Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 26. listopadu 2022 Artur

Kontaktní centra pro závislé by mohla fungovat v metru, říká starostka

  18:05
Praha 5 se rozhodla vypovědět nájemní smlouvu jednomu ze dvou kontaktních center pro narkomany, která jsou na jejím území. Pokud se do konce roku nenajdou náhradní prostory, hrozí, že v celém městě budou pouze dvě taková centra. „Moje role je chránit zájmy místních obyvatel, dbát na čistý veřejný prostor a to také dělám,“ říká v rozhovoru pro MF DNES starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

S problémy s narkomany se starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS) dle svých slov potýká už od svého nástupu do funkce. Na Smíchově jich výrazně přibylo začátkem roku 2021. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Co si od uzavření kontaktního centra slibujete?
Vícero věcí. Zaprvé se tímto krokem rozpohybuje celý proces řešení nedostatku adiktologických služeb, konkrétně tedy kontaktních center. Na hlavní město kvůli tomu apelujeme už dva roky. Ten proces je už navíc vlastně připravený, teď jde jen o to jej spustit. Dále si od toho slibujeme, že se zklidní situace v Mahenově ulici, kde centrum nyní je.

Centrum však na tomto místě funguje již od roku 2006, tedy víc než 15 let. Proč je zavíráte právě teď? Není to spíše politické gesto?
Politické gesto to v žádném případě není. Kdyby bylo, pouze bych centrum bez dalšího uzavřela. My se ale drogové problematice věnujeme roky a jednáme o ní s magistrátem a s dalšími aktéry. Samozřejmě, že jsme k tomu mohli přistoupit už před rokem, ale my uzavření podmiňovali tím, aby byla na světě koncepce rozvoje adiktologických služeb, kterou hlavní město v červnu schválilo (ta mimo jiné říká, že v Praze má být devět kontaktních center, přičemž v každé městské části maximálně jedno, pozn. red.). Aby bylo jasno, jak tu situaci řešit, jak má být ta síť kontaktních center velká a rozprostřená po městě. Proto my teď, neříkám, že s klidným, ale s klidnějším svědomím, můžeme centrum uzavřít, protože se politická reprezentace na magistrátu má o co opřít.

Na Praze 5 ale stále zůstane druhé centrum. Nebojíte se, že se problém naopak přesune k němu, pokud stále nebude po Praze více center, až se to v Mahenově ulici uzavře? Drogově závislí někde služby hledat budou.
To se nesmí stát. Hlavní město odpovídá za to, aby se to nestalo. Má přece na starosti ochranu veřejného zdraví a má k tomu veškeré prostředky od financí až po možnost udělovat akreditace. Pokud se taková situace stane, je to absolutní selhání hlavního města, které o této situaci ví roky.

Odborníci říkají, že tento krok zhorší situaci v celém městě.
Já se chovám jenom jako starostka. Moje role je chránit zájmy místních obyvatel, dbát na čistý veřejný prostor, a to také dělám.

Jedno ze tří kontaktních center pro narkomany v Praze do půl roku skončí

Už dříve jste se vyjadřovala v tom smyslu, že po přesunu centra na nové místo je budete opět podporovat. Je tedy ve hře jeho přesunutí do jiné lokality v Praze 5?
Skutečně jsme v rámci našich prostorů hledali ideální místo, ale zkrátka jsme je nenašli. Dokonce jsme měli vytipované prostory u Strakonické ulice, ale ty kvůli tomu, že se tam nyní bude stavět Dvorecký most, už nelze využít.

Umístění kontaktního centra se ukazuje jako obrovský problém. Kde by měla taková zařízení vznikat?
V zahraničí se osvědčilo, že tato zařízení jsou ve stanicích metra, které mají obrovské množství řekněme hluchých prostorů. Kdyby v nich byla kontaktní centra, neškodilo by to místním, protože to není přímo v obytné zástavbě. Ano, je tam sice velká koncentrace lidí, ti tam ale nežijí, pouze tudy procházejí. Například ve Vídni jsou takové stanice metra hned dvě.

Hlavní město na jaře vytipovalo tři nová místa pro kontaktní centra, ale celé to narazilo na odpor dotčených městských částí. Jak by se dalo dosáhnout shody?
V Praze chybí příklad dobré praxe. Nejenže kontaktních center je málo, ale také jsou všechna na nevhodných místech, kde žijí lidé. V Rakousku nebo v Holandsku, když někde funguje kontaktní centrum, je k tomu vytvořená metodika, jak s ním mají různé subjekty pracovat. Ať už jde o neziskové organizace, nebo policii. Speciální skupina se navíc pravidelně schází a vyhodnocuje fungování centra. Zda není přetížené nebo tam neroste kriminalita. Nic takového tady neexistuje.

Nebylo by tedy ku prospěchu, aby se starostové a starostky nad tímhle sešli a dohodli se?
Po tom volám už delší dobu. Aby se udělalo diskusní fórum za účasti starostů, odborníku a třeba i veřejnosti. Samozřejmě existuje protidrogová komise v rámci Prahy, kde se odborníci a politici scházejí, ale je to uzavřená skupina lidí. Tam se nevede široká diskuse.

Podobná setkání ale magistrát v minulosti už inicioval.
Pravda je, že kdykoliv paní Johnová (pražská radní pro zdravotnictví a sociální politiku, pozn. red.) něco podobného svolá, například jednání s radními městských částí, tak ta účast není velká. Přijdou hlavně ti, kterých se to týká. A ti, kteří na svém území nemají nic, nedorazí. A to je zkrátka úloha hlavního města. Musí komunikovat s městskými částmi. Něco těm starostům nabídnout. Přijít s nějakou kompenzací, ať už finanční, nebo třeba s příslibem policejní hlídky vyčleněné pouze na okolí nového centra. A to se neděje. Rozhodně je také potřeba na tuto problematiku vyčlenit více peněz.

Nemyslíte, že by váš postup mohl ostatní městské části odradit od povolování center? Když uvidí, že situace kolem nich je tak vážná, že jste jedno zavřeli?
To si nemyslím. My máme ta kontaktní centra dvě. To je základ. V síti adiktologických služeb zůstáváme tedy i nadále. Navíc tu máme ordinaci, která předepisuje substituční léčbu. Ale zkrátka není fér, aby vznikal takový nápor na jednu městskou část. Navíc když obě centra u nás jsou pouze na Smíchově.

Radní Johnová opakovaně říká, že kvůli blížícím se volbám není šance na politickou shodu ohledně umístění nových center. Nebylo by tedy moudřejší rozhodnout o uzavření jednoho z nich až po volbách?
Já o tom takto nepřemýšlím. Bylo to vyústění celé té situace, které řeším už tři roky. To, že v červnu město schválilo novou koncepci, je přesně ten moment, na který jsem čekala, a proto k té výpovědi došlo. Posloupnost je tedy logická.

Autor:

Vláda dělá, co může, ale není to dost, míní prezidentský kandidát Fischer

  • Nejčtenější

U přístavby domu dělníci obezdili elektrické vedení, porušili snad vše

Kuriózní řešení elektrického vedení se objevilo na jednom z domů ve středočeské Příbrami. Stavbaři ho tam během...

Poslední část Prahy připojili k teplu, výpadek trval hodiny

Pražské domácnosti, které ráno postihl výpadek, jsou připojeny zpět k teplu a teplé vodě. Jako poslední byli kolem 18...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stramaccioni exkluzivně z Kataru: Chyboval jsem. Sparta má být česká

Premium Sešel z očí, ale z mysli ne. Kdykoli se fotbalová Sparta zasekne v krizi, jeho jméno se připomíná. Přitom už uteklo...

Emotivní pohřeb Jágra staršího se vzkazem: Nezdrav v nebi „Nazdar, děláš něco?“

Hokejový útočník Jaromír Jágr se týden od zveřejnění smutné zprávy o smrti otce zúčastnil pohřbu v rodném Kladně. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Černém Mostě se našla mrtvola. Policie zakrátko zadržela podezřelého

Na pražském sídlišti Černý Most v Bryksově ulici byl v úterý vpodvečer zabit třicetiletý muž. Policie po několika...

Zubařka Saxana a dvě mrtvoly. Doma pořádala seance, policie ji viní z vraždy

Premium Policie zadržela dvě ženy a prověřuje, zda byly členky sekty. Obvinila je z vraždy. Jednou z žen je úspěšná dentistka,...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

USA byly pro nás symbolem svobody a blahobytu. Teď nám vhánějí slzy do očí

Premium Amerika nás naučila cestovat. Obdivovali jsme ji pro její svobodu, sílu i neomezené možnosti. Se svým manželem jsme do...

Po Applu i Samsung. Pro svou vánoční reklamu si vybral pražské kulisy

Samsung zveřejnil svou letošní vánoční reklamu. Spot, v němž společnost vyzdvihuje funkci bezdrátového sdílení souborů,...

Kapsáři vyhlížejí žně. Nejrizikovější jsou v Praze Anděl či Václavské náměstí

Premium Zloděje všech sort, ať již se specializuji na „kapsy“ nepozorných chodců, či na věci ze zaparkovaných aut, mimořádně...

Kilometry řetězů, stovky koulí. Na Staroměstském náměstí se rozsvítí strom

Přímý přenos V sobotu se rozsvítí vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze. Smrk vysoký 25 metrů přicestoval do metropole ze...

Začala modernizace posledního úseku tratě mezi Prahou a Lysou nad Labem

Správa železnic v pátek zahájila práce na modernizaci frekventované železniční trati mezi Čelákovicemi a Mstěticemi....

Vyhrajte roztomilou kočičku Žofku z kolekce My Fuzzy Friends od Bambule
Vyhrajte roztomilou kočičku Žofku z kolekce My Fuzzy Friends od Bambule

Roztomilé plyšové zvířátko My Fuzzy Friends Ospalá kočička Žofka čeká, kdo ji v soutěži vyhraje a vezme domů. Co pro to musíte udělat? Stačí se jen...

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Česku, Maďarsku i Rumunsku hrozí měnová krize, varuje Nomura

České republice, Maďarsku a Rumunsku hrozí v příštím roce měnová krize, a to kvůli rostoucím rozpočtovým a vnějším...