„Ukradli mi ze starého auta katalyzátor. Jel jsem do restaurace Spojovna, která je na hranici Prahy 11. Svoji felicii jsem tam nechal zaparkovanou do dalšího dne, kdy jsem ji našel s vytrženým výfukem a bez katalyzátoru. Ten je u starších aut cennější – je v něm totiž více platiny,“ říká Dohnal, podle kterého mohou zloději za ukradený autodíl získat i čtyři tisíce korun. Tehdejšího starostu stála náprava problému přes deset tisíc korun.
Krádeže autodílů zaměstnávají pražské policisty denně. „Letos jsme řešili 424 případů krádeží součástek z motorových vozidel, kam spadají i katalyzátory. Za rok 2021 jich bylo 423. V roce 2020 bylo těchto případů 1 315. Nicméně v říjnu roku 2020 došlo ke změně u výše škod, kdy trestný čin byl do této doby kvalifikován při škodě již od 5 tisíc korun,“ říká policejní mluvčí Jan Daněk. Data tedy nejsou přesná.
Výjimkou, kdy poklesla kriminalita, bylo klidné období covidu, kdy lidé nesměli ven. Nyní jsou čísla zločinnosti v Praze 11 podle bývalého starosty zase na vzestupu.
Policie ČR doplňuje, že stejný problém s kriminalitou registrují také v okolí dalších pražských sídlišť. V boji proti narůstajícím zločinům sází muži zákona hlavně na prevenci. „Několikrát měsíčně probíhají různé bezpečnostní akce po celé Praze, v těchto lokalitách nevyjímaje,“ potvrzuje Daněk.
Zloději ukradli vodní skútry za milion, podezřelé už se podařilo ztotožnit![]() |
Okradení senioři
Nová starostka Prahy 11 Šárka Zdeňková z Hnutí pro Prahu 11 (HPP 11) k tomu dodává, že mezi problémy patří i výskyt nepřizpůsobivých občanů.
„Trápí nás také vandalismus. Nepříznivé situaci přispívá anonymita sídliště i velký počet aut a lidí na jednom místě. Situace je dlouhodobě neutěšená například u stanice metra Háje či Opatov,“ popisuje Zdeňková. Ve volebním programu HPP 11 mimo jiné uvádí, že kriminalita v městské části nesmí kvést a cesty mají být bezpečné, osvětlené a udržované.
Slova starostky, že jsou problematické lokality zejména v okolí stanic metra, potvrzuje hned na dvou případech přepadení obyvatel domova s pečovatelskou službou v Šalounově ulici jeden z klientů Petr Palivec.
„Když šly sousedky od metra Opatov směrem k nám do Šalounovy, tak jim ukradli kabelky. V jednom případě šel dokonce pán s paní a seniorce stejně vzala kabelku parta mladých. K oběma případům došlo letos na podzim,“ říká Palivec.
Zdeňková jako nová starostka plánuje posílení hlídek policistů. Městská část problém v okolí zmíněných stanic metra řeší od letošního podzimu zavedením patrol, které v případě nutnosti volají k asistenci městskou i státní policii.
Dvoučlenné hlídky bezpečnostní agentury pravidelně kontrolují pořádek kromě okolí stanic také u několika dalších objektů. „Patroly jsme zavedli proto, že se v posledním roce začaly výrazně množit stížnosti občanů nejen u stanice metra Háje, ale také v blízkosti obchodního centra u Hviezdoslavovy ulice a též u stanice metra Opatov,“ říká bývalý místostarosta Prahy 11 Martin Sedeke (ODS).
Na skutečnost, že je okolí metra Háje problematické, poukazuje též pocitová mapa Zdravá Praha 2021. Řada lidí tuto oblast označila červenými body, které znamenají, že tam mají strach. Ještě více je těch hnědých. Ukazují, že se jedná o zanedbané území, které by si zasloužilo rekonstrukci.
Považujete Jižní Město za nebezpečné?
Přibývá problémů s mladými
Podle mapy kriminality Policie ČR u metra Háje policisté řešili za poslední rok 176 konfliktů včetně problémů s alkoholem či toxikomanií, vykradení prodejny a přestupky proti veřejnému pořádku a občanskému soužití.
Ještě více problematické je okolí nákupního centra Westfield Chodov, kde bylo za posledních 365 dnů celkem 1 078 událostí, u nichž asistovala policie. V menšině jde o násilnou trestnou činnost, nechybějí krádeže, vloupání i kapsářství.
„Musíme mít na paměti, k čemu počet určitých trestných činů či přestupků vztahujeme. Například kapesní krádeže nesouvisí jen s počtem těch, co v místě pracují, ale i těch, kteří místem pouze procházejí,“ uvádí Martin Šimon ze Sociologického ústavu Akademie věd.
Městská část častěji řeší i delikty mládeže. „Přibylo u nás sprejerství, které řešíme vytyčením legálních ploch pro graffiti či spoluprací s kolegy z nízkoprahového klubu Proxima Sociale,“ říká Pavel Krčílek, vedoucí krizového řízení na radnici Prahy 11. Zmíněná organizace Proxima Sociale nabízí volnočasové aktivity pro bezprizorní mládež, aby se nedostala na životní scestí.