Najít kostní dřeň pro Romy či lidi z Vietnamu je problém, říkají lékaři

  18:23aktualizováno  18:23
Dárců kostní dřeně v Praze stále není dostatek, i když se letos přihlásily rekordní tři tisíce zájemců. Ještě méně dárců je z národnostních menšin. Lékaři v Česku mnohdy seženou vhodného dárce pro nemocného až v zahraničí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Pacienti trpící leukemií nebo některými poruchami krvetvorby by se mohli dostat rychleji k léčbě, pokud by se registr dárců rozšířil. Lékaři z nemocnic v metropoli proto shánějí dárce do pražského registru, kde mohou. Na univerzitě, ale i mezi sportovci. 

Nicméně v Česku je rozšiřování registru problematické. Základní analýzu při vstupu do registru pojišťovna neproplácí a musí ji tak platit soukromí dárci.

„Kdyby finance na testování nebyly, museli by lékaři spoléhat na globální světový registr,“ popsal Jan Fischer, ředitel nadace Kapka naděje, která pořádá náborové akce společně s Institutem klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Letošní rok je i tak pro pražský registr dárců kostní dřeně lepší než ty předešlé. Letos „naverbovali“ přes tři tisíce zájemců a celkově je v něm už 30 tisíc lidí. Stále je ale menší než druhý český registr, který je v Plzni. V něm mají 75 tisíc lidí.

„I když máme letošní rok velmi úspěšný a nabrali jsme v IKEM rekordní počet zájemců, dárci jsou potřeba stále,“ popsala koordinátorka Českého registru dárců krvetvorných buněk v Praze Gabriela Hošková.

Dárců je více například díky otci, který se snažil hledat vhodného člověka pro svého čtrnáctiletého syna – fotbalistu Matěje – trpícího chronickou formou leukemie. Během akce se přihlásilo přes tisíc lidí.

„Z toho tisíce lidí, kteří byli otestováni na konci května, už byl dokonce jeden člověk na odběru kostní dřeně, další je v přípravě a dalších deset bylo na předběžném vyšetření,“ dodala Hošková.

Takto rychlý samotný postup ale obvykle není. A šance, že člověka vyberou jako vhodného dárce, je pouze půl až jedno procento.

Nedostatkové menšiny

Když někdo onemocní nějakou chorobou, při níž je potřeba transplantovat kostní dřeň, hledá se nejdříve vhodný dárce v jeho rodině. Šance, že bude shoda mezi sourozenci, je 25 procent, u rodičů a dětí zhruba dvě procenta.

Když tato možnost nevyjde, hledá se v českém registru, kde je snazší odběr kostní dřeně i její převoz. Pokud je třeba hledat dál, obracejí se lékaři na globální seznam. Stejně jako český pacient může dostat kostní dřeň od dárce z ciziny, Čech může pomoci někomu na druhém konci světa.

„Pro každého lze najít dárce, ale když dárce není úplně shodný, transplantace je pro pacienta rizikovější,“ vysvětlil důležitost shody Petr Sedláček, vedoucí lékař transplantační jednotky z Fakultní nemocnice v Motole.

Vhodná kostní dřeň se nehledá podle krevních skupin, ale podle HLA znaků, což je systém dědičných tkáňových znaků na bílých krvinkách. Ty lidé dědí po rodičích a liší se ve světovém i regionálním měřítku. I proto je v Česku problém najít kostní dřeň pro menšiny.

„Například v Ostravě je relativně velká romská komunita, která má své interní problémy, ale není tam velké povědomí o tom, že je potřeba se zapsat do registru. Takže se často využívají dárci z Itálie,“ vysvětlil Jan Fischer z Kapky naděje.

V České republice je také velmi těžké najít dárce pro lidi s kořeny ve Vietnamu. V této asijské zemi nemají registr dárců kostní dřeně vůbec a českých Vietnamců v registru moc není.

Nábor mezi studenty

Odběr není sice příjemný, ale dá se vydržet. „Samotný výkon pro ně bolestivý není, ale po tom výkonu je může bolet zadek, protože ho mají rozpíchaný,“ popsal Sedláček.

Na Vysoké škole ekonomické (VŠE) v Praze se proto sešlo tento týden několik desítek studentů na přednášce o tom, jak se stát dárcem kostní dřeně. Mobilní tým registru dárců tam poprvé pořádá nábor mezi studenty. Organizátoři akce doufají, že VŠE nebude poslední školou, která se akce zúčastní.

„O zapsání do registru uvažuji delší dobu a jen řeším rizika, omezení a okolnosti, které souvisí se samotným odběrem,“ popsala jedna z přítomných studentek, Barbora Bíbová, která uvedla, že do registru zřejmě vstoupí.

Studenti, kteří po přednášce ještě chvíli diskutovali s přítomnými organizátory akce, se shodli na tom, že zápis do registru dárců je snadný. Zájemce vyplní pouze krátký dotazník a zdravotník mu odebere krev. Ta následně putuje k rozboru, kde lékaři zjišťují znaky, podle kterých se hledá shoda.

Český registr dárců kostní dřeně je součástí globálního seznamu, který obsahuje 33 milionů lidí. Student pražské VŠE tak může pomoci třeba dítěti ve Spojených státech.

Dárcovství kostní dřeně

  • V pražském registru dárců krvetvorných buněk je 30 759 lidí. V globálním světovém seznamu figuruje 32 901 020 dárců. 
  • Ročně v ČR onemocní přibližně sto pacientů některým typem leukemie a tisíc lidí různými poruchami krvetvorby, které je možné léčit transplantací kostní dřeně. 
  • Úspěšnost léčby pomocí krvetvorných buněk je u dospělých pacientů 60–80 procent, u dětí pak 70–90 procent. Podmínky vstupu do registru 
  • věk 18 až 40 let, do 41. narozenin (evidence v databázi registru do 55 let věku dárce) 
  • hmotnost více než 50 kg 
  • zdravotní pojištění platné v České republice 
  • dobrý zdravotní stav

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Noční turismus v centru Prahy

Kdo v noci ruší spící Pražany? Odpověď na tuto otázku snad přinese průzkum, který se bude v dalších týdnech konat mezi...

VIDEO: Policisté pátrali na Letné po útočnících, kteří napadají chodce

Dětská bitka

Napadení dvou čtrnáctiletých chlapců skupinou útočníků, rvačky a krádeže. Jen během minulého měsíce řešili policisté v...

Střelbou na pražských školách hrozil mladík z Británie, chtěl pozornost

Ilustrační snímek

Českým policistům se ve spolupráci s kolegy ze zahraničí podařilo nalézt autora anonymů, které vyhrožovaly střelbou v...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz