Za komunismu se chodilo do Juldy Fuldy, dnes je z výstaviště Fučíkárna

  • 28
V minulosti se na pražském Výstavišti předváděl český hospodářský i kulturní pokrok, následně zde měla komunistická strana sjezdy. Jak lidé přišli na familiérní název Julda Fulda se dozvíte v dalším díle videoseriálu Humorem proti totalitě.

Celá oblast výstaviště dostala v roce 1953 jméno Park kultury a oddechu Julia Fučíka. O rok později byl přejmenovaný také Průmyslový palác.

„Komunisté rozhodli, že budou mít v Průmyslovém paláci sjezdy, tak se mu začalo říkat Sjezdový,“ sdělil k vývoji názvu architekt Zdeněk Lukeš.

Dlouhý název si tvůrčí Pražané zkrátili na Juldu Fuldu, dnes je spíše zažité pojmenování Fučíkárna.

Fučík byl komunistický novinář a protinacistický bojovník a v areálu výstaviště měl vlastní pomník. Později byl přemístěn do areálu Olšanských hřbitovů.

Lidé areál také chybně označují jako holešovické výstaviště, ačkoli se nachází v městské čtvrti Bubeneč.

Původně byl areál navržen u příležitosti Jubilejní zemské výstavy konané v roce 1891. Název Výstaviště Praha získal zpět v roce 1990.

Na výstavišti došlo k jednomu z největších požárů v Praze. V roce 2008 vyhořelo levé křídlo Průmyslového paláce,které stále čeká na opravu.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.