Zbytky slavné továrny v Karlíně jsou pryč. Nezůstal ani slibovaný komín

  13:10aktualizováno  13:10
Továrna Rustonka v pražském Karlíně, která se kdysi proslavila výrobou parníků a mostních konstrukcí, definitivně zmizela. Bagry začátkem března srovnaly se zemí i poslední zbytek kdysi rozsáhlého komplexu. Investor zde postaví moderní kanceláře. Název továrny připomene už jen přilehlá ulice.

Pohled na továrnu Rustonka v pražském Karlíně v 19. století, tedy v dobách její největší slávy. Název továrně dalo příjmení významného britského podnikatele Josepha Johna Rustona, který v té době podnik vyrábějící parníky a mostní konstrukce vlastnil. | foto: Archiv

Historie Rustonky, slavné strojírenské továrny, se začala odvíjet v roce 1832, kdy byla založena na rozhraní Libně a Karlína zvaném Švábky. Poslední kapitolu významného podniku před pár dny dopsaly těžké bourací bagry.

Developerská odnož slovenské společnosti J&T tu postaví moderní kanceláře a obchody a Rustonku připomene už jen název projektu či přilehlá ulice.

Fotogalerie

Demolice továrních budov začala již v roce 2007. Nicméně tehdejší plány počítaly s tím, že se dochová alespoň něco.

"Podle původních dohod měla být zachována tamní kotelna s komínem. Tento záměr obsahuje i projektová studie investora. Teď však byl odstraněn i tento objekt. Považujeme to za chybu," říká Marek Vácha z magistrátního Institutu plánování a rozvoje (IPR).

Přitom poukazuje na skutečnost, že firma J&T, jež tovární areál koupila od města, slibovala, že starou kotelnu zakomponuje do moderního komplexu jako připomínku slavné historie průmyslového Karlína. Byl i plán na její využití. Mluvilo se o pizzerii či restauraci s pivnicí. Projekt investor časem změnil a historický dům už v něm nakreslen nebyl.

Napište nám

Vadí vám bourání nejen industriálních památek v metropoli?

Pište na: pavel.svec@mfdnes.cz.

"Máme k dispozici znalecký posudek, který zpracoval statik, o tom, že budova kotelny není v pořádku," vysvětlil v České televizi důvod obchodní ředitel J&T Martin Kodeš, proč firma slib nedodržela.

Jenže sliby jsou v "byrokratickém" prostředí poněkud slabý argument. Developer totiž bourat směl. Povolil mu to stavební úřad Prahy 8 a firmě tak snad kromě nedostatku osvícenosti a citu k historii nemůže nikdo nic vyčítat.

"Demolici má investor povolenou již několik let. Bylo tak pouze na něm, kdy s ní začne. Kladně se vyjádřili i památkáři, pak to povolení stavební úřad vydat musí. Nemůže říct: nám se to tady líbí, a proto vám bourat zakážeme," říká mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová.

Měla být památkou. Zatrhli to

Trpkost neskrývají ani památkáři a odborníci zabývající se industriální architekturou.

"Smutný konec Rustonky nás zasáhl, neboť letitá snaha památkářů o záchranu této stavby byla nemalá. Praha žádala o prohlášení objektu kotelny s polygonálním komínem za kulturní památku, ale ministerstvo kultury pro to neshledalo zákonné důvody," popisuje ředitel magistrátního odboru památkové péče Jiří Skalický deset let staré rozhodnutí. 

Poněkud paradoxní situace. Právě tento odbor, ač v něm Skalický v té době ještě nepůsobil, totiž nakonec demolici nezabránil a investorem předložený projekt, který již s kotelnou nepočítal, připustil bez podmínek. "Bohužel, když není budova samostatně chráněna ani nestojí v památkově chráněném území, je řadovou stavbou a my nemůžeme prakticky nic dělat," stěžuje si Skalický.

Důležitá data

  • 1832 – založení továrny
  • 1850 – fabriku získal britský podnikatel Joseph John Ruston
  • 1913 – bývalá Rustonka se stala Ústředními dílnami elektrických drah hl. m. Prahy
  • 1994 – vzniká společnost Pražská strojírna, která vyráběla kolejové konstrukce
  • 2003 – Praha žádá o památkovou ochranu továrny, ale ministerstvo kultury to zamítá
  • 2007 – konec výroby, začíná demolice areálu

Ač nelze developerům upřít snahu a ochotu investovat v Praze miliardy korun a přetvářet zpustlá průmyslová území na moderní městské čtvrti, měli by podle odborníků dbát i na určité zachování autenticity místa. I třeba jen ve fragmentech, jakým byla nevelká kotelna s komínem.

"Když už se něco nepodaří zachovat jako celek, tak alespoň část. Relikty jsou oživením. Nemělo by se stávat, že zmizí úplně všechno. Pociťujeme potřebu, aby se tyto extrémní případy nestávaly," říká architektka Eva Dvořáková z generálního ředitelství Národního památkového ústavu.

Proto se při ústavu chystá založení Metodického centra průmyslového dědictví, jež bude sídlit v Ostravě. To by mělo dnes poněkud pozapomenuté industriální památky důsledněji chránit.

Praha: Chyba je v systému

"K podobným nevratným zásahům dochází opakovaně. Hlavní příčinou je nekoncepční přístup k transformačním územím," tvrdí Jan Šépka, vedoucí Kanceláře projektů a soutěží již zmíněného IPR při pražském magistrátu.

Institut proto vyzývá, aby při prodeji pozemků a schvalování projektů pro takto důležité lokality a objekty byly všemi zainteresovanými stranami vždy zcela jasně dohodnuty a zdokumentovány podmínky, které je třeba dodržet, ale i sankce, jež plynou z jejich porušení.

Autor:

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Je to Sevilla. Slavia v osmifinále vyzve španělský tým s českým brankářem

POSTUPOVÉ SELFIE. Fotbalisté Slavie se radují z vítězství v Genku, kterým si...

Slávističtí fotbalisté se po poledni vrátili z úspěšné mise v Genku a v autobuse cestou z letiště v Praze se dozvěděli...

Dukla - Sparta 2:3, hosté vedli jen jednou, v závěru rozhodl Tetteh

Benjamin Tetteh se raduje z třetího gólu Sparty proti Dukle.

Sparťanští fotbalisté dvakrát prohrávali, ale silou vůle zápas na hřišti posledního mužstva ligy otočili. V dohrávce...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Další z rubriky

Na Kampě hořel byt, obyvatelka je lehce popálená a nadýchala se kouře

Na Malé Straně hasiči hasili požár podkrovního bytu. (22. 2. 2019)

Podkrovní byt hořel odpoledne v Praze na Malé Straně. Jeho obyvatelka se nadýchala kouře a je lehce popálená. Hasiči z...

Nehody v tunelech pod Prahou jsou častější, řidiči nedodržují pravidla

Nehody v tunelech pod Prahou jsou častější, řidiči nedodržují pravidla

Technická správa komunikací upozorňuje na velké množství nehod způsobených neopatrností řidičů v tunelech na Městském...

Za vraždu novorozence odloženého na chodbě dostala matka 16,5 roku

Soud začal projednávat případ matky, která podle obžaloby usmrtila novorozence...

Na 16 a půl roku do věznice se zvýšenou ostrahou poslal Městský soud v Praze čtyřiatřicetiletou Kateřinu Č. Uznal ji...

Najdete na iDNES.cz