Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. října 2020 Erik

V Technickém muzeu představili unikát, tři století starou mapu Čech

  6:56
Spíše než o běžný výsledek práce kartografů jde o neobyčejně působivé umělecké dílo. Za něj odborníci považují Müllerovu mapu Čech, která vznikla před 300 lety. Unikátní mapový soubor bude možné zhlédnout na výstavě v letenském sídle Národního technického muzea. Tedy až se otevře.

Titulní list mapy je k vidění ve výstavní síní v NTM | foto: NTM

„Müllerova mapa Čech je unikátní kartografická práce, která je posledním velkým dílem jednotlivce a na dlouhou dobu se stala základem map Čech,“ vysvětlil mimořádný význam mapy generální ředitel NTM Karel Ksandr.

Výstava je podle něho výjimečná z několika důvodů. „Kolekce Müllerovy mapy Čech v NTM je mimořádně kompletní, je jedinečným unikátem. Obsahuje jak originální tisky, tak i tiskové měděné desky. Odlišuje se tak od běžného standardu v jiných českých sbírkách a archivech,“ popsal soubor kurátor oddělení exaktních věd NTM Antonín Švejda.

Velkou Müllerovu mapu ve fondech muzea představuje tisk sestavený z 25 listů. „Kromě toho jsou ve sbírce uloženy i samostatné tisky jednotlivých sekcí o rozměrech 47 x 54 centimetrů. V souboru nechybí ani přehledný list k velké mapě, který sloužil k rychlé orientaci na území Čech,“ uvedla mluvčí muzea Jana Dobisíková.

„Ve sbírkách muzea se nalézá i zmenšenina Müllerovy mapy 165 x 155 centimetrů. A to v provedení Johanna Wolfganga Wielanda, kartografa a Müllerova nástupce. Originální tiskové matrice velké mapy a přehledného listu jsou předním exponátem sbírky NTM, stejně i tiskové měděné desky ke zmenšené Wielandově mapě,“ uvádějí zástupci NTM.

„Rozsáhlé mapové dílo vzniklo na základě vojenských, správních a hospodářských potřeb Českého království,“ objasňují odborníci důvody zrodu zmíněné Müllerovy mapy. Ta je považována za první systematické mapování Čech.

Fakta: Výstava unikátní mapy

  • Mapa po složení měří 2 822 x 2 403 cm, zahrnuje 12 495 lokalit, toků, paláce a rytířská sídla, vesnice s kostelem a další.
  • Mapa má grafické měřítko, kdy dvě české míle představují čtyři hodiny chůze.

O rozsáhlé kartografické akci rozhodl císařský patent z jara roku 1712, na počátku vlády císaře a českého krále Karla VI., kdy v čele dvorské válečné rady stál princ Evžen Savojský, jeden z největších stratégů ve službách Habsburků.

Právě vídeňské válečné radě bylo rodící se mapové dílo průběžně zasíláno k nahlédnutí. Dvorští úředníci vytvořením mapy Čech pověřili Jana Kryštofa Müllera, rodáka z norimberského předměstí. Syn učitele náležel k mimořádně vzdělaným osobnostem své doby.

Studoval mimo jiné matematiku či astronomii, byl i zdatným mědirytcem a ilustrátorem. Cesta za zaměstnáním ho z rodného města zavedla do Vídně. Profesionální reputaci zde získal již ve třiadvaceti letech, kdy se podílel na rozsáhlé práci o hydrologických a geografických poměrech Dunaje v Uhrách. Později pomohl s mapováním rakousko-turecké hranice.

Na počátku 18. století podunajská monarchie představovala jednoho z čelných aktérů dramatu, zvaného Válka o dědictví španělské. Müller se v roce 1703 stal coby vojenský inženýr členem štábu generála Ferdinanda von Harrsche, přiděleného na italském bojišti generalisimu Evženu Savojskému.

Müllerovy barokní Čechy

Kartograf svou práci zahájil v létě roku 1712 v tehdejším Bechyňském kraji, jednom z největších v Čechách. „Měřící práce probíhaly v létě, v zimě se data zpracovávala, zakreslovala a zasílala k nahlédnutí do Vídně,“ uvedl historik František Fiala.

Müller postupoval v Čechách obdobně jako při práci na starší mapě Markrabství moravského. Používal opěrné body, zaměřované astronomicky. Pro vlastní zákres pak používal buzolu a vzdálenosti měřil pomocí počtu otoček kol měřických vozů tažených koňmi.

Jako jedny z posledních kartograf a tým jeho spolupracovníků dokončil v roce 1717 zakreslení Boleslavského a Berounského kraje. Tehdy Müller do Vídně oznámil, že je s mapováním hotov a už mu zbývá mapy „jen“ nakreslit.

Vyrytím díla do měděných desek zadavatel pověřil známého augsbursgkého rytce Michaela Kauffera. Výzdobu v okrajových částech mapy provedl jeden z nejznámějších vrcholně barokních tvůrců Václav Vavřinec Reiner. Šlo o vedutu Pražského hradu s Karlovým mostem pod ochranou sv. Václava a Paladia země České.

Revize a čistokresbu Müller dokončil roku 1720. Práce na výrobě tiskařských desek trvala dva roky. Počátkem roku 1721 ještě Müller zkontroloval rytiny prvních dvanácti mapových sekcí podle svých originálních kreseb.

V létě téhož roku však v osmačtyřiceti letech zemřel, pravděpodobně následkem vyčerpání. Kontrolu zbývajících rytin posléze dokončil vojenský inženýr Johann Wolfgang Wieland.

Autor:
  • Nejčtenější

Protest se změnil v bitku se zraněnými, policie nasadila vodní děla a slzný plyn

Na demonstraci proti vládním opatřením se na pražském Staroměstském náměstí sešly více než dva tisíce lidí. Účastníci...

Na pražské trhy zamířily davy lidí, magistrát doporučil jejich zrušení

Na farmářských trzích na pražské náplavce se v sobotu dopoledne sešly stovky lidí. Farmářské trhy mohou podle vládních...

Odpůrci vládních opatření se sejdou 28. října, omezení počtu na sto neřeší

V centru Prahy se na 28. října chystá další shromáždění kritiků vládních opatření proti šíření koronaviru. A to v době,...

Proti Slavii smí nastoupit hráči s pozitivním testem na covid, má ho i kouč

Hapoel Beer Ševa může do večerního zápasu Evropské ligy se Slavií nasadit fotbalisty, kteří měli z úterních povinných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prasaty jsem narážel na Mynářovu zabijačku, říká Hřib a jde pomáhat nemocným

Pražský primátor Zdeněk Hřib odmítl kritiku od hradního kancléře Vratislava Mynáře, že urazil všechny lidi, kterým se...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Po požáru přístřešku bezdomovců v Libni našli hasiči ohořelé tělo

Po požárů přístřešku bezdomovců v Libni bylo nalezeno ohořelé lidské tělo. Nic bližšího o příčinách úmrtí ani požáru...

Lidé už mohou na novou Trojskou lávku, měla by vydržet sto let

V hlavním městě dnes otevřeli lávku mezi Císařským ostrovem a Trojou, která nahradila konstrukci zhroucenou v prosinci...

Srážka aut v křižovatce vyřadila semafor, hasiči vyprošťovali řidiče

V Ústecké ulici na Praze 8 se krátce po poledni srazila dvě osobní auta. Zranili se dva lidé, jednoho z řidičů museli z...

Olga Lounová prodělala covid, jde jako dobrovolnice pomáhat do nemocnice

Zpěvačka Olga Lounová nabídla své síly českému zdravotnictví. V pořadu Benešovský Impuls prozradila, že chce ve svém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...