Zoo Chleby rozmnožila mimořádně citlivé opice, má cenu za nejlepší odchov

  16:40aktualizováno  16:40
Kde si velké zoo vylámaly zuby, v Chlebech uspěli. Chovají a dokonce rozmnožili vzácné a ohrožené opice langury duk. Podle ředitele za to může nadstandardní péče, kterou opicím věnují. Minulý týden zoo získala první místo v prestižní soutěži za nejlepší odchov.

Dvě samičky langurů duk loni v létě porodily dva „chlapce“. Nejkritičtější období mají za sebou. Jejich otcem a tedy i hlavou celé skupiny je samec Thua Noi (na snímku chybí). | foto: Jiří Mikoláš, ZOO Chleby

Když koncem léta roku 2016 přivezli z Thajska do soukromé Zoo Chleby na Nymbursku ohrožené opice langury duk, byla to velká událost. A zároveň dost riskantní rozhodnutí. Chov langurů duk je totiž extrémně náročný. Mimo Asii nikde jinde než v Chlebech žádnou skupinu těchto langurů nyní nechovají.

Fotogalerie

Tam, kde se o to dříve pokusili, to většinou dopadlo špatně. V USA doslova fiaskem.

„I ve slovutné Zoo San Diego všichni vymřeli. Asociace amerických zoo se pak usnesla, že chov v zajetí je nemožný,“ říká zakladatel a ředitel Zoo Chleby René Franěk. On sám se ale těmito nezdary nenechal odradit.

V Zoo Chleby se langurům duk už přes dva a půl roku daří, a to natolik, že se je podařilo i rozmnožit. Loni v červnu a v červenci se dvěma místním samičkám Jaj a Ding narodili celkem dva potomci – samečci.

Minulý týden ve středu za to Zoo Chleby získala první místo v prestižní soutěži Bílý slon za nejlepší odchovy v zoologických zahradách roku 2018. Tu vyhlašuje sdružení Česká zoo ve spolupráci s Unií českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO).

„Odchov langurů je samozřejmě obrovská věc,“ sdělil prezident sdružení Česká zoo Jaroslav Svoboda.

Ocenění Bílým slonem

Podle Fraňka bylo vítězství v této soutěži pro Zoo Chleby jisté. „V podstatě to nikdo jiný vyhrát nemohl. To by někdo musel rozmnožit pandy, a ty u nás nikdo nemá,“ konstatuje.

V porotě soutěže Bílý slon sedí devět volitelů. „Všichni jsou to bývalí vysoce postavení pracovníci zoologických zahrad a odborníci ve svém oboru, kteří byli nominováni i schváleni zoologickými zahradami,“ popisuje Svoboda.

Letos o Bílého slona soutěžilo celkem šestnáct zoologických zahrad z České republiky a ze Slovenska. Většinou ceny Bílý slon putují do velkých zoo. Chleby jsou teď výjimkou.

„Určitě je to úspěch. Languři jsou potravní specialisté. V potravě jsou velmi vybíraví a opravdu citliví. V našich podmínkách je extrémně těžké je uživit. Jsou odkázáni na importovanou potravu. Je vidět, že Zoo Chleby se o ně stará dobře a dává jim maximum,“ hodnotí kurátor chovu primátů Zoo Praha Vít Lukáš.

I on patřil k odborníkům, kteří se loni na languří mláďata se zájmem jeli podívat už krátce po jejich narození. Na návštěvu za nimi jezdí i pracovníci zahraničních zoologických zahrad.

„Podívat se tu na ně byli představitelé snad všech hlavních zoologických zahrad v Evropě a přiletěli například i zástupci z Jižní Ameriky nebo z Indie,“ uvádí René Franěk.

Studovali i chyby ostatních

Za úspěšným chovem a rozmnožením langurů duk podle Reného Fraňka stojí nadstandardní péče, kterou jim v chlebské zoo dávají.

„Než jsme je začali chovat, tak jsem zjišťoval, jakých chyb se dopustili v jiných zoo, četl jsem pitevní protokoly a pátral jsem po tom, co jim způsobilo zdravotní problémy,“ říká Franěk, podle něhož je také potřeba mít v sobě dlouhodobé chovatelské myšlení a obětavost. To je prý základem úspěchu.

Langury duk jsou citlivé

Podle Reného Fraňka dokáže langury duk zahubit i to, co je u jiných zvířat banálním problémem. Kromě stravy jsou citliví také na teplotu. Ve vnitřní ubikaci jim i přes zimu udržují 21 až 25 °C. Ošetřovatel si při každém vstupu k nim musí dezinfikovat ruce a obuv.

Zmíněné zahrady většinou dělaly chyby v krmení, toho se v Chlebech snažili vyvarovat. Zpočátku jim s tím pomáhali i odborníci z thajské zoo, odkud do Chleb jednoho samce a dvě samice v roce 2016 přivezli.

Většinu krmení kupuje Zoo Chleby přes vietnamskou komunitu v Praze, v tržnici Sapa, kam je dováží z Vietnamu.

„A toto krmení je také velmi drahé. To, co bych sám sobě nekoupil, protože bych na to neměl, langurům dopřáváme. Vlajkovou lodí našeho krmení jsou listy tropického fíkusu. Ovoce podáváme výhradně nezralé a v omezeném množství. Mají v oblibě například kvajávu (ovoce stromu kvajáva hrušková, pozn. red.) a malé asijské banány,“ vyjmenovává Franěk.

Celá languří rodinka je zatím běžně k vidění za sklem v jejich vnitřní expozici, až se venkovní teploty přehoupnou přes 25 °C, vypustí ji i do venkovního výběhu. Slavnostní křtiny i se zástupci thajské zoo proběhnou v Chlebech 18. května.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Obří skandál po finále poháru. Fandové Baníku napadli videosudího

Fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava  povzbuzují svůj tým ve finále poháru v...

Fotbalový pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského Baníku několik minut...

Hra o život. Zpověď fotbalisty o pokeru, ruletě, alkoholu a léčebně

Tomáš Fabián na snímku pro Magazín DNES.

Skoro třicetiletý chlap dost dlouho hrál fotbalovou ligu. K tomu přidával poker, ruletu a občas se napil. Řítil se do...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Další z rubriky

Lupiči nabízeli muži v parku sex, pak ho napadli a okradli

Zloději nabízeli muži v parku sex, pak na něj zaútočili a okradli ho

Pražská policie hledá dva lupiče, kteří pod záminkou sexu okradli muže v parku na Žižkově. Jeho kartou poté platili ve...

Syn bodl matku do oka a pokusil se ji vytlačit z okna, dostal patnáct let

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Senát Městského soudu v Praze uzavřel případ z loňských Vánoc, kdy osmatřicetiletý Petr S. zaútočil v bytě v jednom z...

Policie zastavila střelbou na Jižní spojce řidiče unikajícího v protisměru

Policisté zadrželi střelbou na Jižní spojce v Praze řidiče mercedesu. (23. 5....

K incidentu došlo po 16. hodině na pražské Jižní spojce. Policisté se opakovaně pokoušeli zastavit řidiče odcizeného...

Najdete na iDNES.cz