Kvůli boji o pražské Trojmezí odešla z práce. A nakonec vyhrála

  12:40aktualizováno  12:40
Renata Chmelová opustila místo manažerky a začala bojovat za záchranu zeleně na Trojmezí, tedy území mezi Prahou 10, 11 a 15. Plánuje ale dál kontrolovat úředníky a sledovat, za kolik se v Trojmezí budou pozemky vykupovat.

Renata Chmelová bojovala za záchranu Trojmezí a uspěla. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Trojmezí zůstane nezastavěno. Na tom se zastupitelé magistrátu sice shodli, ale teď je potřeba vyřešit, co dál. Pozemky patří restituentům a developerům, kteří chtěli v Trojmezí postavit stovky bytů. To sice nepůjde, ale nikdo jim nemůže bránit, aby pozemky třeba oplotili.

Jednou z možností, jak zeleň zachovat přístupnou, je výkup pozemků. Jenže majitelé budou ti, kteří určí cenu. A právě částku, kterou magistrát či jednotlivé městské části vyplatí za nákup pozemků, chce hlídat koalice občanských sdružení Trojmezí, která boj proti zastavění zeleně před dvěma roky zahájila.

"Vzhledem k tomu, jak se s pozemky v posledních pěti letech spekulovalo, zdaleka není vyhráno. Hrozí, že řada těch, kteří je nakupovali s vidinou stavebních parcel, se bude bránit tomu prodat je za cenu zeleně," uvedla předsedkyně sdružení Trojmezí Renata Chmelová, které boj za záchranu této lokality změnil život.

Po dvaceti letech práce v oblasti IT se totiž stala občanskou aktivistkou na plný úvazek. "V roce 2005 jsme s manželem hledali místo, kde bychom si postavili dům. Nakonec jsme se rozhodli pro Záběhlice. Přírodní park a přírodní památka v sousedství pro nás byly dostatečnou zárukou, že tam bude klid," vzpomíná Chmelová. Jenže před dvěma lety rada Prahy 10 navrhla Trojmezí zastavět.

Šestnáct tisíc lidí zavazovalo

"V tu dobu jsem byla na mateřské a ještě teď si vzpomínám, jak mě to rozčililo," řekla Chmelová, která se zapojila do organizování petice, pod niž se během jedenácti dnů fyzicky podepsalo šestnáct tisíc lidí. "To bylo natolik neuvěřitelné číslo, že jsem věděla, že to nemůžeme nechat ležet."

Jenže ani takové množství podpisů nezabralo a zastupitelstvo magistrátu, kde ODS vládla většinou, návrh Prahy 10 odsouhlasilo. V tu chvíli začal boj. "Vzdát jsme to nechtěli. Založili jsme sdružení a požádali jsme různé organizace o grant. A uspěli jsme, takže jsme si mohli zaplatit právní poradenství," popsala Renata Chmelová počátek boje s úředníky.

Sdružení začalo fungovat jako malá firma. Muselo třeba vést účetnictví. V tu dobu na záchraně Trojmezí už aktivně pracovalo sedm lidí a přibývali další. Ale všichni to museli stíhat při zaměstnání. Jen Renata Chmelová měla času víc, protože v tu dobu byla na mateřské dovolené.

Ovšem jednání s politiky nikam nevedla. "Občas to bylo až absurdní. Byli jsme sice na magistrát pozváni do komise o Trojmezí. Jenže když jsme přišli, bývalý radní Martin Langmajer tam s developery popíjel červené víno a všichni si tykali jako staří kamarádi. To vás na jednu stranu zpraží, na druhou stranu vybičuje k větší aktivitě," vysvětlila šéfka sdružení.

Průlom nastal až loni, když se začaly blížit komunální volby. Politikům zřejmě došlo, že bojovníky za Trojmezí podporuje množství lidí, kteří jsou zároveň i voliči. "Nakonec to dopadlo tak, že se začali předhánět ve slibech, jak Trojmezí zůstane zelené," řekla Chmelová, kterou strany přemlouvaly k účasti na jejich kandidátkách.

Do komunálních voleb jít odmítla

"Kromě ODS mě oslovily všechny strany. Jenže když vidím, jak se jedná na zastupitelstvu, kde opozice nezmění téměř nic, neláká mě to. Trojmezí ukázalo, že jako nezávislí občané máme daleko větší sílu politiky k nějakému rozhodnutí dotlačit," podotkla Renata Chmelová.

Po úspěchu s Trojmezím jí začali volat lidé, kteří žádají o pomoc v podobných případech. "Ozve se někdo, že jim kácí stromy v ulici. Já se snažím pomoct a popíšu, co dělat, aby kácení zastavili. Jenže v tu chvíli většina lidí skončí, protože sami nic dělat nechtějí. Jen to potřebují předat na někoho dalšího, kdo to vyřeší za ně. Chci lidi naučit, aby se postarali sami," dodala Chmelová.

Autoři: ,

Nejčtenější

Při domácím porodu zemřel novorozenec, případem se zabývá policie

Od prvního března se rozjede zkušební systém rozdělení pacientů mezi záchrannou...

Středočeští kriminalisté se zabývají domácím porodem v okrese Praze-západ, při kterém zemřel novorozenec. U případu...

Slavia nasadila k trháku, Sparta se zase o kus přiblížila k Plzni

Peter Olayinka ze Slavie se snaží přejít přes Tomáše Jablonského z Příbrami.

Fotbalová Slavia dělá, zdá se, rozhodující krok k titulu. V 25. kole využila porážky (1:2) druhé Plzně v Teplicích,...

Za napadení číšníka půjdou Nizozemci před soud. Hrozí jim až 18 let vězení

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Státní zástupkyně obžalovala dva Nizozemce z pokusu o vraždu číšníka v Praze. Uvedla to Česká televize. Původně policie...

Rocky Balboa jde za mříže. Šlapal ve svěcené vodě a útočil na převora

Obžalovaný Robert Rocky Balboa u Obvodního soudu pro Prahu 1 (říjen 2013)

Recidivista s filmovým jménem Robert Rocky Balboa dostal u soudu pravomocně dva roky vězení. Výtržník si oblíbil...

Boj o baráž: vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Další z rubriky

Loft v Nuslích chtěl změnu. Proměna stála 2,5 milionu korun

Bývalý mlýn v pražských Nuslích byl ještě před pár lety zchátralou třípodlažní...

Bývalý mlýn v pražských Nuslích byl ještě před pár lety zchátralou třípodlažní secesní stavbou z roku 1910. Život jí...

Chladírna jatek v holešovické tržnici se změní na centrum technologií

Druhé patro bude sloužit začínajícím firmám například v oblasti digitálních...

V holešovické tržnici projde obnovou za 35 milionů korun jedna z chátrajících hal. Za rok se v ní otevře komunitní...

Na D10 za Prahou zbourali most, stihli i práce plánované na příště

Demolice mostu přes dálnici D1 u Velké Bíteše.

Silničáři ve 14 hodin obnovili provoz na dálnici D10 ve směru na Prahu, o hodinu později pak i ve směru na Turnov....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz