Klementinum odhaluje další tajemno, připomíná historii v konzervě

  10:10aktualizováno  10:10
Dlouhá desetiletí se archeologové zabývali otázkou, co se ukrývá pod Klementinem. Mezi nejnovější objevy patří středověké zdivo, které se táhne kolem Hlavního nádvoří.

Výzkum v Klementinu: Vedle zbytků kláštera ze 13. století odkryli archeologové i několik desítek hrobů. Ty nejstarší pocházejí z poloviny 9. a 10. století a patrně byly součástí rozsáhlejšího pohřebiště. | foto: Vojtěch Janda

Archeologové Klementinu přezdívají historická konzerva, a to kvůli stovkám a tisícům artefaktů, které tu leží v zemi. Před dvěma lety, když se začalo s revitalizací zdejší Národní knihovny, si tuto „konzervu“ mohli začít prohlížet zevnitř a s téměř každým kopnutím na ně čekal nový nález.

„Mezi nejnovější objevy patří například toto středověké zdivo, které se nám podařilo odkrýt už půl metru pod povrchem,“ říká Jan Havrda, archeolog Národního památkového ústavu. Ukazuje do výkopu, který se táhne podél klementinského Hlavního nádvoří.

Jde o více než deset metrů dlouhou a metr a půl širokou kamennou zeď z první poloviny 13. století. Zřejmě patřila jedné ze školních budov někdejšího dominikánského kláštera, který byl ve své době jedním z nejdůležitějších středověkých center vzdělanosti střední Evropy. 

„Dominikáni sem přišli ve třicátých letech 13. století. Z písemných pramenů jsme věděli, že se usídlili poblíž Juditina mostu, ale nevěděli jsme, co se z kláštera pod zemí zachovalo a jak přesně vypadal. To už nyní víme,“ popisuje.

Sloužil pravý břeh k pohřbívání?

Spolu se zbytky kláštera archeologové odkryli i několik desítek hrobů. Ty nejstarší pocházejí z poloviny 9. a 10. století a patrně byly součástí rozsáhlejšího pohřebiště. „Překvapilo nás, že jsme je našli tak blízko u řeky, nicméně podobné hroby jsme již dříve objevili například v Celetné ulici, na Staroměstském či Václavském náměstí,“ vypočítává Havrda.

Jedna z teorií hovoří o tom, že pravý břeh Vltavy byl v době před tisícem let neobydlený a sloužil lidem z levého břehu pod Pražským hradem jako rozsáhlý hřbitov. O tom, do jaké míry je tato teorie pravdivá, však archeologové odmítají spekulovat, tedy alespoň do doby, než to prokážou další výzkumy.

„O prostoru dnešního Klementina se skutečně dá říci, že jde o jakousi historickou konzervu,“ říká šéf archeologů Národního památkového ústavu Jaroslav Podliska. „V podzemí je uloženo několik metrů archeologických vrstev, které i přes pozdější stavbu jezuitské koleje zůstaly prakticky neporušené,“ vysvětluje.

Podle něj vykopávky například nabídly obrázek, jak žil a v čem bydlel průměrný středověký Pražan.

„Představte si polozahloubené dřevěné sruby s otevřeným ohništěm,“ popisuje s tím, že tehdejší Praha byla těmito stavbami posetá.

Kromě těchto nálezů archeologové narazili i na desítku celkem nenápadných jam s vypáleným dnem a na zbytky strusky. Jednalo se o pozůstatky pecí, ve kterých se zpracovávala železná ruda. Zdejší lokalita byla totiž před příchodem dominikánů i významnou řemeslnou oblastí. 

„V pražské kotlině máme doloženo mnoho výrobních areálů, kde se zpracovávalo železo. A je to v Čechách poměrně unikátní,“ vysvětluje Jan Havrda. 

Železo bylo ve středověku strategickou komoditou, a to nejen pro výrobu zbraní. Takže se dá podle odborníků předpokládat, že zdejší výroba byla pod přímou kontrolou vládnoucích Přemyslovců. 

Knihovna za tři miliardy

Archeologové jsou po dvouletém výzkumu s vykopávkami v této etapě téměř na konci. Teď je čeká práce v laboratořích, kde budou nálezy vyhodnocovat, což může zabrat i několik let.

A několik let ještě zabere samotná revitalizace Klementina, která má skončit nejdříve za čtyři roky. Spolu s výstavbou depozitáře v Hostivaři přijde na tři miliardy korun.

Nejčtenější

Boleslav - Sparta 4:3, hosté třikrát dotáhli, v nastavení rozhodl Budínský

Michal Hubínek z Boleslavi (vlevo) a Libor Kozák ze Sparty svádějí souboj o...

Sparťanští fotbalisté třikrát vyrovnali, počtvrté už to nezvládli. Proto v báječném utkání 5. kola Fortuna ligy v Mladé...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Slavia - Liberec 1:0, duel bez diváků rozhodl Masopust, Stanciu nezářil

Slávisté se radují z branky, kterou otevřel Lukáš Masopust skóre v utkání s...

Slávističtí fotbalisté ani napopáté v novém ročníku nejvyšší soutěže neprohráli a zůstávají první v tabulce. Před...

Policie řeší vraždu šestiletého chlapce na Benešovsku, podezírá matku

Ilustrační snímek

Středočeští kriminalisté vyšetřují od čtvrtka vraždu teprve šestiletého chlapce. Jeho tělo nalezli policisté v jednom z...

To se snad ani ztratit nedalo, láteřil kouč Jílek. Tým chválil za výkon

Sparťanský kouč Václav Jílek diriguje své svěřence během zápasu Evropské ligy s...

Když po pohárovém utkání proti Trabzonsporu (2:2) přišel do kabiny, byl překvapený pozitivní atmosférou. „Kanga...

Další z rubriky

V chrámu sv. Víta uctili památku Václava IV., krále připomene výstava

V pátek uplyne 600 let od smrti krále Václava IV. Jeho památku uctili ve...

V pražské katedrále svatého Víta se ve čtvrtek konal pietní akt, na kterém arcibiskup Dominik Duka spolu s rektorem...

Praha bude kontrolovat i emise lodí, řekl náměstek primátora v Rozstřelu

Pražský zastupitel Petr Hlubuček (vlevo) a předseda představenstva společnosti...

V Praze se rozhořel spor o stavbu zdymadla u Dětského ostrova. Kritici se bojí znečištění ovzduší, hluku a vytlačení...

Zúženou Jižní spojku do centra Prahy zablokovala dlouhá kolona u nehody

Nehoda na rozkopané Jižní spojce. (16. 8. 2019)

Ranní provoz na pražské Jižní spojce zastavila nehoda dvou aut a kamionu v oblasti Záběhlic. Ve směru do centra se...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz