Jižní Město stojí na rozcestí, hnutí odvolaného starosty se pokusí o restart

  18:32aktualizováno  18:32
Praze 11 se říkalo pražské Palermo kvůli údajným mafiánským praktikám, které na radnici vládly. V nadcházejících volbách se tam utká hnutí odvolaného starosty Jiřího Štylera s bývalými partnery ANO a TOP 09.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Špatnou pověst městské části se před čtyřmi lety rozhodl změnit aktivista a dlouholetý kritik zdejších poměrů Jiří Štyler. Voliči mu k tomu tehdy dali silný mandát, když jeho Hnutí pro Prahu 11 ve volbách s přehledem zvítězilo a získalo 18 míst v zastupitelstvu s 45 členy. Štyler se následně stal starostou.

Jenže po necelých čtyřech letech od nečekaného úspěchu je situace zcela jiná. Opozice od počátku usilovala o starostovo odvolání a on sám jim k tomu postupně dal několik příležitostí. Ať to bylo, když mluvil o možném odtržení Jižního Města od Prahy, když na kříž zbudovaný městskou částí nechal vyrýt vlastní jméno nebo když na politické jednání přinesl pistoli. Nakonec se proti němu spojili i jeho dosavadní koaliční partneři z ANO i TOP 09 a celé hnutí v čele se Štylerem se v listopadu roku 2016 přesunulo do opozice.

V podzimních volbách se nejpočetnější uskupení v zastupitelstvu pokusí o restart. „Kandidovat opět budeme, protože tady je to v současnosti znovu to známé Palermo. A spojily se proti nám všechny strany od ANO a TOP 09 až po komunisty, díky jejichž podpoře obě strany vládnou,“ říká místopředseda hnutí a zastupitel Ladislav Kos.

Podle něj by jejich nový lídr měl být znám až na přelomu května a června a stát by se jím mohl on sám, exstarosta Štyler, případně i někdo třetí. „Na kandidátce by se měli objevit naši současní zastupitelé i nové tváře,“ dodává.

Volby a městské části

MF DNES ve svém seriálu zjišťuje, které osobnosti se objeví na kandidátkách do podzimních komunálních voleb v jednotlivých městských částech. 

Příští díl: Praha 12

Kos je zároveň od roku 2016 senátorem za tuto oblast, kandidoval s podporou Pirátů. A také oni zde chtějí v nadcházejících komunálních volbách uspět, proto se nabízelo spojit síly. K tomu ale nakonec nedojde.

„Do voleb půjdeme v Praze 11 samostatně. Lídra ještě nemáme, bude vybrán během května,“ sdělil bez dalších podrobností místopředseda krajského sdružení Pirátů v Praze Adam Zábranský.

Starosta bude křeslo obhajovat

Po rozpadu původní koalice drží post starosty ANO. Starostou je Petr Jirava, který vede městskou část už potřetí, avšak pokaždé to bylo v jiných stranických barvách. Mezi lety 1994 a 2002 reprezentoval nejprve ODS a poté Sdružení nezávislých kandidátů. Obhajovat svoji funkci bude i tentokrát. 

„Žádné větší změny neplánujeme, lídrem bude znovu Petr Jirava,“ sdělil předseda pražské organizace ANO a zároveň radní Prahy 11 Jan Říčař, který by mohl být na kandidátce za Jiravou.

Za nejhlasitějšího kritika hnutí ANO platí na celostátní i komunální úrovni téměř po celém Česku TOP 09. Jenže na radnici Prahy 11 je paradoxně jeho koaličním partnerem. Také tato strana se už intenzivně chystá na blížící se volby a zásadní změnou je pro ni spolupráce, na které se její představitelé v polovině minulého týdne dohodli se Starosty a nezávislými (STAN).

„Lídra bude mít TOP 09 a mám určitě ambici se jím stát,“ říká odhodlaně místostarosta městské části Jakub Lepš s tím, že všech pět současných zastupitelů strany by se znovu mělo objevit na předních místech chystané kandidátky. Lepš bude navíc pravděpodobně kandidovat z volitelné pozice i na magistrát hlavního města.

Také pro STAN dává smysl nedávná dohoda. V posledních volbách totiž samostatně neuspěl a v zastupitelstvu aktuálně vůbec není. Jeho nejvýše postavenou nominantkou bude Radka Soukupová.

„Dohodli jsme se už i na rozdělení míst. My budeme mít v první desítce celkem tři lidi. Konkrétně se bude jednat o druhé, páté a desáté místo,“ dodává budoucí dvojka kandidátky.

Obhajovat svá čtyři křesla v zastupitelstvu bude ČSSD, která zde dříve řešila vleklé vnitřní spory. Své zástupce, které do voleb pošle, začne vybírat teprve příští týden. Přesto už teď je téměř jisté, že kandidátka dozná oproti minulosti výrazných změn.

„Domnívám se, že by mělo dojít k personální obměně, a to jak na pozici lídra, tak i na dalších předních místech,“ říká zastupitel a předseda oblastní stranické buňky Josef Belaník s tím, že konkrétní jména včetně pořadí budou zveřejněna začátkem června.

ODS obmění sestavu

Dlouhodobě nejsilnější stranou v Praze 11 bývala ODS. Jenže před čtyřmi lety po řadě skandálů vyklidila pozice a její celopražské vedení následně místní organizaci kvůli její špatné pověsti rozpustilo. Nyní mají občanští demokraté tři zastupitele a chystají velké změny.

„Připravujeme obměnu kandidátky oproti té pro minulé volební období s převahou nových tváří,“ slibuje místopředseda oblastního sdružení a zastupitel Pavel Dittrich. Jeho jméno by ale na jednom z předních míst nemělo chybět ani tentokrát.

Na propadu preferencí ODS měl před čtyřmi lety výrazný podíl i její dlouholetý starosta Dalibor Mlejnský. V roce 2014 ale ze strany vystoupil a stal se jedničkou nového uskupení Jižní Město – náš domov, které je dnes se třemi zastupiteli v opozici. Do voleb půjde stejný subjekt znovu, zda bude v čele exstarosta, není zatím jasné.

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

Památky, pivo a sex. Co láká miliony turistů do Prahy

„Vysloveně za alkoholem už k nám nejezdí tolik lidí jako dřív. Na druhou stranu...

Každou sezonu zamíří do Prahy miliony turistů. Co je v hlavním městě čeká? Kouzlo historie. Dobré pivo. Krásné ženy. A...

Na pražské Císařské louce hořela dřevěná budova, zranění nejsou

Na Císařské louce hoří dřevěná budova.

Na pražské Císařské louce na ostrově uprostřed Vltavy kolem třinácté hodiny vzplanul dřevěný objekt, údajně garáže....

Na Příbramsku se pobodali dva mladíci, oba skončili v nemocnici

Ilustrační snímek

Středočeská policie řeší potyčku mezi dvěma mladíky v obci Bohutín u Příbrami. Odehrála se ve čtvrtek večer, pro...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz