Pyramidy z kostí čeká oprava, restaurátoři ručně rozeberou tisíce ostatků

  • 2
Restaurátoři v kutnohorské kostnici začali rozebírat jednu ze čtyř velkých pyramid složených z lidských kostí. Práce jsou součástí celkové rekonstrukce. Po renovaci bude pyramida uvedena do původního stavu.

S demontáží kostí, pocházejících od obětí moru a z husitských válek, začal ve čtvrtek ráno restaurátor Tomáš Král. K věži oddělené od zbytku kaple dřevotřískovou stěnou vstupoval v ochranném obleku a s respirátorem kvůli sporám plísní.

„Jednotlivé kosti se budou dávat ručně do papírové krabice,“ sdělil k tomu, jak budou restaurátoři postupovat.

Hlavní projektant Vít Mlázovský uvedl, že pyramidy jsou poškozeny a deformovány hlavně ve spodní části. Co je příčinou, se odborníci mohou jen dohadovat. Otázkou je, zda věže nejsou příliš velké a jestli jsou kosti schopné zvládnout takové zatížení.

Nepříznivý vliv mají i plísně a nadměrná vlhkost. Odborníci budou muset nahradit poškozené části a věže uvést do stavu, v jakém byly na začátku, což podle Mlázovského nebude jednoduché.

Někdejší hřbitovní kaple ze 14. století, která je jednou z nejnavštěvovanějších památek středních Čech, je zaplněna lidskými kostmi, jež do nynější podoby srovnal řezbář František Rint. Ve čtyřech věžích a další výzdobě podél stěn je podle odhadů uloženo 56 až 60 tisíc lebek a 420 až 450 tisíc dlouhých kostí.

Rekonstruovaná věž je oddělena od prostoru kaple prachotěsnou zábranou s okénky, jimiž mohou návštěvníci sledovat rekonstrukční práce.

Rozebírání pyramid je součástí celkové rekonstrukce, která začala v roce 2014 a má trvat až deset let. Náklady na rekonstrukci byly už dříve odhadnuty na 55 milionů Kč, po celou dobu oprav je památka přístupná návštěvníkům.

Podle faráře Pavla Tobka si rekonstrukce dosud vyžádala 37 milionů korun a je hrazena ze vstupného.