Šéf pražského dopravního podniku nabídl po necelém roce rezignaci

  11:03aktualizováno  16:30
Generální ředitel pražského dopravního podniku Milan Křístek se rozhodl opustit pozici šéfa firmy. Necítil podporu městských politiků. MF DNES řekl, že radě nabídl obě dvě své funkce - jak generálního ředitele, tak předsedy představenstva podniku. Skončit by měl na konci listopadu.

Generální ředitel Dopravního podniku Milan Křístek. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Milan Křístek stál v čele dopravního podniku necelých jedenáct měsíců.

"Nabídl jsem k dispozici své funkce. V žádném případě bych ale tento krok neoznačil za okamžitou rezignaci. Důvod, proč až ke 30. listopadu, je ten, že je potřeba dokončit určité věci a také chci dát radě čas, aby za mě našla náhradu," řekl Křístek.

Rád by v první řadě dotáhl zakázku se Škodou Transportation na dodávku 250 nových tramvají za 18 miliard korun. "Někteří radní se vyjadřují v tom smyslu, že zakázku zrušíme, prodloužíme kontrakt a tak dále. Jenže to je prostě nereálné, už jen v tom, že se musíme striktně držet zákonem o veřejných zakázkách," vysvětlil. Podle něj je možné jednat jen skrz vady a reklamace již dodaných tramvají.

Druhou věcí je vypořádat se s financováním dostavby metra A. "Zadali jsme audit investorské činnosti, který ještě není ukončen, ale už teď ukázal zřejmá pochybení v případě dodatků smluv na vícepráce. Chceme vědět, kdo za to může, kdo jsou ti viníci," vysvětlil ředitel.

Necítil podporu politiků, chybělo mu dlouhodobé zadání

Důvody své rezignace Křístek shrnul ve vyjádření pro MF DNES do věty, že necítil v důležitých koncepčních věcech podporu politiků. Respektive mu vadí jejich nejednotnost, která je potřebná pro budoucí a strategické fungování firmy.

Očekával také, že mu město jako vlastník uloží jasné dlouhodobé zadání a on pak toto zadání bude plnit a po dostatečně dlouhém čase výsledky představí. A buď uspěje, nebo ne.

Dopis ředitele Dopravního podniku Milana Křístka radě hlavního města Prahy

"Ale když vám ke splnění cílů politici nedají potřebný prostor a každé tři týdny prostřednictvím dozorčích rad a pracovních komisí bude zástupce vlastníka kroky a výsledky tvrdě kontrolovat, zasahovat do chodu firmy prostřednictvím mnoha provozních úkolů a navíc ani nemít jednotný názor, jak pak máte zadání splnit," uvedl Křístek.

Pražský radní pro dopravu Jiří Pařízek potvrdil, že Praha návrh na rezignaci Milana Křístka obdržela. Pařízek, který je zároveň předsedou dozorčí rady dopravního podniku, svolal na čtvrtek 26. září mimořádné jednání dozorčí rady, která k návrhu zaujme stanovisko.

Už před dvěma týdny se začalo spekulovat o chystaném odvolání Křístka z čela podniku. Nikdo z radních to však oficiálně nepotvrdil (více čtěte zde).

Zároveň se objevily informace o možném Křístkově nástupci. Mohl by jím být například Jaroslav Ďuriš, který nyní řídí dopravní podnik v Českých Budějovicích a loni se u pražského dopravce ucházel o místo generálního ředitele.

Ďuriš ovšem informaci, že by dostal nabídku jít do Prahy, popřel. "Na jihu je hezky. Funguji tady na plný úvazek a zatím nemám, co bych řešil," řekl před čtrnácti dny.

Křístek měl ukončit rošádu na postu generálního ředitele

Milan Křístek usedl do čela dopravního podniku loni v listopadu. Předtím byl manažerem ve společnosti T-Mobile. Křístek po svém nástupu do funkce řekl, že se chce zaměřit na cestující a stabilizovat v té době mnoha kauzami zmítaný dopravní podnik.

Ve funkci tehdy nahradil zastupující ředitelku Magdalénu Češkovou, která podnik vedla po odvolání exředitele Vladimíra Liche (podrobnosti zde). Nástupem Křístka měla skončit téměř rok trvající rošáda na postu generálního ředitele.

Na konci roku 2011 totiž ve funkci skončil Martin Dvořák, kterého nahradil Jaroslav Stůj, do té doby působící ve funkci dopravního ředitele. Stůj byl odvolán v únoru, kdy jej nahradila Češková.

Autoři: ,

Nejčtenější

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Při nehodě auta a tramvaje v Trojské ulici zemřela mladá řidička

Zničené osobní auto po střetu s tramvají v Trojské ulici.

Při tragické nehodě osobního automobilu a tramvaje v neděli odpoledne v Trojské ulici zemřela mladá řidička auta....

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2. kole Fortuna ligy si...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

Do pražských ulic vyjedou znovu hybridní autobusy, tentokrát z Polska

Hybridní autobus Solaris Urbino na obratišti Želivského první den testovacího...

Nižší hlučnost, nižší emise i nižší spotřeba motorové nafty. Z těchto důvodů pražský dopravní podnik testuje letos už...

Uživatelé opia se utábořili u makového pole, došla si pro ně policie

Policejní akce s krycím názvem Palice (22. července 2019).

Středočeští policisté se zaměřili na skupinu, která na Kladensku stanovala v remízku okolo makového pole. Měli...

Smlouva mezi DPP a Rencarem má další trhliny. Soud ji označil za neplatnou

Eskalátorový tunel je osazen 42 obrazovkami.

Smlouva Pražského dopravního podniku a společnosti Rencar ze skupiny JCDecaux ohledně reklamy na MHD je opět terčem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz