Každý večer jsem šila kostýmy, vzpomíná historička na začátky stříbření

  9:24
Původně to byl jen průvod dvou desítek kostýmovaných postav, dnes je Královské stříbření Kutné Hory největší akcí svého druhu v ČR a ve městě otevírá hlavní turistickou sezonu. O tomto víkendu se koná už pošestadvacáté, opět v okolí chrámu sv. Barbory.
Královské stříbření Kutné Hory. za nápadem stojí historička a ředitelka Českého...

Královské stříbření Kutné Hory. za nápadem stojí historička a ředitelka Českého muzea stříbra Světlana Hrabánková (23. 6. 2017) | foto: MÚ Kutná Hora

Za vším stojí historička a ředitelka Českého muzea stříbra Světlana Hrabánková. „Když se po letech ohlédnu, kolik jsem ušila historických praporů, tak si říkám, že jsem byla úplný blázen,“ vzpomíná v rozhovoru pro MF DNES Hrabánková.

Jak vás napadlo pořádat takovou akci?
V roce 1992 jsme jako muzeum byli spolupořadateli mezinárodní konference pořádané k výročí příchodu cisterciáckého řádu do Čech. Řekli jsme si tehdy, že by se mohlo v Kutné Hoře konat také něco pro obyvatele, něco, co by upozornilo na významnou historii Kutné Hory. Lidé byli dychtiví všech aktivit, protože se městské slavnosti po léta prakticky nekonaly. První stříbření byl jen zhruba hodinový historický průvod do Vlašského dvora.

Na programu jste se podílela sama?
Pokud jsem chtěla, aby se něco podobného opakovalo a vyvíjelo, musela jsem tehdy zapojit svou rodinu a přátele. Vše se rozjíždělo velmi pomalu a obtížně. Když se po letech ohlédnu, kolik jsem ušila historických praporů, tak si říkám, že jsem byla úplný blázen. Každý večer jsem šila kostýmy, na podlaze střihala látky na prapory a vyráběla z malých obrázků šablony na erby, hodiny jsem vystřihávala a entlovala ty obrovské říšské orlice a lvy.

Druhý ročník byl už větší?
Další ročník byl již sérií scének, kde vystupoval i král, dramaturgicky to však nebyl nijak vytříbený program. Napadlo mě, že když stříbření Kutné Hory, musí být v ději obsažena historie dolování a mincování, a především konkrétní český král. Doktorskou práci z české historie jsem měla zaměřenou právě na dobu vlády Václava IV. a ten byl pro Kutnou Horu naprosto stěžejní a i jako panovník jí byl nejblíže.

Toto město jako svou mocenskou oporu velmi podporoval, dokonce nechal budovat ve Vlašském dvoře královské sídlo. V roce 1996 jsem tedy období vlády Václava IV. i s jeho historickou faktografií a osudy tehdejších lidí zasadila přímo do scénáře. Od té doby se vždy pohybujeme na konci 14. století. Hlavní kostra programu s příjezdem a vítáním krále zůstává základem a na ten navazují další a další programové celky, vždy s novými scénkami, tanci, hudbou.

Sháněla jste snadno dobrovolníky, kteří by vám pomohli?
První roky byly krušné. Oslovení lidé často neměli příliš zájem se na organizaci ani amatérském účinkování podílet. Třeba když jsem tehdy zkusila jako trubače zapojit kluky z lidušky, tak řekli, že se do punčocháčů neobléknou a ztrapňovat se jako strašidla nebudou. Jeden ročník nám jako zbrojnoši dokonce pomáhali i vojáci. Až po pěti až šesti letech, kdy se akce stala rozsáhlejší a atraktivnější, začali mít další a další lidé zájem zúčastnit se. „Osvětově“ mezi nimi hlavně působila zdejší akademická malířka Jitka Jelínková, ta začala šít kostýmy.

Šije pro všechny zájemce?
Jitka vytváří oblečení pro měšťany, takzvaný kostýmovaný komparz, a diváky, kteří se chtějí více zapojit do atmosféry. Hlavní postavy kostýmuje moje sestra výtvarnice Vladěna Vejmelková. Král i královna mají velmi bohatý šatník včetně klobouků, čepců a doplňků jako zdobených pásů a šperků. Naše kostýmy nám závidí i Barrandov.

A vy sama chodíte v kostýmu?
Chodím ve dvorských šlechtických šatech už téměř od začátku. Jitka mi tehdy přísně řekla: „Když chceš přesvědčit lidi, aby se oblékli do kostýmu, nemůžeš být v civilu.“ Tento první kostým nosím na některé části programu dodnes, jen jsem jej musela trochu poupravit, byl ušitý pro mladší a štíhlejší dámu.

Vaše další sestra je dokonce choreografkou celé akce.
Sestra Jaroslava Špačková sem každoročně vozí ze Vsetína sedm až osm desítek malých tanečníků, což jsou její žáci z tamní základní umělecké školy. Už od třetího ročníku vytváří choreografii přímo pro „stříbření“. Tehdy jsem těmto dětem dala „umělecké jméno“ Rondellus. Přijíždějí dvěma autobusy i vlakem, jejich obrovský soubor v podstatě dělá pohybový a taneční kolorit celé akce, neboť celé stříbření je vlastně tak trochu i taneční divadlo, celý scénář je proložen slavnostními tanečními nástupy královského dvora a tanečními vystoupeními různých postav.

Na co se nejvíc těšíte?
Každým rokem je špičkové něco jiného. Nejvíc lidí však jezdí na zahájení. Ke chrámu sv. Barbory přijdou postupně dva průvody, nejdřív rychtářský, pak královský. Následuje ceremoniál vítání krále horníky, v této části programu je „na place“ v jednom okamžiku nejvíc účinkujících. Letos jich bude téměř tři sta. Všechno je v tu chvíli ještě trošku nervózní, protože naši účinkující se sem sjíždějí až v pátek a mají možnost pouze krátké zkoušky v pátek večer. Některé části se vůbec nezkoušejí a jedou se naostro.

Stříbření pořádáte letos už po šestadvacáté. Chtěla jste někdy skončit?
Každý rok uvažuji o tom, že stříbření s jeho nesmírnými produkčními obtížemi organizuji již naposledy. Je to náročná práce, od technického zabezpečení po shánění peněz, sponzorů, koordinaci všech zúčastněných. Navíc jsme závislí na počasí. Loni nás zasáhla hrozná bouřka právě v době, kdy probíhala na přípravu nejnáročnější krásná historická část – svatojánská dvorská slavnost. Voda tekla proudem do zvukařské kabiny, do mixážního pultu, zaplavovala kabely. Vítr rval praporce a diváci utíkali. Tehdy jsem se musela během pěti minut rozhodnout a odpovědět i policii, která mně volala, jestli budeme za tak nebezpečných podmínek pokračovat. Slavnost jsem ukončila. Nekonal se pochodňový průvod, tanec s kahánky a ani ohňostroj.

A je tu další ročník...
Samozřejmě mě to loni zasáhlo, druhý den mě lidé, kteří tak rádi kritizují druhé na sociálních sítích, napadali za nezvládnutou organizaci. To vezme člověku energii, byla jsem rozhodnutá skončit. Na druhé straně mě nalomilo to, že děti, které se vracely v neděli večer do Vsetína, brečely v autobuse jako želvy, že už bylo stříbření naposledy. Pro ně je to událost, na kterou se těší, mají ji za odměnu. A za těmito dětmi jezdí potom do Kutné Hory celé jejich rodiny auty. Stříbření je tak pojmem i po celé Moravě, to mi zase dává energii tak trochu zpět.

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Kriminalisté řeší vraždu v Řepích, po napadení v autoservisu tam zemřel muž

18. dubna 2024  14:38,  aktualizováno  19.4 13:45

Pražští policisté vyšetřují případ napadení v autoservisu v Řepích. „Na místě byl zadržen jeden...

Sochař Černý se v televizi pohádal s kurátorkou o „motýly“. Padly i vulgarismy

20. dubna 2024  16:24

Boj o moderní umělecká díla si vyžádal na poměry České televize ostrou slovní přestřelku. Stalo se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Olomouc 2:2, domácí srovnali před koncem. Titul se jim vzdaluje

21. dubna 2024  14:11,  aktualizováno  17:13

Že po jednoznačné první půli padnou po přestávce v Edenu rychlé dva góly, se dalo celkem jasně...

Vsetín - Kladno 3:4. Rytíři dvakrát otočili skóre a zůstávají v extralize

22. dubna 2024  17:50,  aktualizováno  21:05

Hokejisté Kladna budou patřit i v následující sezoně mezi extraligovou elitu. V baráži se Vsetínem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kladno - Vsetín 7:2. Druhé vítězství Rytířů v baráži, kanonádu domácích zahájil Jágr

18. dubna 2024  17:45,  aktualizováno  21:55

Druhé vítězství pro Kladno a střelecký rekord pro legendu. Domácí porazili ve druhém utkání...

Liška, plody a květiny. Autor slavného děvčátka s hračkami tvoří v Nuslích nový mural

25. dubna 2024  6:06

V pražských Nuslích poblíž náměstí Bratří Synků mohou lidé obdivovat právě vznikající velkoplošnou...

V době páry i pod vodou. Půlstoletí metra připomene výstava i řada akcí

24. dubna 2024  18:18

Návrhy podzemní dráhy v době páry, metro naplánované první republikou, to současné, ale i podzemka...

Prahu čeká velká tramvajová výluka. Dvacet linek změní na dva měsíce trasu

24. dubna 2024  16:28

Cestující v Praze čeká od pondělí 29. dubna rozsáhlá výluka tramvají, která bude trvat přibližně...

V Černošicích spadlo do bazénku batole, skončilo podchlazené v nemocnici

24. dubna 2024  15:06

V Černošicích spadlo do zahradního bazénku 2,5leté dítě. Na místě zasahovali záchranáři, kteří jej...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...