Do Berouna se sjeli odpůrci těžby břidlicových plynů z celého světa

  17:41aktualizováno  17:41
Berounská radnice uspořádala ve městě konferenci odpůrců těžby břidlicových plynů z celého světa. Beroun se pořadatelství ujal, protože firmy chtějí těžit i v nedalekém Českém krasu. Podle expertů je plynu pod Českým krasem málo a těžba by způsobila kontaminaci vod toxickými látkami.

Konference se uskutečnila v Berouně. Také nedaleko tohoto města chtějí těžaři vrtat. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Do Berouna se sjeli odpůrci těžby břidlicových plynů z jedenácti zemí z Evropy, Ameriky a Afriky.

"Musíme odmítnout fakt, že by soukromé zájmy firem a touha po zisku měly mít přednost před zájmy přírody a lidí," prohlásila berounská starostka Šárka Endrlová, která nad konferencí spolu s hejtmanem Josefem Řihákem a europoslancem Pavlem Pocem převzala záštitu.

Konání akce právě v Berouně má svůj důvod - případnou těžbou je totiž ohroženo kromě Valašska či Trutnovska právě Berounsko, konkrétně dvaadvacet zdejších měst a obcí.  Zájem provádět průzkumy přímo v Chráněné krajinné oblasti Český kras projevila před rokem australsko-americká společnost Hutton Energy. Firma nyní jedná s ministerstvem životního prostředí o případných průzkumech.

Hydraulické štěpení

Břidlicový plyn se dobývá pomocí vertikálních a horizontálních vrtů z hloubky i přes dva kilometry. K uvolnění plynu se do země vhání voda, písek a chemikálie.

Odpůrci tvrdí, že vrty kontaminují vodu. Zastánci říkají, že jde o bezpečnou metodu, kdy je vrt zcela izolován od okolí; i průzkum se dělá touto metodou.

Těží se takto v USA, Velké Británii, Polsku, naopak Francie a Bulharsko metodu zakázaly.

Proti tomu systematicky protestuje iniciativa Koalice Stop HF, která sdružuje všechny dotčené obce, nevládní organizace, ochránce přírody nebo geology, kteří jsou proti těžbě. Právě koalice konferenci uspořádala a sezvala na ni podobné iniciativy z celého světa.

"Založili jsme zde celosvětovou síť, která spojuje odpůrce z různých zemí i kontinentů. Chceme pracovat na zákazu těžby štěpením na celém světě," uvedl mluvčí iniciativy Jiří Malík.

Podle něj setkání přineslo další důležité poznatky o těžbě břidličných plynů. "Doposud jsme měli na zřeteli především zamoření spodních vod či přírody. Zástupce z Francie nám zde ale představil studii ze Severní Ameriky, která dokazuje, že lidé žijící v oblastech těžby trpí vyšším výskytem nemocí, například onkologických," popsal Malík s tím, že chemikálie používané k těžbě mají často toxické složení.

Zástupci těžařských firem však tvrdí, že dobývání touto metodou je bezpečné a užívané po celém světě. "Každý vrt je od rezervoáru vody vícenásobně oddělován pomocí cementu a několikavrstevného pažení," uvedl již před časem Pavel Lhotský ze společnosti GET.

Lhotský tvrdí, že do štěpící kapaliny těžaři lijí běžné chemikálie, jako kuchyňskou sůl či kyselinu chlorovodíkovou, tedy látky, které se vyskytují v každé domácnosti.

"Kontaminace je téměř jistotou"

To si ale nemyslí geolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Oldřich Fatka, který se Českým krasem odborně zabývá třicet let.

Fatka upozornil, že kontaminace vody je téměř jistotou. Podloží v krasu se kvůli zcela odlišnému procesu vzniku nedá vůbec srovnávat s tím v USA, kde se štěpením těží. Protože v krasu navíc podzemní voda cirkuluje dvacet a více let, může se znečištění projevit za delší dobu a pak by bylo těžké pohnat těžaře k zodpovědnosti.

"Kdo z geologů oblast zná, ví, že pokud zde plyn je, je ho velice málo. Co tedy je za zájmem firem těžit, netuším," podotkl Fatka.

Pochyby nad opravdovým zájmem těžařů vyjádřilo i několik dalších účastníků. Senátor Jiří Oberfalzer dokonce uvedl, že je možné, že firmy mají zájem pouze o průzkum. Poté, co bude totiž samotná těžba ve prospěch veřejného zájmu nakonec zakázána, mohou podle něj firmy žádat v arbitráži od Česka odškodnění.

Europoslanec Pavel Poc zdůraznil, že těžba má v Evropském parlamentu své zastánce i odpůrce. "Tlak lobbistů je ale silný. Potřebujeme tudíž velkou podporu veřejnosti, jedině ta může ústit v celoevropský zákaz," řekl Poc.

Názor českého ministerstva životního prostředí jde proti úplnému zákazu. "Za dvacet let zde může být technologie průzkumů mnohem šetrnější," řekl ministr Tomáš Chalupa, když v únoru vláda odmítla návrh horního zákona, který štěpení zcela zakazoval.

Těžařská firma Hutton Energy se k současnému dění vyjadřovat nechce.

Nejčtenější

Značka v Praze mate řidiče. Porušení zákazu stojí nejmíň 1500 korun

MHD

Neobvyklá značka u supermarketu v pražské Michli mate řidiče. Někteří ji dodržují, jiní ji považují za neplatnou a...

Mariánský sloup uráží náboženské cítění, respektujme to, říká Stropnický

Novinář Eugen Kukla, sochař Petr Váňa někdejší šéf zelených Matěj Stropnický v...

Debatu o návratu Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí zažívá Praha od 90. let. Zatím poslední kolo rozdmýchalo na...

Praha očekává rekordní protest. Připraveni jsou policisté i záchranáři

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Praha se chystá na pravděpodobně největší demonstraci od listopadu 1989. Podle spolku Milion chvilek pro demokracii,...

Nový majitel hokejové Slavie: Číňané peníze nepošlou, ale chceme play off

Stanislav Tichý, nový majitel hokejové Slavie.

Slávistickým fotbalistům chodil fandit ještě na dřevěnou tribunu v Edenu, dění kolem hokejistů začal bedlivě sledovat s...

Na D10 před Prahou se srazilo sedm aut, dálnice byla uzavřena

Ilustrační snímek

Dálnici D10 na čtvrtém kilometru před Prahou zastavila po sedmé hodině ranní hromadná nehoda. Směr na Prahu byl až do...

Další z rubriky

Policie zasahuje na úřadu Středočeského kraje, jde po smlouvách s externisty

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahují na...

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu od rána zasahují na středočeském krajském úřadě, uvedl web...

Opilý motorkář ujížděl v Praze policii. Naboural a skončil v nemocnici

Opilý motocyklista ujížděl v sobotu v Praze policejní hlídce. (22. 6. 2019)

Opilý motocyklista ujížděl v sobotu v Praze policejní hlídce. Stroj však neměl pod kontrolou a honičku stopl až náraz...

Na stavbě domu u Prahy vybuchl plyn, dělník má popálenou polovinu těla

Při práci v domě vybuchla propanbutanová lahev. (25. 6. 2019)

Na stavbě domu ve Všechromech na Praze-východ ráno vybuchla propanbutanová lahev. Exploze popálila jednoho z dělníků a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz