Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Strašidlo v Novém Strašecí. Keltskou hlavu na křižovatce lidé nechtějí

  3:50
Je jí už 2 300 let a stále budí emoce. Vzácná plastika hlavy pravděpodobně keltského druida, nalezená v roce 1943 u Mšeckých Žehrovic na Rakovnicku. Zastupitelé nedalekého Nového Strašecí rozhodli umístit její napodobeninu do středu okružní křižovatky na okraji města. To však rozdělilo na dva tábory nejen obyvatele Nového Strašecí, ale vášně vyvolává i v místě nálezu.

Hlava Kelta z Mšeckých Žehrovic. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Opoziční zastupitelé z uskupení Společně pro Nové Strašecí a Pecínov nápad kritizují, neboť podle nich rozměrná napodobenina znehodnocuje historický význam nálezu, na křižovatku nepatří a není typickým symbolem města. 

Na chystaném jednání zastupitelů v únoru pravděpodobně navrhnou vše ještě přehodnotit a od chystané instalace keltské hlavy ustoupit. Aby se jim to však podařilo, musejí nejprve přesvědčit některé koaliční zastupitele.

„Udělali jsme si anketu mezi obyvateli. Z výsledků vyplývá, že lidé by upřednostnili spíše jen vysadit zeleň. Pokud by tam mělo být umělecké dílo, musí mít výtvarné řešení na základě přání místních a po konzultaci s odbornou veřejností,“ říká předseda opozičního sdružení Pavel Novák.

Dílo v hollywoodském stylu

Opozice se opírá například o názor kurátora sbírky mladší doby železné Národního muzea v Praze Pavla Sankoty. „Po vědecké stránce je nutno zdůraznit řadu nezodpovězených otázek spojených s podobou původního umístění kamenné hlavy. Rozhodně nevykukovala z nějakého záhonu, ale dominovala určitému duchovnímu prostoru. Jeho podoba je nám však neznámá, proto nelze veřejnosti vnucovat jakýkoliv zavádějící model hollywoodského stylu,“ říká Sankota. 

„Projekt prezentace zvětšeniny keltské hlavy ze Mšeckých Žehrovic v hlavní části kruhového objezdu u Nového Strašecí v jakési podobě pouťového charakteru popírá veškerá kritéria unikátnosti tohoto nálezu,“ uvádí mimo jiné kurátor. MF DNES má k dispozici i vyjádření archeoložky Kateřiny Blažkové z Muzea T. G. M. v Rakovníku, které má v Novém Strašecí jednu ze svých poboček.

„Záměr je jistě snahou o zvýšení zájmu veřejnosti o památky regionu, kterou plně podporujeme, avšak umístění zvětšeniny původně kamenné skulptury znázorňující významnou duchovní osobu keltského etnika v takových rozměrech a vyrůstající přímo z hliněného náspu na křižovatce nepovažujeme za důstojné,“ míní archeoložka.

Dopravní experti bez výhrad

Starosta Nového Strašecí Karel Filip ale nápad obohatit okružní křižovatku o keltskou hlavu obhajuje. „Není to žádný náš výmysl. Třímetrová bronzová socha pohanského boha Rýbrcoula stojí uprostřed kruhového objezdu v Trutnově, téměř pětitunovou sochu nosorožce mají ve Dvoře Králové, v Třeboni zase obrovského kapra,“ argumentuje.

Starosta je přesvědčen, že kamenná hlava nalezená v katastru sousedních Mšeckých Žehrovic symbolizuje dávné keltské osídlení celého zdejšího regionu. „Keltové na Novostrašecku žili, to nikdo z historie nevymaže. S umístěním keltské hlavy souhlasí i František Šlajchrt ze Mšece, syn nálezce vzácného artefaktu,“ říká Filip.

Nápad umístit slavnou skulpturu keltské hlavy na kruhovém objezdu se líbí také starostce Mšeckých Žehrovic Romaně Metelkové. „Žádný jiný významný předmět se v okolí města nenašel. Nevidím proto nic divného na tom, umístit na kruhový objezd právě keltskou hlavu. Považuji to za hezké zviditelnění nálezu objeveného na hranici katastrů naší obce a Nového Strašecí,“ konstatuje starostka. 

Venuše nalákala do Olomouce dvacet tisíc lidí, další bude keltská hlava

Jak ale přiznává, budí to mnoho emocí, a ne všem lidem ze Mšeckých Žehrovicích se záměr líbí. „Některým připadá, že nám v Novém Strašecí hlavu Kelta ukradli,“ dodává starostka.

Názor na umístění zvětšeniny keltské hlavy rozděluje na dva tábory i obyvatele Nového Strašecí. „Bude to nové strašidlo v Novém Strašecí. Je to šílený nápad a chlubení se cizím peřím. Jsem rozhodně proti a lidé, které znám, si myslí totéž. Nevěří tomu, že našel někdo odvahu to schválit,“ poukazuje například bývalý zastupitel Miroslav Kinkal.

Naopak manželé Vaccařovi sochu na kruhovém objezdu podporují. „Keltové k Novostrašecku patří stejně jako Vítkovice k Ostravě nebo štramberské uši ke Štramberku,“ konstatuje Pavel Vaccař.

Výhrady vůči velké skulptuře nemají ani experti z oboru dopravy. „Policie umístění soch do středů okružních křižovatek doporučuje. Řidič, který spatří před sebou nějakou překážku, zbystří, zpomalí a více se věnuje provozu. Doporučeno je ale osvětlení křižovatky za snížené viditelnosti,“ tlumočí názor specialistů z dopravního inspektorátu středočeský koordinátor BESIP Miroslav Polách.

Spor o keltskou hlavu na okružní křižovatce

● Loni na jaře se radní Nového Strašecí začali zabývat ideou umístit do středu kruhového objezdu umělecké dílo.

● V červnu zastupitelé na návrh opozice rozhodli vyhlásit výtvarnou soutěž a vyhradili si právo rozhodnout o výsledné podobě.

● Do soutěže byl přihlášen jen jediný návrh, a to zvětšená plastika keltské hlavy nalezené u Mšeckých Žehrovic. V září pak zastupitelé záměr otáčející se hlavy zamítli.

● Na prosincovém jednání se otázkou zabývali znovu poté, co těžební společnost České lupkové závody, která působí v sousedství města, projevila zájem se na financování sochy z geopolymeru podílet. Firma je největším producentem tohoto materiálu na světě. Zastupitelé potom záměr vytvořit umělecké dílo keltské hlavy i přes nesouhlas opozice podpořili.

● Opoziční uskupení Společně pro Nové Strašecí a Pecínov chce v únoru vývoj zvrátit. Navrhne změnu usnesení a jednání o budoucí podobě kruhové křižovatky ve spolupráci s odbornou veřejností.

Vláda dělá, co může, ale není to dost, míní prezidentský kandidát Fischer

  • Nejčtenější

V Čakovicích vraždil jeden z rodičů, pak zastřelil dvouletého syna a sebe

Sobotní nález tří mrtvých v Čakovicích souvisel s rodinnou tragédií. Policisté nyní upřesnili, že se jedná o...

Pod vlak metra spadl kus stropu. Linka B ve špičce nejela, autobusy nestíhaly

Linku B pražského metra vyřadila v ranní špičce na víc než hodinu technická závada. Ve stanici Smíchovské nádraží spadl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve skladu potravin našla veterinární správa mražené larvy bource morušového

Veterinární inspektoři našli při kontrole skladu potravin na pražském Žižkově 6,5 kilogramu zmrazených larev bource...

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nehoda na D5, zpožděné lety i autobusy. Sníh zkomplikoval dopravu

Silnice pokryl první prosincový sníh, který způsobil komplikace v dopravě. Nehoda čtyř osobních aut uzavřela na...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

V nemocnici Motol hořelo. Z urgentního příjmu hasiči evakuovali šedesát lidí

V pražské nemocnici Motol v sobotu večer hořelo. Šlo o požár elektroinstalace v podhledu na toaletách, uhasila ho voda...

Na zahradě ve Všenorech se našla mrtvá žena, policie vyloučila cizí zavinění

Policisté našli v pátek ráno na zahradě u rodinného domu ve Všenorech v okrese Praha-západ mrtvou ženu. Na místo...

Staronový starosta Prahy 13 se zaměří na parkování a Radlickou radiálu

David Vodrážka byl zvolen starostou Prahy 13 již pošesté a patří k těm nejdéle sloužícím v metropoli. Snaží se...

Čáslavská základna je zastaralá, bude se stavět nová dráha, říká velitel

Nový velitel čáslavské 21. základny taktického letectva Jaroslav Tomaňa, který ve funkci počátkem listopadu nahradil...

Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč
Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč

Uvažujete o vhodném vánočním dárku pro děti? Tentokrát nemusíte kupovat hračky za tisíce. Vyhrajte členství v Toys and Stories a objednávejte a...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...