Kladenská neurologie zahajuje krizový režim, šest lékařů nestáhlo výpovědi

  12:59aktualizováno  16:18
Šest neurologů z kladenské nemocnice se rozhodlo, že nestáhnou výpovědi, které podali při akci "Děkujeme, odcházíme". Dnes tak v nemocnici končí. Ta za ně nyní musí hledat náhradu. Původně mělo lékařů odejít sedm, jedna lékařka si to ale později rozmyslela. Neurologie bude prozatím fungovat v krizovém režimu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

K lékařům, kteří se připojili k protestní akci, patří i dosavadní primář neurologického oddělení Ctirad Lakomý a také šéf kladenských lékařských odborářů a současně krajský koordinátor Lékařského odborového klubu Jiří Sedlák.

Podle mluvčího krajských nemocnic Patrika Tomšů nestáhli neurologové výpovědi proto, že si vedení kladenské nemocnice našlo za primáře Lakomého náhradu a bylo ochotné vzít ho zpět pouze jako řadového lékaře.

"Od samotného začátku jsem pana primáře upozorňovala na to, že on z mého pohledu nemůže dát výpověď, že potřebuji partnera pro jednání. On přesto výpověď podal, a proto jsme jeho místo obsadili novým primářem," řekla iDNES.cz ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová.

Podle jejích slov ostatní neurologové s touto výměnou nesouhlasili a požadovali, aby Lakomý nadále vykonával funkci primáře. To ale nemocnice odmítla.

"Lékaři pak přišli s tím, že mají s novým primářem rozdílné názory na léčbu a celkový chod neurologického oddělení, a rozhodli se z nemocnice odejít," vysvětlila Pancová.

Kladenská nemocnice bude teď intenzivně hledat nové lékaře

Na neurologickém oddělení kladenské nemocnice pracovalo dosud 11 lékařů, od 1. března byla přijata jedna nová lékařka. "Na zdejší neurologii tak zůstane pouze pět lékařů, což je pochopitelně pro zajištění chodu oddělení nedostatečné," řekl jeden z kladenských lékařů.

Výpověď nestáhlo dalších osm lékařů

Kromě šesti kladenských neurologů v úterý nenastoupí do práce dvě lékařky v Kolíně, tři lékařky v Mladé Boleslavi a tři doktoři v Příbrami. Kolínskou nemocnici opouští lékařky z interny a chirurgie, boleslavskou z rehabilitace, neurologie a urologie a v Příbrami bude chybět rentgenolog, jeden lékař z plicního oddělení a jeden z ORL.

Neurologie proto zahajuje krizový režim. "Museli jsme zavřít jedno lůžkové oddělení, takže fungovat teď bude jenom jedno. A dočasně jsme také museli omezit provoz iktového centra (centrum pro cévní mozkové příhody - pozn.red.), kde bude sloužit pouze jeden noční lékař," popsala krizový plán Pancová.

Zařízení bude teď intenzivně hledat nové neurology. Kateřina Pancová rozeslala dopis ředitelům nejbližších zdravotnických zařízení, ve kterých fungují komplexní iktová centra - tedy na Homolku a do střešovické nemocnice - s žádostí o pomoc.

"Kromě jiného to souvisí i s jiným problémem, který nemá s protestní akcí lékařů nic společného. V současné době totiž osidlujeme pavilon akutní medicíny a mezi 7. a 14. březnem budeme stěhovat neurologickou JIP. I z tohoto důvodu budeme potřebovat pomoc kolegů z okolních nemocnic," dodala ředitelka.

V ostatních středočeských nemocnicích je podle slov mluvčího krajských nemocnic situace uspokojivá. Výpověď podalo ve středních Čechách 143 z 828 lékařů krajských zařízení.

Autoři: ,

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

VIDEO: Ve výkopu prasklo potrubí, gejzír vody sahal do čtvrtého patra

Z žižkovského vodovodu tryskala voda až do výšky 4. patra (19. července 2019)

Několikametrový gejzír vody několik minut stříkal z potrubí v ulici na Žižkově. Na dodávku vody by havárie neměla mít...

Památky, pivo a sex. Co láká miliony turistů do Prahy

„Vysloveně za alkoholem už k nám nejezdí tolik lidí jako dřív. Na druhou stranu...

Každou sezonu zamíří do Prahy miliony turistů. Co je v hlavním městě čeká? Kouzlo historie. Dobré pivo. Krásné ženy. A...

Vyšetřování vraždy na pumpě v Nelahozevsi skončilo, případ převezme žalobce

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Středočeští kriminalisté ukončili vyšetřování vraždy, která se stala loni v prosinci na benzinové čerpací stanici v...

Najdete na iDNES.cz