Tenhle sníh můžeš sjet, vzkázala opozice radnímu, který řídil zdrogovaný

  13:29aktualizováno  13:29
Na náměstí v Kladně se v úterý ráno objevila hromada sněhu, kterou nechala dovézt opozice z Volby pro Kladno. Ti chtějí odvolat radního Lukáše Hanese z ODS, kterému policie při nedávné nehodě provedla test na drogy s pozitivním výsledkem. Sníh má odkazovat na slangové označení kokainu.

Lukáš Hanes odstoupit zatím nehodlá. Ve svém prohlášení mimo jiné uvedl, že za vším je dobře promyšlená akce hazardní lobby v reakci na nedávno odsouhlasený zákaz heren v největším středočeském městě.

„Vzhledem k okolnostem, které moji nehodu provázely, jsem zazmatkoval a odmítl odběr krve, čímž jsem se pravděpodobně dopustil přestupku, za což se omlouvám,“ uvádí v prohlášení k celé záležitosti radní Lukáš Hanes.

„O všem jsem informoval úzký okruh mých kolegů ihned po nehodě. Bohužel mám obavy a indicie, že řízené akce proti mojí osobě a současnému vedení města Kladna budou pokračovat. Nechci řešit, kdo za tím stojí, byť se nabízí bývalé vedení radnice a s nimi spojená lobby provozovatelů heren. Chci žít v Kladně klidný život. Na žádost lidí, kteří zajišťují moji bezpečnost, v tuto chvíli nemohu poskytnout žádné další informace,“ dodává s tím, že má dlouhodobě pocit, že jsou on i členové jeho rodiny dlouhodobě sledováni.

Ze zákulisí radnice se proslýchá, že drogu údajně radnímu někdo přimíchal do pití bez jeho vědomí.

Opozice dovezla “kokainový“ sníh

Představitelé opoziční Volby pro Kladno (VPK) na nařčení z podílu na drogovém skandálu v úterý zareagovali a v časných ranních hodinách nechali na náměstí Svobody přivézt nákladním autem sníh z Krušných hor.

Slovo sníh se přitom používá také jako slangový výraz pro kokain. Hromadu doplnili transparenty. Na nich mimo jiné stálo: „Lukáši, tenhle sníh můžeš sjet!“ nebo „Gratulujeme, první radnice s fetujícím radním!“

Předseda VPK a bývalý primátor Milan Volf k tomu uvedl, že je to pravděpodobně první případ v České republice, kdy byl chycen s drogou v těle za volantem čelný představitel statutárního města.

„Máme nezvratné informace, že se jednalo o kokain, v množství trvalého uživatele. Indicie o tom, že má Lukáš Hanes problémy s návykovými látkami máme dlouhodobě. Nyní se to ukázalo. Má slova potvrdí i výsledky rozborů,“ je přesvědčen Milan Volf.

Fotogalerie

Policisté sice sdělili, že v těle radního po nehodě objevili stopy požití drog, množství, ani typ povzbuzující látky ale nespecifikovali.

Opozice má nyní nahráno na smeč za uplynulé čtyři roky, kdy stála v čele radnice a Lukáš Hanes, coby zástupce opoziční ODS, její práci tvrdě kritizoval.

„Neustále nás napadal ve smyšlených profilech na sociálních sítích, šířil proti nám nenávist a podobně. Naše akce je tedy plně adekvátní tomu, co předvedl a jak se k tomu on a vedení magistrátu nyní stavějí,“ prohlásil bývalý primátor.

Odmítá jakoukoliv účast na údajném plánovaném komplotu proti radnímu.

„Takové informace skutečně odpovídají vyjádření uživatele drog. Pro nás je to šokující,“ konstatuje Volf a vyzývá radního Lukáše Hanese, aby se k záležitosti postavil jako chlap.

Hanes ve funkci zůstává

„Myslím, že někomu může taková akce přijít vtipná, podle mého je spíše trapná. Organizátorům úklid sněhu z míst, kde děti chodí do školy a je tu několik autobusových zastávek, naúčtujeme. Cenu odhadujeme na přibližně deset tisíc korun,“ řekl MF DNES kladenský primátor Dan Jiránek.

VPK se k organizaci protestní akce plně hlásí a je připravena nést náklady v případě jakéhokoli postihu za zábor veřejného prostranství. Od původně zamýšleného plánu přivézt hromadu sněhu přímo před budovu kladenské radnice na poslední chvíli upustila. V ranních hodinách přijel před magistrát vůz městské policie a čekala tu hlídka strážníků.

Také hromada sněhu na náměstí dlouho nevydržela. Za necelou hodinu transparenty sundali městem povolaní pracovníci technických služeb, nakladač pak postupně sníh přemístil na korby připravených multikar.

„S Lukášem Hanesem jsem o celé záležitosti hovořil. Myslím, že odmítnout odběr krve, byla z jeho strany hloupost. Budu usilovat o to, aby se jeho přestupkem zabýval z důvodů možného osočení z podjatosti, jiný úřad, než kladenský. Ve funkci radního zůstává. Odvolat ho může jen zastupitelstvo,“ dodal primátor. Podotkl, že on sám se zatím s žádným tlakem na svou osobu nebo blízké ze strany hazardní lobby nesetkal.

Nezaviněná nehoda na narozeniny

Lukáš Hanes havárii nezavinil, ale přesto mu pokazila den, kdy slavil šestatřicáté narozeniny. Nehoda se stala 9. prosince v ulici Sportovců v Kladně.

„Šestatřicetiletý řidič volkswagenu zastavil před přechodem pro chodce. Jednapadesátiletý řidič mazdy nedodržel bezpečnou vzdálenost a do stojícího auta zezadu narazil. Policisté oba šoféry vyzvali k dechové zkoušce, která byla negativní. Dále motoristy podrobili testu na drogy, který byl pozitivní u řidiče volkswagenu. Ten odmítl další lékařské vyšetření,“ sdělila policejní mluvčí.

Viník nehody dostal blokovou pokutu, přestupek poškozeného, tedy řidiče volkswagenu, předala policie správnímu orgánu kladenského magistrátu. Řidičský průkaz policisté Hanesovi zadrželi.

Lukáš Hanes se na internetových stránkách občanských demokratů prezentuje jako úspěšný podnikatel. Po vysoké škole podle zveřejněných informací založil firmu na výrobu ekologických nákupních tašek. Dnes prodává produkty do 16 zemí světa. Na radnici působí jako uvolněný člen rady pro oblast rozvoje města.

Nejčtenější

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

Na dálnici D1 u Čestlic čeká na řidiče překvapení. Místo billboardu stojí za svodidly na poli tramvaj. Čestlice jsou...

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Poklad na rozcestí. Klapne Součkovi velký přestup? Nebo ho Slavia udrží?

Tomáš Souček rozhodl o výhře Slavie nad Jabloncem.

12 gólů a 6 asistencí. Od defenzivního záložníka byste takovou nálož sotva očekávali. Tomáš Souček se rozhodl, že bude...

Další z rubriky

Muzeum voskových figurín Madame Tussauds míří do Prahy. Otevře v ní pobočku

Princ Harry a Meghan Markle jako voskové figuríny v muzeu Madame Tussauds...

Muzeum voskových figurín Madame Tussauds otevře koncem roku svou první pobočku v Praze. Provozovatel slavného muzea se...

Trať ve Vysočanech bude mít novou zastávku, staré nádraží půjde k zemi

Vizualizace revitalizované železniční stanice Praha-Vysočany

Správa železniční dopravní cesty vypsala zakázku na modernizaci tratě ve Vysočanech za několik miliard. Součástí oprav...

Ničitel vinohradských značek urážel ženy, jejich zastánce pobodal

Prznitel vinohradských značek urážel ženy

Policie hledá svědky incidentu, při kterém muž 27. dubna krátce po půlnoci „zaútočil“ na několik dopravních značek v...

Najdete na iDNES.cz