Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 7. října 2022 Justýna

Město dělají obyčejné, ale kvalitní domy, říká projektantka nové pražské čtvrti

  11:13
Urbanisté jsou často moderátory sporů o budoucí podobu řešených území. Takové zkušenosti má architektka Jitka Molnárová z ateliéru Unit architekti, která projektovala územní studie rozvoje okolí budoucích stanic metra D. „Nejvíc se těším na návrhy veřejných prostranství – náměstí, plácků a parků,“ říká v rozhovoru pro MF DNES.

Okolí budoucí stanice metra D Nové Dvory. | foto: IPR Praha

Váš ateliér připravil územní studie na podobu okolí budoucích stanic metra Nové Dvory a Libuš. Co bylo při hledání řešení pro tato území nejnáročnější?
V Libuši bylo nejsložitější uklidnit atmosféru. Zadání územní studie totiž vzniklo na popud místních obyvatel, kteří měli výhrady ke vznikajícím plánům a stavěli se zcela pochopitelně do opozice. Vznikla dokonce petice. Myslím, že díky energii vložené do komunikace s obyvateli jsme následně mohli řešit spory mezi investory a petiční iniciativou a nalézt kompromisy přijatelné pro obě strany.

Na Nových Dvorech bylo pro změnu složité najít vhodné dopravní řešení. Dlouze jsme s dopravními inženýry z kanceláře Syrový – dopravní ateliér prověřovali možnosti, jak a kam umístit zastávky tramvaje i autobusu, aby přestupy byly co nejpohodlnější. Velkým úkolem byl i požadavek na umístění značného objemu zástavby.

Co konkrétně lidem na Libuši vadilo?
Vadilo jim, že jim nové bytové domy budou bránit ve výhledu, a báli se nedostatku parkovacích míst. Někde jsme proto původní záměry výstavby zredukovali.

Okolí budoucí stanice metra D Libuš.

O co se nejvíce zajímali?
O kvalitu veřejných prostranství, zachování přírodních ploch a výšku zástavby v blízkosti existujících domů.

Jak budou vypadat vstupy do metra?
Budou součástí budov, aby zbytečně nezabíraly místo na náměstích.

Metro vzniká v režii města. Jak je to v případě okolí budoucích stanic?
I tady je hlavním hybatelem město. Celý proces řídí jako pořizovatel pražský magistrát, který organizuje projednávání a veškerou koordinaci. Zároveň nám pomáhají zástupci Institutu plánování a rozvoje (IPR).

Jitka Molnárová

Jitka Molnárová je vedoucí týmu, který zpracoval mimo jiné územní studii pro...
  • Působí v týmu architektonické kanceláře Unit architekti. Ten řeší podobu území okolo metra D a v poslední době se mimo jiné proslavil vítězstvím v urbanistické soutěži na podobu pražské Florence. Na projektu bude studio spolupracovat s dalšími dvěma ateliéry.
  • Jako absolventka Fakulty architektury ČVUT v Praze dále studovala řízení měst na Urban School Sciences Po v Paříži a na Fakultě architektury a urbanismu PUCP v Limě, kde později působila jako lektorka a výzkumná pracovnice.
  • Profesní zkušenosti získala kromě České republiky také ve Francii, Peru a v Kolumbii.

Jak vznikla myšlenka na výstavbu osmdesátimetrové výškové budovy u metra Nové Dvory?
Jde o kombinaci více důvodů. Metro dokáže obsloužit velké množství lidí, a proto je z pohledu ekonomiky rozvoje města účelné v tomto místě stavět intenzivně. Zároveň ale nová výstavba nesmí ubližovat okolním čtvrtím. I proto navrhujeme na okrajích nové lokality nižší domy a uprostřed naopak vysoké. V území se už dnes nacházejí budovy s výškou okolo 50 metrů (budova Eltodo na Novodvorské ulici, vzdálená cca 150 metrů, pozn. red.). Chtěli jsme, aby tam byla jedna o něco vyšší přímo na stanici metra, která vytvoří přirozenou dominantu, vymezí střed území.

O Nových Dvorech je dlouhodobě uvažováno jako o novém centru jižní části Prahy. Je to spádové území pro tisíce obyvatel z okolí. Budou tam dojíždět za prací, službami, rekreací, kulturou... Historicky byla místa s celoměstským významem vždy viditelná z dálky díky dominantám.

Co je hlavním úkolem urbanistů a plánu rozvoje daného území?
Koordinace různých záměrů a zájmů. Bez toho kvalitní čtvrť nevznikne. Zároveň platí, že na dobré dohodě vydělají všichni. I pro soukromé investory je výhodné se vzájemně koordinovat. Máme v Praze nepříjemnou zkušenost s živelnou výstavbou, což přirozeně vede k obavám veřejnosti z jakéhokoli rozvoje. Žít v nejistotě, kde zrovna vyroste nový dům, není nic příjemného. Naopak urbanisticky zkoordinovaný plán přináší potřebnou míru jistoty – tady je park, tady náměstí, tady se bude stavět.

Jen na Nových Dvorech vznikne podle Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) 2 400 nových bytů. V místě se počítá s jednou ZŠ a dvěma MŠ. Bude podle vás občanská vybavenost dostatečná?
Bude, škola bude dokonce dimenzována tak, aby mohla přijmout i žáky ze širšího okolí, není připravovaná jen pro novou výstavbu. Na Nových Dvorech ovšem nejde jen o základní školskou vybavenost, ale i o další služby – veřejné i komerční.

Okolí stanice Nové Dvory.

Nedostatečné plánování občanské vybavenosti bylo typické hlavně pro developerský rozmach posledních desetiletí. Je zaručené, že se takové problémy nebudou opakovat?
Je potřeba říct, že za občanskou vybavenost je v principu odpovědné město. I nejosvícenější developer může na školu přispět, pomoci s její přípravou, ale postavit a provozovat ji kromě velmi specifických případů musí město nebo městská část. Stejně tak magistrát nebo radnice musí celý proces plánovat s dostatečným předstihem. V tomhle se za poslední roky udělal v Praze veliký posun, nastavil se systém příspěvků investorů na veřejnou infrastrukturu.

V poslední době v Praze nevznikala pokaždé pěkná architektura. Vyrostou u metra D pěkné stavby?
Předně si musíme říct, co vnímáme pod pojmem pěkná architektura. Výsledná architektonická kvalita bývá kombinací mnoha faktorů. Na jedné straně jsou to urbanistické návaznosti, základní hmoty budov, vztah k okolí. Tady může právě hodně pomoci územní studie, která jednotlivé stavby vymezuje tak, aby pokud možno vznikl harmonický celek. Pak následuje řešení samotných domů, zde naopak územní studie nechává volnost. Je tak ponechán prostor pro další kreativní invenci a pestrost výsledného řešení. A ne každý nový dům musí být na titulní straně mezinárodního architektonického magazínu. Dobré město nedělají top stavby, ale kvalitní standard těch „obyčejných“.

Na který z připravovaných projektů se těšíte nejvíc?
Osobně se nejvíc těším na návrhy veřejných prostranství – náměstí, plácků a parků. Jejich kvalita totiž o pocitu z míst rozhoduje často víc než architektura okolních domů

Jak jste se dostala k urbanismu a co vás na práci baví?
K urbanismu jsem se dostala už na fakultě architektury, když jsem zjistila, že navrhování větších území mě pro svou komplexnost přitahuje více než navrhování jednotlivých budov. Do urbanismu se kromě technických a estetických parametrů promítá i společenská složka prostředí. Bavilo mě studovat, jak se mění hodnoty ve společnosti.

Autor:

Opičí neštovice u dítěte v ČR se nakonec nepotvrdily, řekl primář Dlouhý

  • Nejčtenější

Výtah na auta usmrtil v garážích muže, téměř mu oddělil hlavu od trupu

Tragická nehoda se ráno stala v podzemních garážích v Novodvorské ulici v Praze 4. Podle informací iDNES.cz tam muže...

Sídliště v Praze, které je skvělou adresou. Má vše, co si srdce žádá

Jihozápadní Město v Praze je na první pohled plné rozporů: skrývá v sobě unikátní památkovou rezervaci, bývalé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tragická srážka na Černokostelecké. Na místě zasahoval i vrtulník

Při střetu dvou osobních aut v Černokostelecké ulici v Praze v úterý večer zemřel jeden člověk a další tři se zranili....

Bytový dům v Karlíně podpírá monumentální socha ženy od Davida Černého

U karlínské Invalidovny už několik měsíců vzniká jedinečný architektonický počin se sochami umělce Davida Černého. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice po demolici vedou extraligu, vítězí i Olomouc. Litvínov poprvé slaví

Hokejová extraliga během nedělního odpoledne nabídla v rychlém sledu dalších sedm duelů. A kromě čtyř remíz v základní...

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Ženu přivřenou ve dveřích táhl autobus několik metrů, utrpěla vážné zranění

Dveře autobusu v úterý skříply seniorku v pražských Řepích. Řidič si toho ale nevšiml, rozjel se a zastavil až po pěti...

VIDEO: Muž polil plot ukrajinského velvyslanectví v Praze červenou barvou

Plot u sídla ukrajinského velvyslanectví v pražské Bubenči polil někdo v noci červenou barvou. Policejní mluvčí Jan...

Přepadená žena bránila svoji kabelku, agresivní lupič na ni vytáhl zbraň

O kabelku přišla mladá žena, kterou na Malé Straně v Praze okradl ozbrojený lupič. Přestože se přepadení odehrálo už v...

Jeřáb vrátil na věž bývalé jezuitské koleje v Kutné Hoře opravené zvony

Na věž bývalé jezuitské koleje v Kutné Hoře se po téměř roční opravě vrátily zvony Michal a Ludvík. Jeřáb je vyzdvihl...

Nejtěžší bylo Hance v jejích posledních dnech lhát, říká Margita o Zagorové

Je to pět týdnů, co odešla zpěvačka Hana Zagorová (†75), se kterou žil její muž Štefan Margita (66) třicet let. Pěvec...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Táňa Pauhofová porodila. Její manžel prozradil pohlaví a jméno dítěte

Slovenská herečka Táňa Pauhofová (39) se poprvé stala maminkou. Na sociálních sítích zveřejnila fotky s hudebním...

Po malých institucích také ČSOB. Banky začínají nabízet úroky podobné ČNB

Na předchozí zvyšování úrokových sazeb České národní banky (ČNB) začínají výrazněji reagovat zvyšováním úročení vkladů...