Lidé z vyhořelé ubytovny najdou azyl v kladenském Dubí i nemocnici

  11:03aktualizováno  17:05
Lidé z vyhořelé kladenské ubytovny, kteří nyní přespávají ve školní tělocvičně, se zčásti přestěhují do azylového domu v části města Dubí. Jiní jdou i do provizorního bydlení v krajské budově u kladenské nemocnice, kde zůstanou do konce týdne. Město pro ně bydlení dál hledá, řekla mluvčí kladenské radnice Štěpánka Filipová.

„Tělocvična základní školy by nejpozději do konce týdne měla být i uklizená,“ uvedla mluvčí. Do azylového domu, který patří mezi krajská sociální zařízení, se dnes zájemci přišli podívat, více než desítka se rozhodla pro nastěhování. Podle mluvčí chtějí i ostatní lidé z ubytovny většinou zůstat bydlet v Kladně, protože zde mají práci nebo rodinu.

Ubytovna v Doberské ulici v Kladně vyhořela v polovině dubna po hře dětí s ohněm. Den před velikonočními svátky stavební úřad na základě posudku statika a hasičů rozhodl o jejím vyklizení z bezpečnostních důvodů. Rodinám z ubytovny přitom hrozilo, že skončí na ulici.

Město jim proto ve čtvrtek poskytlo dočasné ubytování právě ve stavebně oddělené tělocvičně Základní školy v Moskevské ulici a dvěma invalidům v domově pro seniory. Někteří lidé už v úterý začali tělocvičnu opouštět.

Z náhradního domova nebyli ale lidé z ubytovny příliš nadšeni. Stěžují si na hygienické podmínky ale i na to, že musejí tělocvičnu od jedné do čtyř hodin odpoledne opustit kvůli školní výuce.

„Lidé jsou tu ožralí, nekoupou se a smrdí to tam, prostě z hygienických důvodů je to pro děti strašný,“ stěžovala si portálu iDNES.cz matka tří dětí ve věku od tří do šesti let na ubytování v tělocvičně.

Fotogalerie

Opoziční Volbě pro Kladno se kroky nynějšího vedení města také nelíbí. Řešení situace lidí ze sociální ubytovny, kterou si sami její obyvatelé podpálili, je podle jejího předsedy Milana Volfa (VPK) na úkor ostatních obyvatel. To primátor Kladna Dan Jiránek (ODS) odmítá.

„Město pro kvalitní život poznáte tak, že když přijde krizová situace, dokáže se o své občany postarat. Bez ohledu na to, zda vyhořel panelák či ubytovna,“ říká Jiránek.

„Situaci komplikovaly svátky i nedávné uzavření ubytovny Důl Max v nedalekém Libušíně, které přispělo k zaplnění kapacity kladenských ubytoven. Najít bydlení pro tolik lidí není jednoduché,“ dodává náměstek primátora Tomáš Kutil (Kladeňáci).

Nájemníci ubytovny v krizi

  • Neděle 14. dubna Hasiči likvidovali požár v soukromé ubytovně pro sociálně slabé v Doberské ulici v Kladně. Evakuovali 90 nájemníků. Příčinou požáru byla hra dětí s ohněm.
  • Čtvrtek 18. dubna Stavební úřad ubytovnu uzavřel z bezpečnostních důvodů. Bezmála 50 lidí se ocitlo bez přístřeší. Vedení kladenské radnice rozhodlo o dočasném ubytování nájemníků ubytovny v tělocvičně ZŠ v Moskevské ulici a v domově pro seniory.
  • Sobota 20. dubna Bývalý primátor a nyní opoziční zastupitel Milan Volf (Volba pro Kladno) kritizoval rozhodnutí radnice. Ubytování lidí v tělocvičně a domově pro seniory považuje za řešení ohrožující ostatní obyvatele města.
  • Úterý 23. dubna Vedení radnice kritiku odmítá. Někteří lidé opouštějí školní tělocvičnu poté, co se jim podařilo zajistit náhradní ubytování. Další je mají dnes následovat.

Přesun obyvatel ubytovny do školní tělocvičny a domova pro seniory je však podle bývalého primátora a dnes opozičního zastupitele Milana Volfa bezprecedentní záležitostí.

„Domov pro seniory není krizové centrum, nemůže tak ani ze zákona sloužit. Přesto zdarma zajišťuje stravování i ubytování obyvatelům vyhořelé ubytovny na úkor svých klientů. Nedávno opravená tělocvična bude mimo provoz řadu dní, žáci do ní nesmějí. Místo, abychom se bránili přílivu nepřizpůsobivých, stává se Kladno doslova zaopatřovacím ústavem pro tuto komunitu,“ konstatuje Milan Volf.

Volf zároveň poukazuje na nedávné rozhodnutí krajského úřadu, jenž zrušil kladenské opatření přijaté v minulém volebním období. Celé město jím bylo v roce 2017 vyhlášeno za takzvanou bezdoplatkovou zónu. Opatření prý přitom bylo jediným účinným způsobem boje s majiteli ubytoven obchodujícími s lidskou chudobou.

Podle Volfa to byla i překážka přílivu nových nepřizpůsobivých obyvatel do Kladna. Kraj své rozhodnutí zdůvodnil tím, že je nutné specifikovat bezdoplatková místa na konkrétní lokality, a nikoli na celé město, tedy například i na rybníky nebo hřbitovy, kde zcela jistě nikdo nebydlí.

Několik dětí do školy nepřišlo

Milan Volf o uplynulém víkendu také nastínil, že někteří rodiče v úterý do školy v Moskevské ulici své děti nepošlou. „Několik žáků skutečně nepřišlo, ale jedná se jen o ojedinělé případy,“ sdělila v úterý MF DNES ředitelka školy Hana Vocelková. Výuku využití tělocvičny pro krizové ubytování neohrozilo. Škola disponuje ještě další tělocvičnou a navíc dvěma venkovními hřišti.

„S ubytovanými lidmi jsme zatím žádné potíže nezaznamenali. Za devětadvacet let své praxe jsem se s touto situací setkala poprvé. V každém městě jsou školy pro podobné účely zařazeny do krizového plánu,“ říká ředitelka.

Na pořádek v tělocvičně a okolí nepřetržitě dohlížejí strážníci. „Dodržována musí být stanovená pravidla. Ubytovaní nesmějí v budově kouřit a pít alkohol. Ten, kdo se dožadoval ubytování pod vlivem alkoholu, byl vykázán a musel místo opustit. To se o svátcích týkalo čtyř mužů,“ uvedla mluvčí Městské policie Kladno Alena Purkytová.

Autoři: ,

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Hra o život. Zpověď fotbalisty o pokeru, ruletě, alkoholu a léčebně

Tomáš Fabián na snímku pro Magazín DNES.

Skoro třicetiletý chlap dost dlouho hrál fotbalovou ligu. K tomu přidával poker, ruletu a občas se napil. Řítil se do...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Další z rubriky

Lupiči nabízeli muži v parku sex, pak ho napadli a okradli

Zloději nabízeli muži v parku sex, pak na něj zaútočili a okradli ho

Pražská policie hledá dva lupiče, kteří pod záminkou sexu okradli muže v parku na Žižkově. Jeho kartou poté platili ve...

Bulharky jezdily do ČR na kapsářské výpravy, čtvrtou stále hledá policie

Bulharské kapsářky jezdily do ČR na zlodějskou dovolenou

Kriminalistům se podařilo vypátrat trojici Bulharek, které kradly po celé České republice, včetně Prahy. Zaměřovaly se...

Otevřený magistrát se při schvalování metra D zavřel, radní hlasovali tajně

Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu), primátor Zdeněk Hřib (Piráti), Jan...

Pondělní hlasování pražských radních o zahájení geologického průzkumu metra D se odehrálo tajně. Podle opozice je...

Najdete na iDNES.cz