Juditina věž v Praze 1 potřebuje opravu, o její podobě se vedou spory

  7:31aktualizováno  7:31
Jedna z nejvýraznějších pražských památek, Juditina věž, potřebuje opravu. Radikálně odlišné názory na to, v jakém je věž stavu, však má její vlastník Praha 1 a Klub za starou Prahu, který zde sídlí v pronajatých prostorech. Spory panují například o výklad statických posudků, zda a jak do věže zatéká či v jakém stavu jsou krovy.

Malá ale nepřehlédnutelná Juditina věž (vlevo) uchovává připomínky na první kamenný most v Praze. Její rekonstrukce se ale nyní stala předmětem sporu mezi radnicí Prahy 1 a ochránci památek. Ti se nemohou shodnout na tom, jakým způsobem by měla být provedena. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

„Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký vykresluje veřejnosti situaci jako ušlechtilou snahu o záchranu památky. A opakuje, že věž je v havarijním stavu. Přitom posudky, které zadala přímo městská část Praha 1, tvrdí opak,“ konstatovala předsedkyně Klubu za starou Prahu (KSP) Kateřina Bečková.

Odborníci KSP odmítají tvrzení radnice, že cenné památce u paty Karlova mostu hrozí naklonění. A hlavní zádrhel nevidí v zatékání do střechy věže. „Hlavním problémem je dlouhodobé zanedbání údržby ze strany vlastníka, tedy Prahy 1,“ uvádí stanovisko KSP.

Vedení „jedničky“ si však za svým stanoviskem stojí. „Máme k dispozici posudky statiků a já bych nerad čekal, až Juditina věž začne padat. Přece nikdo nemůže bránit vlastníkovi v potřebné opravě jeho majetku,“ zdůraznil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Ornamenty v ohrožení

Ani KSP a další oponenti vedení Prahy 1 nezpochybňují, že Juditina věž potřebuje „léčebné zásahy“. Ty podle ochranářů mají proběhnout hodně odlišně, než předpokládá radnice „jedničky“. Mělo by jít o údržbu, citlivé restaurování a ohleduplné stavební zásahy.

Pokud by údajně došlo k realizaci radničního plánu, v ohrožení se ocitnou nejcennější relikty objektu. Mimo jiné unikátní románský reliéf, soubor rytinek a vrypů z roku 1249 na opukových kvádrech stěn v Juditině síni a renesanční schodiště. To je unikátní tím spíše, že jako jedno z mála přežilo devastující požár Malé Strany v roce 1541.

„Studie předložená Prahou 1 nebere existenci těchto děl na vědomí a vůbec neřeší, jak zajistit jejich další zachování,“ upozorňuje vedení KSP. Plány rekonstrukce Prahy 1 údajně ignorovaly i stavebně-historický průzkum monumentu.

KSP ve věži sídlí devět desetiletí a obává se, že by se to po opravách mohlo změnit. „Způsob využití Juditiny věže se nezmění,“ uklidňuje také v tomto směru rozbouřenou atmosféru Oldřich Lomecký. Osud rekonstrukce postavil proti sobě i památkáře. Památkový odbor magistrátu vydal k rekonstrukci Juditiny věže své kladné stanovisko. Výhrady však měl Národní památkový ústav (NPÚ). K němu se před časem přiklonila i inspekce ministerstva kultury, která souhlasný postoj magistrátních památkářů zrušila.

„Rekonstrukce Juditiny věže navrženým způsobem je vyloučena,“ shrnula své stanovisko inspekce. Úřední kolečko tak probíhá znovu. „Je to tradiční rivalita mezi ‚malými‘ a ‚velkými‘ památkáři, tedy mezi magistrátem a NPÚ, v tom ping-pongu jsme pak my,“ povzdechl si starosta Lomecký.

Kdy může být „odklepnuto“ upravené stanovisko památkářů k rekonstrukci a zda to může být do podzimních komunálních voleb, není úplně jasné. „Až se v tomto ohledu rozhodne, přijde na řadu vydání stavebního povolení a další nezbytné kroky,“ popsal situaci Oldřich Lomecký.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Bohemians 1:0, pískot po výhře, rozhodla penalta v nastavení

Adam Hložek ze Sparty (vlevo) sleduje, zda si Vladislav Ljovin z Bohemians v...

Sparťanští fotbalisté zahájili jarní část sezony vítězstvím 1:0, po kterém publikum na hráče pískalo a vyhánělo trenéra...

Sparta se dohodla s Che-nanem, Dočkal míří do Číny ukončit kontrakt

3:0! Sparťanský záložník Bořek Dočkal mohutně oslavuje závěrečný gól 281....

Fotbalová Sparta zásadně pokročila k angažování Bořka Dočkala. Překonala nejsložitější překážku, definitivně se...

Slavia - Genk 0:0, tyče i spousta šancí, domácí ale gól nedali

TVRDÝ STŘET. Brankář Genku Danny Vukovic se pokouší vyboxovat míč ve vzdušném...

Mnoho příležitostí měli fotbalisté Slavie v úvodním utkání play off Evropské ligy proti Genku, jenže ani jednu...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Pro kvalitní čokoládu či kazeťák museli lidé do Tuzexu. Bony nabízela mafie

V Tuzexu u budovy Transgas (na snímku pohled z tehdejší třídy Lidových milicí,...

Dlouhé fronty před obchody, kolem kterých se nenápadně pohybovali překupníci neboli veksláci. Ti nabízeli bony neboli...

Další z rubriky

Cizinec létal krást do obchodů na letištích, chytili ho na Ruzyni

Nizozemský zloděj létal pravidelně krást na pražské letiště

Cizinecké policii se na Ruzyni podařilo dopadnout cizince, které létal vykrádat bezcelní obchody na letištích. Napáchal...

Před 30 lety motivovaly k sňatku státní půjčky, mladí se seznamovali u bigbítu

Mladí měli být podle představ oficiálních míst hlavně organizovaní, jako...

Sňatky a porodnost podporoval stát půjčkami s jednoduchými podmínkami a výhodným úrokem. Statistiky z konce 80. let...

Auta, která spolu „mluví“, sci-fi nejsou, říká profesor Miroslav Svítek

Profesor z Ústavu dopravní telematiky Fakulty dopravní ČVUT Miroslav Svítek.

V praxi se s dopravní telematikou už setkal každý řidič. Jejím výstupem jsou třeba známé „zelené vlny“ na semaforech....

Najdete na iDNES.cz