labe v pátek asi po hodině demoličních prací. Pracovní stroj s hydraulickými nůžkami stačil přestřihnout zhruba jen 25 procent lan. Původně se předpokládalo, že jich bude nutné přerušit asi polovinu (o demolici lávky jsme psali zde).

Demolice by měla být kompletně hotova do 12. srpna. Pokud půjde vše dobře, lodní doprava se do místa vrátí již v sobotu.

O stavbu nové lávky přes Labe v Nymburce se uchází šest projektantů, mezi nimi i autor nyní zdemolované lávky Jiří Stráský. Vítěze město vybere v září.

Město dalo lávku zbourat, protože hrozilo, že se zřítí. Byla stejné konstrukce jako lávka v Praze-Troji, která se samovolně zřítila loni v prosinci. Při demolici v Nymburce se potvrdilo, že lana lávky byla velice zkorodovaná.

Autoři: ,

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

V centru Prahy se pokusil upálit další muž, policie zasáhla včas

Místo, kde se pokusil 19.1. upálit další muž.

Podle informací na policejním twitteru před čtvrtou hodinou odpolední oznámil na tísňovou linku sedmačtyřicetiletý muž,...

Další z rubriky

Anonym opět nahlásil bombu na VŠE v Praze 3, policie budovu evakuovala

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Policisté dopoledne opět evakuovali budovu Vysoké školy ekonomické na pražském Žižkově kvůli nahlášené bombě. Budovu...

Exhibicionista se obnažoval v metru, mezi stanicemi jezdil tři hodiny

Exhibicionista se obnažoval v metru, pátrá po něm policie

Policisté pátrají po exhibicionistovi, který se obnažoval ve stanicích metra pražské linky A. Muž jezdil podzemní...

Nenalévat opilým, upravit zavírací dobu. Noční Prahu má ztišit nový tým

Noční starosta Jan Štern (21.1.2019)

Rada hlavního města rozhodla o složení komise pro nočního starostu. Tím se stane Jan Štern, který například provozuje...

Najdete na iDNES.cz