Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

V Technickém muzeu představili unikát, tři století starou mapu Čech

  6:56
Spíše než o běžný výsledek práce kartografů jde o neobyčejně působivé umělecké dílo. Za něj odborníci považují Müllerovu mapu Čech, která vznikla před 300 lety. Unikátní mapový soubor bude možné zhlédnout na výstavě v letenském sídle Národního technického muzea. Tedy až se otevře.

Titulní list mapy je k vidění ve výstavní síní v NTM | foto: NTM

„Müllerova mapa Čech je unikátní kartografická práce, která je posledním velkým dílem jednotlivce a na dlouhou dobu se stala základem map Čech,“ vysvětlil mimořádný význam mapy generální ředitel NTM Karel Ksandr.

Výstava je podle něho výjimečná z několika důvodů. „Kolekce Müllerovy mapy Čech v NTM je mimořádně kompletní, je jedinečným unikátem. Obsahuje jak originální tisky, tak i tiskové měděné desky. Odlišuje se tak od běžného standardu v jiných českých sbírkách a archivech,“ popsal soubor kurátor oddělení exaktních věd NTM Antonín Švejda.

Velkou Müllerovu mapu ve fondech muzea představuje tisk sestavený z 25 listů. „Kromě toho jsou ve sbírce uloženy i samostatné tisky jednotlivých sekcí o rozměrech 47 x 54 centimetrů. V souboru nechybí ani přehledný list k velké mapě, který sloužil k rychlé orientaci na území Čech,“ uvedla mluvčí muzea Jana Dobisíková.

„Ve sbírkách muzea se nalézá i zmenšenina Müllerovy mapy 165 x 155 centimetrů. A to v provedení Johanna Wolfganga Wielanda, kartografa a Müllerova nástupce. Originální tiskové matrice velké mapy a přehledného listu jsou předním exponátem sbírky NTM, stejně i tiskové měděné desky ke zmenšené Wielandově mapě,“ uvádějí zástupci NTM.

„Rozsáhlé mapové dílo vzniklo na základě vojenských, správních a hospodářských potřeb Českého království,“ objasňují odborníci důvody zrodu zmíněné Müllerovy mapy. Ta je považována za první systematické mapování Čech.

Fakta: Výstava unikátní mapy

  • Mapa po složení měří 2 822 x 2 403 cm, zahrnuje 12 495 lokalit, toků, paláce a rytířská sídla, vesnice s kostelem a další.
  • Mapa má grafické měřítko, kdy dvě české míle představují čtyři hodiny chůze.

O rozsáhlé kartografické akci rozhodl císařský patent z jara roku 1712, na počátku vlády císaře a českého krále Karla VI., kdy v čele dvorské válečné rady stál princ Evžen Savojský, jeden z největších stratégů ve službách Habsburků.

Právě vídeňské válečné radě bylo rodící se mapové dílo průběžně zasíláno k nahlédnutí. Dvorští úředníci vytvořením mapy Čech pověřili Jana Kryštofa Müllera, rodáka z norimberského předměstí. Syn učitele náležel k mimořádně vzdělaným osobnostem své doby.

Studoval mimo jiné matematiku či astronomii, byl i zdatným mědirytcem a ilustrátorem. Cesta za zaměstnáním ho z rodného města zavedla do Vídně. Profesionální reputaci zde získal již ve třiadvaceti letech, kdy se podílel na rozsáhlé práci o hydrologických a geografických poměrech Dunaje v Uhrách. Později pomohl s mapováním rakousko-turecké hranice.

Na počátku 18. století podunajská monarchie představovala jednoho z čelných aktérů dramatu, zvaného Válka o dědictví španělské. Müller se v roce 1703 stal coby vojenský inženýr členem štábu generála Ferdinanda von Harrsche, přiděleného na italském bojišti generalisimu Evženu Savojskému.

Müllerovy barokní Čechy

Kartograf svou práci zahájil v létě roku 1712 v tehdejším Bechyňském kraji, jednom z největších v Čechách. „Měřící práce probíhaly v létě, v zimě se data zpracovávala, zakreslovala a zasílala k nahlédnutí do Vídně,“ uvedl historik František Fiala.

Müller postupoval v Čechách obdobně jako při práci na starší mapě Markrabství moravského. Používal opěrné body, zaměřované astronomicky. Pro vlastní zákres pak používal buzolu a vzdálenosti měřil pomocí počtu otoček kol měřických vozů tažených koňmi.

Jako jedny z posledních kartograf a tým jeho spolupracovníků dokončil v roce 1717 zakreslení Boleslavského a Berounského kraje. Tehdy Müller do Vídně oznámil, že je s mapováním hotov a už mu zbývá mapy „jen“ nakreslit.

Vyrytím díla do měděných desek zadavatel pověřil známého augsbursgkého rytce Michaela Kauffera. Výzdobu v okrajových částech mapy provedl jeden z nejznámějších vrcholně barokních tvůrců Václav Vavřinec Reiner. Šlo o vedutu Pražského hradu s Karlovým mostem pod ochranou sv. Václava a Paladia země České.

Revize a čistokresbu Müller dokončil roku 1720. Práce na výrobě tiskařských desek trvala dva roky. Počátkem roku 1721 ještě Müller zkontroloval rytiny prvních dvanácti mapových sekcí podle svých originálních kreseb.

V létě téhož roku však v osmačtyřiceti letech zemřel, pravděpodobně následkem vyčerpání. Kontrolu zbývajících rytin posléze dokončil vojenský inženýr Johann Wolfgang Wieland.

Autor:

Bartošek: Babiš je hybridní hrozba a Okamura mluví jako z fašistické kuchařky

  • Nejčtenější

Slavia - Sparta 1:1, nechutné derby rozhodly penalty, hosté srovnali v závěru

Fotbalové derby číslo 308 skončilo remízou 1:1. Zápas, v němž se nehrál fotbal, ale provázely ho nechutné scény,...

Bořil vs. Krejčí a Haraslín. Vyfasuje slávista za zkrat tvrdší trest?

Už když jeho jméno zasvítilo v základní sestavě, mohli jste tušit, že nebude klid. Ve Slavii nosí kapitánskou pásku,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bylo to profesní selhání, plakala anestezioložka souzená za smrt pacientky

Obvodní soud pro Prahu 1 uložil anestezioložce, která podle obžaloby z nedbalosti způsobila smrt mladé ženy při...

Sparta - Plzeň 2:1, rozhodl Kuchta, od ztráty domácí na konci ochránil Vitík

Sparťanští fotbalisté přetlačili v taháku 10. ligového kola na vlastním stadionu Plzeň 2:1 a utnuli soupeřovu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Komise: Sudí v derby obstáli. Preciado měl jít ven, Bořil byl nejagresivnější

Podle komise rozhodčích fotbalové asociace hlavní arbitr Ladislav Szikszay i jeho asistenti ve vyhroceném derby Slavie...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Pošta nakonec zrušila aukci budovy na Pankráci, o níž měla zájem Praha

Česká pošta bez udání důvodu zrušila elektronickou aukci nemovitosti v Praze 4 za téměř 400 milionů korun, která se...

Ve Staré Boleslavi si připomněli svatého Václava, na mši přijel i Pavel

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí si ve čtvrtek lidé poutní mší, kterou vyvrcholila Národní svatováclavská pouť,...

Na Rakovnicku se řidič lekl a havaroval do mostku. Dva lidé se zranili

U Rudy na Rakovnicku v sobotu dopoledne havarovalo osobní auto, řidič a spolujezdkyně utrpěli zranění. Dvaapadesátiletá...

Až čtyři procenta mladých nedokončí školu, chybí sociální pedagogové

Mezi studenty středního odborného učiliště v pražském Radotíně převažují mladí muži. Není se čemu divit, škola nabízí...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...