Vinohradská třída se celá promění. Do tří let z ní má být bulvár

  19:42aktualizováno  19:42
Jedna z nejvýznamnějších a také nejdelších pražských ulic - čtyřkilometrová Vinohradská třída - by se do konce roku 2018 měla kompletně proměnit. Spolu s rozsáhlou rekonstrukcí tramvajových kolejí budou rozšířeny chodníky, přibudou lavičky či odpadkové koše. Jiné bude rozmístění tramvajových zastávek.

Vinohradská třída by do několika let měla projít podstatnou rekonstrukcí. Takhle se má změnit prostor u nákupního centra Flora | foto: Vizualizace: IPR

Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) dokončuje studii, od které se budou úpravy Vinohradské odvíjet. Třídu, která začíná u Národního muzea a končí u zastávky Vinice, čeká velká rekonstrukce od ulice Legerovy až po Želivského.

„Současná podoba tramvajové trati a zastávek je z roku 1980. Kousky u Legerovy a kolem Olšanských hřbitovů dokonce z roku 1978. Křižovatka na Floře je po rekonstrukci 2012,“ vyjmenovává poslední velké zásahy do ulice Štěpán Bärtl z IPR.

Fotogalerie

V dalších letech se podle něj rekonstruovaly jen dílčí věci, jako některé světelné křižovatky, cyklopruhy podél Olšanských hřbitovů a podobně. Nyní se má ulice proměnit téměř celá.

Plánovači ve svém současném návrhu studie vycházejí nejen z požadavků magistrátu a městských částí, do kterých ulice zasahuje (Praha 2 a 3). Velký prostor dostali i tamní obyvatelé a lidé, kteří v okolí Vinohradské tráví čas.

„Lidé si v dotaznících nejvíce stěžovali na hluk, silný provoz, nejednotné povrchy chodníků nebo na zastávky s úzkými ostrůvky. Také podoba a kvalita mobiliáře podle nich neodpovídá významu městské třídy,“ nastiňuje hlavní problémy Bärtl.

Z průzkumu mezi občany naopak vyplynulo, že největší plusy Vinohradské tkví v architektuře budov, husté maloobchodní síti, kvalitním dopravním spojení s centrem a také v okolních parcích.

Říčanská i Stalinova. Až později Vinohradská

  • Vinohradská ulice získala své jméno až na jaře roku 1962. Předtím jich vystřídala hned několik. Úplně první její název byl zřejmě Říčanská silnice a koncem devatenáctého století se jmenovala Černokostelecká.
  • Jména dostávala tehdy logicky podle toho, kam vedla, tedy k Říčanům u Prahy a do Kostelce nad Černými lesy.
  • Následovala jména jako Jungmannova, Fochova, Schwerinova a Stalinova.

Městským částem zase vadí například špatné rozmístění a řešení tramvajových zastávek nebo přechodů. Praha 2 si podle zástupce starostky Václava Vondráška pohlídá hlavně uvažované pokračování trasy tramvají na Václavské náměstí.

K zastávce tramvaje jedenáctky Muzeum chce nechat zřídit bezbariérový přístup, stejně jako požaduje bezbariérový přechod přes Legerovu ulici a snadnější přístup k výtahu do metra stanice Muzeum.

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) očekává zejména zlepšení tramvajových zastávek. „A přebudování křižovatky na náměstí Jiřího z Poděbrad, které umožní lepší zpřístupnění parků pro pěší,“ dodává Hujová.

Plynulejší doprava, více laviček, pruh pro cyklisty

Na Vinohradské třídě se má podle návrhu změnit několik zásadních věcí. V úseku od Šumavské ulice až po Legerovu má vzniknout samostatný jízdní pruh oddělený od tramvajové tratě. Ten zajistí lepší plynulost veřejné dopravy. Cílem je, aby tramvaje nezůstávaly zablokované v kolonách aut.

Některé zastávky navrhuje IPR řešit formou takzvaných mysů - do tramvaje lidé nastoupí přímo z rozšířeného chodníku. Část z nich chce IPR také přemístit, například zastávku Vinohradská tržnice ve směru do centra navrhuje přesunout k zastávce v opačném směru.

Jako třetí nejčastější podnět k vylepšení lidé požadovali na Vinohradské snadnější pohyb cyklistů. „Pro cyklisty jsme proto v návrhu zajistili dostatečný odstup od tramvají a aut formou cyklopruhu nebo piktogramového koridoru,“ popisuje další možnou změnu Bärtl.

Podle institutu má Vinohradská potenciál nebýt pouze průchozí ulicí. Dnes navíc funguje hlavně jako dopravní tepna. Proto IPR navrhuje dodat tam například lavičky, volné židle, pítka, odpadkové koše včetně těch na tříděný odpad nebo stojany na kola.

„Prvky bychom umístili do pásu stromořadí mimo průchozí část chodníku,“ přibližuje Bärtl.

Většina zábradlí u zastávek a křižovatek by podle návrhu měla zmizet. Naopak mají přibýt přechody, například na náměstí Jiřího z Poděbrad, jak předpokládá Hujová.

Návrh IPR řeší také doplnění zeleně nebo lepší přístup do sadů Svatopluka Čecha. V okolí ulice Radhošťská by se mohly objevit parkovací zálivy na bázi rozšířených ploch chodníku v nárožích.

Své návrhy a vizualizace proměny ulice IPR od pondělí vystavuje na panelech přímo na Vinohradské a také v infocentru Prahy 3 a na městském úřadě Prahy 2.

Návrh projednají v následujících týdnech komise rad obou zúčastněných městských částí. Také veřejnost se k němu může vyjadřovat prostřednictvím internetových stránek Institutu plánování a rozvoje, a to do 14. června.

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zůstaňme ve vládě, zaznělo z krajské organizace šéfa ČSSD Hamáčka

Předseda ČSSD Jan Hamáček na setkání v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem a...

Dva dny před klíčovým rozhodnutím sociální demokracie, zda zůstane v koaliční vládě s hnutím ANO, zazněl hlas pro...

Za čtyři hodiny vyprodáno. Pět tisíc bankovek s Karlem Gottem přilákalo davy

V Praze se zhruba za čtyři hodiny vyprodala pamětní eurobankovka s portrétem...

V Praze se zhruba za čtyři hodiny vyprodala pamětní eurobankovka s portrétem zpěváka Karla Gotta. Přilákala davy lidí,...

Další z rubriky

Za krčské pozemky pro metro D Praha majitelům zaplatí 10 milionů ročně

Vizualizace navrhovaných stanic metra D

Praha podepíše se soukromými vlastníky dohodu ohledně využití pozemků u nemocnice v Krči. Ty jsou potřeba pro stavbu...

Řidič dodávky, která se srazila s vlakem, zřejmě nerespektoval výstrahu

U obce Příčina na Rakovnicku se srazila dodávka s vlakem. Při nehodě zemřel...

Za sobotní srážkou dodávky a vlaku u Příčiny na Rakovnicku nejspíše stojí nerespektování výstražného znamení na...

Za přejetí turistky v Praze dostal Rus devět let. Z Česka ale zmizel

Řidič pod vlivem alkoholu srazil v centru Prahy v noci na 1. ledna mladou ženu,...

Ruský podnikatel Oleg Gubin, který na Silvestra 2018 řídil opilý a přejel mladou turistku z Kolumbie, si odpyká devět...

Najdete na iDNES.cz