Skončila další etapa oprav Karlova mostu.

Skončila další etapa oprav Karlova mostu. | foto: Pavel Kasík - Technet.cz

Karlův Most je bez lešení, svatý Martin ukončí další etapu oprav

  • 3
Na Karlově mostě se bude dnes oslavovat. Svavatomartinské slavnosti oficiálně ukončí třetí etapu jeho oprav. Památka je už bez zábran i bez lešení. Podle památkářů je však kvůli špatným postupům prací poničena. Navíc stále ještě není dořešena pokuta, kterou Praha dostala.

Způsob oprav mostu se nelíbil památkové inspekci ministerstva kultury. Například prý bylo nahrazeno víc původních kamenných bloků novými, než doporučil průzkum. Za problematické označila inspekce také opracování kamenů v zábradlí mostu.

Praha tak dostala pokutu 3,25 milionu korun. Tu jí, coby investorovi oprav, uložil plzeňský krajský úřad, který dostal případ k posouzení. (více o rozhodnutí úřadu čtěte zde)

Proti pokutě se ale hlavní město ohradilo. Úřad prý dostatečně neprozkoumal námitky památkářů a neodůvodnil jejich stížnost na pracovní postupy. Ministerstvo kultury proto vrátilo případ zpátky do Plzně k novému projednání.

Plzeňský odbor kultury památkové péče a cestovního ruchu nechal následně vypracovat nový znalecký posudek.

"Až jej soudní znalec předloží, vyhodnotí krajský úřad nové důkazy a skutečnosti. Je nutné, aby bylo jednoznačně stanoveno, zda byla pochybnost ohledně míry znehodnocení Karlova mostu oprávněná," řekla iDNES.cz vedoucí odboru Alena Svobodová. Úřad by měl nové rozhodnutí vydat koncem listopadu.

Památkáři s opravou mostu spokojení nejsou

Národní památkový ústav vydal v souvislosti s připravovanou kolaudací druhé etapy zprávu, kde zhodnotil veškeré nedostatky dosavadní obnovy mostu. Posudek dal za pravdu kritikám, které od začátku oprav Karlova mostu na adresu Prahy zaznívaly. (celou zprávu Národního památkového ústavu čtěte zde)

Se zprávou souhlasí i asociace Sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví, která se s památkáři snažila poškození mostu zabránit.

"Neštěstím v první řadě bylo, že opravy začaly v nejcennějších místech mostu. Jak dále postupovaly ke Křižovnickému náměstí, dělníci se tu opravu učili. Zničeno tak bylo to nejhodnotnější," řekl viceprezident sdružení Martin Kadrman.

Druhá etapa oprav probíhala za stálého restaurátorského dohledu. Podle vyjádření Kadrmana byla řemeslná oprava zábradlí mostu špatně provedená, navíc prý byly některé kameny vyměněny zbytečně.

Průběh rekonstrukce na Karlově mostě (13. 11. 2008)

"Kamenné kvádry byly označeny za nepoužitelné. Nebyly proto vráceny zpět do zábradlí mostu, ale byly uloženy v depozitáři na Šutce. Později se ukázalo, že to není pravda a kameny by bylo možné vrátit. Což by se mělo - kvůli zachování maximální autenticity mostu - určitě udělat," dodal Kadrman.

To by ale znamenalo opravené zábradlí znovu rozebrat a přestavět.

Před začátkem rekonstrukce chyběl stavební průzkum

Kadrman považuje za úspěch, že se podařilo další etapu rekonstrukce, která se bude týkat oprav pláště, pilířů a kleneb, prozatím oddálit a předejít tak dalšímu možnému poškození významné památky.

"Stavební povolení na tuto etapu je schváleno od roku 2006. Kdyby se teď s dalšími opravami začalo, nemůže nikdo nic říct. Proto jsme rádi, že město řeklo, že nebude na právě dokončenou etapu navazovat hned," vysvětlil Kadrman.

Investor prý dokonce podle jeho slov přislíbil vybudovat vedle mostu kamenickou huť a provést stavební průzkumy, díky kterým by se podařilo zachránit další cenná místa mostu.

"Stavebně historický a stavebně technický průzkum měly být hotovy už před započetím celé rekonstrukce. Pokud neznáte pravou hodnotu památky, nemůžete provést její plnohodnotnou opravu," míní Kadrman.

Podle mluvčího pražského magistrátu Jiřího Wolfa bude o tom, kdy začne další etapa opravy Karlova mostu, rozhodovat až nové zastupitelstvo.