Za budovy Transgasu nabídla Praha málo, proti demolici se protestovalo

  16:50aktualizováno  19:04
Vedení Prahy odešlo ze schůzky s majitelem Transgasu bez dohody, která by brutalistní komplex budov na Vinohradech zachránila. Magistrát bude hledat další cesty, ale demolice bude pokračovat. U budovy se v podvečer sešla asi stovka jejích zastánců a řečníci ze spolků, které vyjadřovaly nesouhlas s bouráním.

Nově zvolené vedení Prahy projevilo o komplex budov na Vinohradské třídě zájem už v prosinci loňského roku. Majiteli pozemků, společnosti HB Reavis, napsali radní dopis s výzvou k jednání.

Z dnešní společné schůzky ale vyplynulo, že se strany na ceně nedohodly.

„Praha vlastníkovi nabídla za nemovitost cenu, která je pro městský rozpočet únosná, ale zároveň odpovídá hodnotě nemovitosti. Vlastník na tuto nabídku nepřistoupil, tudíž hledáme jiné alternativy, například oslovit nějaké soukromé spoluinvestory,“ řekl k jednání náměstek primátora pro územní rozvoj a plánování Petr Hlaváček.

Mluvčí developera Jakub Verner výsledek jednání iDNES.cz potvrdil, ale vzhledem k tomu, že majitel nadále jedná i s dalšími zájemci o prodeji, nechtěl podrobnosti schůzky ani výši nabídnuté ceny komentovat. Podle neoficiálních informací by se mohla pohybovat kolem miliardy korun.

Město o budovu projevilo zájem s tím, že by její prostory využilo k přesunu asi pěti set magistrátních úředníků z pronajatých kanceláří. 

Proti bourání přišlo protestovat přes sto lidí

Večer uspořádala iniciativa SOS Transgas protest v blízkosti komplexu. Chtěla by majitele přesvědčit, aby zanechal bourání, ale připouští, že mnoho šancí není.

„Rádi bychom zdůraznili také potřebu systematičtějšího přístupu k ochraně poválečných staveb v České republice. Doufáme, že osud Transgasu bude v tomto případě varováním do budoucna,“ řekl už dříve MF DNES iniciátor akce Miroslav Tomek.

Přímo na shromáždění předseda výboru pro územní rozvoj Prahy, Petr Zeman z uskupení Praha Sobě, prohlásil, že je přístupem developera zklamán.

Fotogalerie

„Dohoda na ceně není, navíc by bourání přestalo až ve chvíli, kdy by developer dostal peníze,“ konstatoval.

Stejně jako další řečníci upozorňoval na to, že současné zákony nepamatují na památkovou ochranu zajímavých budov z druhé poloviny 20. století. V posledních letech v Praze padla například mazutová výtopna na Invalidovně, hotel Praha v Dejvicích nebo telefonní ústředna tamtéž.

„O památkové ochraně těchto budov se začíná jednat a uvažovat až tehdy, když někdo začne mluvit o jejich bourání. A řízení trvá roky,“ zaznělo ke více než stovce shromážděných odpůrců bourání.

Ti nesli transparenty jako „Kulturní dědictví je více než pozemek“ nebo „Zachovat dědictví“. Podpořit je přijel i bývalý náměstek brněnského primátora Matěj Hollan, který kritizoval projekty developera HB Reavis v jiných městech včetně Brna.

„Můžete se jim postavit. Můžete jim třeba - když vidím, kolik vás je - blokovat vstup do jejich sídla, dokud se s vámi nezačnou bavit,“ vybízel někdejší brněnský aktivista a sklidil za to potlesk. Zástupci developera podle organizátorů pozvání na shromáždění nepřijali.

Akce se zúčastnili i autoři komplexu Václav Aulický, který se podílel na jeho podobě, a Jan Fišer, který navrhl interiér.

„Ať je developer, jaký chce, máme orgány státní správy od toho, aby rozhodovaly správně, ale podle mého v tomto případě selhaly,“ řekl Aulický a děkoval, že přišlo tolik lidí, kterým se budova líbí.

Podle Fišera si minulý týden prošli vnitřní prostory. „Ten pohled byl tristní, Bohužel nic zde nezůstalo, místnosti jsou vybourané. Nové projekty přitom vůbec nezohlednily, že je dole tunel drah a metra. V plánech je i vybudování podzemního parkoviště,“ podivil se.

Vstup do objektu už zmizel

Povolení k demolici získal majitel na začátku února od stavebního úřadu pro Prahu 2. O několik dní později začal bagr rozebírat vstup do objektu.

„Je to prostě demonstrace donkichotů, poblázněných tentokrát ne rytířskými romány, ale obdivem k moderní architektuře,“ dodal Tomek.

Společnosti HB Reavis patří pozemky bývalého Plynárenského centrálního dispečinku Transgas od roku 2014. O dva roky později majitel oznámil svůj záměr budovy zbourat.

„Přikláníme se k velké části odborníků, kteří sdílejí názor, že architektonické hodnoty komplexu nevyvažují dostatečně jeho závažné urbanistické nedostatky. Provoz budovy je navíc energeticky velmi náročný a žádné stavební úpravy by nezlepšily ekonomiku jejího provozu,“ uvedl mluvčí HB Reavis Jakub Verner ke stávajícímu stavu budovy.

Někteří odborníci společně s Klubem Za starou Prahu se obrátili na ministerstvo kultury, aby demolici zabránilo. To ale budovy za památku neprohlásilo.

Jako první bagr zboural zastřešený vstup. Na jeho místě bude lešení:

Autoři: ,

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Chelsea - Slavia 4:3, hrozivý úvod, pak drama a důstojné loučení s Evropou

Slávisté při děkovačce po odvetě čtvrtfinále Evropské ligy na Chelsea.

Slávističtí fotbalisté donutili Chelsea, aby se o postup do semifinále Evropské ligy pořádně obávala. Ve čtvrtfinálové...

Hloušek je jistota. Co další pikantní přestupy: Krejčí, Stanciu, Kozák?

Nicolae Stanciu se raduje z gólu a ukazuje, jak si váží toho, že může nosit...

Česká liga teprve vyvrcholí, ale fotbalové obchody už se hýbou. Plzeň má Adama Hlouška a myslí si na Ladislava...

U mrtvé ženy nalezené v Šáreckém údolí policie vyloučila cizí zavinění

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

Pražská policie, která vyšetřuje případ úmrtí ženy nalezené ve středu v Šáreckém údolí, vyloučila cizí zavinění smrti....

Hoši, děkujem! Fanoušci Sparty zaplavili Letnou hořkou ironií

Michal Sáček ze Sparty po porážce s Karvinou

Vypadalo to pro sparťanské fanoušky na pohodový podvečer. Parádní počasí, k tomu třeba klobása, jedno dvě piva a užít...

Další z rubriky

Nehoda omezila provoz na Pražském okruhu a v Lochkovském tunelu

Nehoda kamionu a dodávky zastavila provoz na Pražském okruhu i v tunelu. (25. 4...

Nehoda kamionu a dodávky po 13. hodině obousměrně zastavila provoz na 11. km Pražského okruhu, uzavřený byl i...

Vyhořelá ubytovna v Kladně byla nebezpečná a bez kolaudace, tvrdí město

Požár poničil soukromou ubytovnu pro sociálně slabé v Doberské ulici v Kladně.

Vyhořelá ubytovna v Kladně neměla podle města kolaudaci pro bydlení. Vyplynulo to z kontrol po požáru. Majitel domu...

Pražská správa komunikací bude mít nového ředitele, Smolku chtějí odvolat

Generální ředitel TSK Praha Petr Smolka

Dozorčí rada pražské Technické správy komunikací (TSK) na svém pátečním jednání pravděpodobně odvolá ředitele a...

Najdete na iDNES.cz