Devět let za milionovou loupež v luxusním klenotnictví platí, rozhodl soud

  12:36aktualizováno  12:36
Diamanty a další skvosty za několik milionů korun zmizely před více než dvěma lety při ozbrojeném přepadení klenotnictví v centru Prahy. Kauzu uzavřel senát Vrchního soudu v Praze, když dvěma Rusům, Dailonisu Volkovsovi a Vladimirsovi Čalomovsovi, potvrdil devítileté tresty za loupež. Rozhodnutí soudu je pravomocné.

Po odpykání trestu oba muže čeká vyhoštění z ČR na neurčito.

„Společenská škodlivost jednání obou obžalovaných je vysoká, nešlo o turisty, či dělníky, kteří by se dopustili excesu. Do Prahy přijeli jen proto, aby zde mohli páchat zvlášť závažnou trestnou činnost. Proto je na místě i trest vyhoštění, trest odnětí svobody je uložen na spodní hranici,“ uvedl předseda senátu Viktor Mach.

Shodně v případu rozhodl loni v září také senát Městského soudu v Praze. Tento verdikt však obratem napadla obhajoba. Ta zpochybnila některé důkazy, například pachové stopy, způsob provedení rekognice nebo některé svědecké výpovědi. Advokáti proto požadovali zproštění viny pro své klienty.

„Nacházíme se ve stavu důkazní nouze,“ argumentovala obhájkyně Dailonise Volkovse. Oba cizinci hovořili o poznání stručněji. „Prosím o zproštění viny pro nevinné,“ pronesl Volkovs. I jeho společník se vyjádřil hodně úsporně. „Nespáchal jsem to,“ hlesl Čalomovs.

Vyrabovaný obchod

Oba Rusové, žijící v Lotyšsku, podle rozsudku dopoledne 8. prosince 2016 přišli do luxusního klenotnictví v Dlouhé ulici na Starém Městě. Nejprve si zde nechali ukázat několik skvostů, poté z obchodu odešli, údajně proto, aby si z bankomatu vyzvedli peníze.

Do podniku se oba cizinci opravdu po několika minutách vrátili, ne však s avizovanými penězi, ale s pistolí v ruce. Čalomovs zbraň namířil na prodavačku, jeho komplic vyděšené ženě zasadil tvrdý direkt do zátylku, až ztratila vědomí.

„Poté ji oba společně odtáhli do zadní části prodejny, svázali jí ruce i nohy rychloupínacími plastovými páskami a přitom ji také několikráte udeřili pěstí do hlavy,“ popsal přepadení žalobce. Aby svou oběť umlčeli opravdu důkladně, tak ji ještě okolo úst přelepili plastovou páskou. Poté lupiči začali rabovat obchod.

Zatímco Čalomovs hlídal, jeho společník nalezenými klíči odemkl trezor, odsud vzal 43 diamantů a certifikáty o jejich pořízení, 125 rozličných šperků, osázených drahými kameny a dámské hodinky zvučných značek. Lupiči nevynechali ani pokladnu, z níž si odnesli 193 tisíc korun. Celková škoda dosáhla 6,7 milionu korun.

Skvosty skončily v černé tašce, kterou Čalomovs odešel z obchodu směrem k Revoluční ulici. O pár sekund později ho následoval Volkovs. Z Prahy i s kořistí ihned zmizeli, odjeli do Drážďan. Dopadeni byli na základě mezinárodního zatykače, vinu odmítli.

Pro obviněné nešlo o první střet s trestním zákonem, Volkovs byl v Lotyšsku stíhán v souvislosti s drogovými i majetkovými trestnými činy. Za loupež oběma obviněným hrozilo osm až 15 let vězení.

Autor:

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Dva muži vytrhli babičce z náruče pětiletou dívku, odjeli zřejmě do Německa

Ilustrační snímek

Policie vyhlásila pátrání po pětileté dívce, kterou dva muži vytrhli babičce z náruče v ulici Vlasty Průchové v pražské...

Chelsea - Slavia 4:3, hrozivý úvod, pak drama a důstojné loučení s Evropou

Slávisté při děkovačce po odvetě čtvrtfinále Evropské ligy na Chelsea.

Slávističtí fotbalisté donutili Chelsea, aby se o postup do semifinále Evropské ligy pořádně obávala. Ve čtvrtfinálové...

Další z rubriky

Kladno nemá byty, lidi z vyhořelé ubytovny chce přesunout do jiného města

Rodina z vyhořelé ubytovny v Kladně žije v tělocvičně, stěžuje si na zápach.

Vztahy mezi vedením kladenské radnice a opozicí se vyostřily kvůli vyhořelé ubytovně. Její obyvatelé našli dočasný azyl...

Zoo Chleby rozmnožila mimořádně citlivé opice, má cenu za nejlepší odchov

Dvě samičky langurů duk loni v létě porodily dva „chlapce“. Nejkritičtější...

Kde si velké zoo vylámaly zuby, v Chlebech uspěli. Chovají a dokonce rozmnožili vzácné a ohrožené opice langury duk....

Praha plánuje zpoplatnit vjezd do centra, počítá s tím plán rozvoje dopravy

Tradiční sbírka nepřehlédnutelných budov, které jsou v Praze vidět skoro...

Praha má hotový plán rozvoje dopravy do roku 2030, schválili ho pražští radní. Plán počítá s dostavbou silničních...

PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít
PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít

Rozhodla jsem se, že přestanu pít. Dnešku budu říkat Den Nula. Den, kdy jsem si načetla spoustu informací o tom, jak na to. Den, kdy jsem zlikvidovala všechny lahve. Ani nevím, kolikátého je, protože takové to: od pondělka, od prvního, od ledna přestanu, nefunguje.

Najdete na iDNES.cz