Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 26. listopadu 2022 Artur

Město dělají obyčejné, ale kvalitní domy, říká projektantka nové pražské čtvrti

  11:13
Urbanisté jsou často moderátory sporů o budoucí podobu řešených území. Takové zkušenosti má architektka Jitka Molnárová z ateliéru Unit architekti, která projektovala územní studie rozvoje okolí budoucích stanic metra D. „Nejvíc se těším na návrhy veřejných prostranství – náměstí, plácků a parků,“ říká v rozhovoru pro MF DNES.

Okolí budoucí stanice metra D Nové Dvory. | foto: IPR Praha

Váš ateliér připravil územní studie na podobu okolí budoucích stanic metra Nové Dvory a Libuš. Co bylo při hledání řešení pro tato území nejnáročnější?
V Libuši bylo nejsložitější uklidnit atmosféru. Zadání územní studie totiž vzniklo na popud místních obyvatel, kteří měli výhrady ke vznikajícím plánům a stavěli se zcela pochopitelně do opozice. Vznikla dokonce petice. Myslím, že díky energii vložené do komunikace s obyvateli jsme následně mohli řešit spory mezi investory a petiční iniciativou a nalézt kompromisy přijatelné pro obě strany.

Na Nových Dvorech bylo pro změnu složité najít vhodné dopravní řešení. Dlouze jsme s dopravními inženýry z kanceláře Syrový – dopravní ateliér prověřovali možnosti, jak a kam umístit zastávky tramvaje i autobusu, aby přestupy byly co nejpohodlnější. Velkým úkolem byl i požadavek na umístění značného objemu zástavby.

Co konkrétně lidem na Libuši vadilo?
Vadilo jim, že jim nové bytové domy budou bránit ve výhledu, a báli se nedostatku parkovacích míst. Někde jsme proto původní záměry výstavby zredukovali.

Okolí budoucí stanice metra D Libuš.

O co se nejvíce zajímali?
O kvalitu veřejných prostranství, zachování přírodních ploch a výšku zástavby v blízkosti existujících domů.

Jak budou vypadat vstupy do metra?
Budou součástí budov, aby zbytečně nezabíraly místo na náměstích.

Metro vzniká v režii města. Jak je to v případě okolí budoucích stanic?
I tady je hlavním hybatelem město. Celý proces řídí jako pořizovatel pražský magistrát, který organizuje projednávání a veškerou koordinaci. Zároveň nám pomáhají zástupci Institutu plánování a rozvoje (IPR).

Jitka Molnárová

Jitka Molnárová je vedoucí týmu, který zpracoval mimo jiné územní studii pro...
  • Působí v týmu architektonické kanceláře Unit architekti. Ten řeší podobu území okolo metra D a v poslední době se mimo jiné proslavil vítězstvím v urbanistické soutěži na podobu pražské Florence. Na projektu bude studio spolupracovat s dalšími dvěma ateliéry.
  • Jako absolventka Fakulty architektury ČVUT v Praze dále studovala řízení měst na Urban School Sciences Po v Paříži a na Fakultě architektury a urbanismu PUCP v Limě, kde později působila jako lektorka a výzkumná pracovnice.
  • Profesní zkušenosti získala kromě České republiky také ve Francii, Peru a v Kolumbii.

Jak vznikla myšlenka na výstavbu osmdesátimetrové výškové budovy u metra Nové Dvory?
Jde o kombinaci více důvodů. Metro dokáže obsloužit velké množství lidí, a proto je z pohledu ekonomiky rozvoje města účelné v tomto místě stavět intenzivně. Zároveň ale nová výstavba nesmí ubližovat okolním čtvrtím. I proto navrhujeme na okrajích nové lokality nižší domy a uprostřed naopak vysoké. V území se už dnes nacházejí budovy s výškou okolo 50 metrů (budova Eltodo na Novodvorské ulici, vzdálená cca 150 metrů, pozn. red.). Chtěli jsme, aby tam byla jedna o něco vyšší přímo na stanici metra, která vytvoří přirozenou dominantu, vymezí střed území.

O Nových Dvorech je dlouhodobě uvažováno jako o novém centru jižní části Prahy. Je to spádové území pro tisíce obyvatel z okolí. Budou tam dojíždět za prací, službami, rekreací, kulturou... Historicky byla místa s celoměstským významem vždy viditelná z dálky díky dominantám.

Co je hlavním úkolem urbanistů a plánu rozvoje daného území?
Koordinace různých záměrů a zájmů. Bez toho kvalitní čtvrť nevznikne. Zároveň platí, že na dobré dohodě vydělají všichni. I pro soukromé investory je výhodné se vzájemně koordinovat. Máme v Praze nepříjemnou zkušenost s živelnou výstavbou, což přirozeně vede k obavám veřejnosti z jakéhokoli rozvoje. Žít v nejistotě, kde zrovna vyroste nový dům, není nic příjemného. Naopak urbanisticky zkoordinovaný plán přináší potřebnou míru jistoty – tady je park, tady náměstí, tady se bude stavět.

Jen na Nových Dvorech vznikne podle Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) 2 400 nových bytů. V místě se počítá s jednou ZŠ a dvěma MŠ. Bude podle vás občanská vybavenost dostatečná?
Bude, škola bude dokonce dimenzována tak, aby mohla přijmout i žáky ze širšího okolí, není připravovaná jen pro novou výstavbu. Na Nových Dvorech ovšem nejde jen o základní školskou vybavenost, ale i o další služby – veřejné i komerční.

Okolí stanice Nové Dvory.

Nedostatečné plánování občanské vybavenosti bylo typické hlavně pro developerský rozmach posledních desetiletí. Je zaručené, že se takové problémy nebudou opakovat?
Je potřeba říct, že za občanskou vybavenost je v principu odpovědné město. I nejosvícenější developer může na školu přispět, pomoci s její přípravou, ale postavit a provozovat ji kromě velmi specifických případů musí město nebo městská část. Stejně tak magistrát nebo radnice musí celý proces plánovat s dostatečným předstihem. V tomhle se za poslední roky udělal v Praze veliký posun, nastavil se systém příspěvků investorů na veřejnou infrastrukturu.

V poslední době v Praze nevznikala pokaždé pěkná architektura. Vyrostou u metra D pěkné stavby?
Předně si musíme říct, co vnímáme pod pojmem pěkná architektura. Výsledná architektonická kvalita bývá kombinací mnoha faktorů. Na jedné straně jsou to urbanistické návaznosti, základní hmoty budov, vztah k okolí. Tady může právě hodně pomoci územní studie, která jednotlivé stavby vymezuje tak, aby pokud možno vznikl harmonický celek. Pak následuje řešení samotných domů, zde naopak územní studie nechává volnost. Je tak ponechán prostor pro další kreativní invenci a pestrost výsledného řešení. A ne každý nový dům musí být na titulní straně mezinárodního architektonického magazínu. Dobré město nedělají top stavby, ale kvalitní standard těch „obyčejných“.

Na který z připravovaných projektů se těšíte nejvíc?
Osobně se nejvíc těším na návrhy veřejných prostranství – náměstí, plácků a parků. Jejich kvalita totiž o pocitu z míst rozhoduje často víc než architektura okolních domů

Jak jste se dostala k urbanismu a co vás na práci baví?
K urbanismu jsem se dostala už na fakultě architektury, když jsem zjistila, že navrhování větších území mě pro svou komplexnost přitahuje více než navrhování jednotlivých budov. Do urbanismu se kromě technických a estetických parametrů promítá i společenská složka prostředí. Bavilo mě studovat, jak se mění hodnoty ve společnosti.

Autor:

Vláda dělá, co může, ale není to dost, míní prezidentský kandidát Fischer

  • Nejčtenější

U přístavby domu dělníci obezdili elektrické vedení, porušili snad vše

Kuriózní řešení elektrického vedení se objevilo na jednom z domů ve středočeské Příbrami. Stavbaři ho tam během...

Poslední část Prahy připojili k teplu, výpadek trval hodiny

Pražské domácnosti, které ráno postihl výpadek, jsou připojeny zpět k teplu a teplé vodě. Jako poslední byli kolem 18...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stramaccioni exkluzivně z Kataru: Chyboval jsem. Sparta má být česká

Premium Sešel z očí, ale z mysli ne. Kdykoli se fotbalová Sparta zasekne v krizi, jeho jméno se připomíná. Přitom už uteklo...

Emotivní pohřeb Jágra staršího se vzkazem: Nezdrav v nebi „Nazdar, děláš něco?“

Hokejový útočník Jaromír Jágr se týden od zveřejnění smutné zprávy o smrti otce zúčastnil pohřbu v rodném Kladně. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Černém Mostě se našla mrtvola. Policie zakrátko zadržela podezřelého

Na pražském sídlišti Černý Most v Bryksově ulici byl v úterý vpodvečer zabit třicetiletý muž. Policie po několika...

Zubařka Saxana a dvě mrtvoly. Doma pořádala seance, policie ji viní z vraždy

Premium Policie zadržela dvě ženy a prověřuje, zda byly členky sekty. Obvinila je z vraždy. Jednou z žen je úspěšná dentistka,...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

USA byly pro nás symbolem svobody a blahobytu. Teď nám vhánějí slzy do očí

Premium Amerika nás naučila cestovat. Obdivovali jsme ji pro její svobodu, sílu i neomezené možnosti. Se svým manželem jsme do...

Po Applu i Samsung. Pro svou vánoční reklamu si vybral pražské kulisy

Samsung zveřejnil svou letošní vánoční reklamu. Spot, v němž společnost vyzdvihuje funkci bezdrátového sdílení souborů,...

Opilec naboural zaparkovaná auta. Svůj vůz nechal na kolejišti a utekl

V pátek v noci řidič auta v Nuselské ulici na Praze 4 naboural dvě zaparkovaná vozidla. Svůj nepojízdný vůz zanechal na...

Začala modernizace posledního úseku tratě mezi Prahou a Lysou nad Labem

Správa železnic v pátek zahájila práce na modernizaci frekventované železniční trati mezi Čelákovicemi a Mstěticemi....

Kdyby se dostavěla radnice, Palmovka dnes vypadá úplně jinak, říká starosta

Starosta Ondřej Gros z ODS vede městskou část Prahy 8 druhé období za sebou. „Nechci si stavět vzdušné zámky, ani ve...

Vyhrajte roztomilou kočičku Žofku z kolekce My Fuzzy Friends od Bambule
Vyhrajte roztomilou kočičku Žofku z kolekce My Fuzzy Friends od Bambule

Roztomilé plyšové zvířátko My Fuzzy Friends Ospalá kočička Žofka čeká, kdo ji v soutěži vyhraje a vezme domů. Co pro to musíte udělat? Stačí se jen...

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Česku, Maďarsku i Rumunsku hrozí měnová krize, varuje Nomura

České republice, Maďarsku a Rumunsku hrozí v příštím roce měnová krize, a to kvůli rostoucím rozpočtovým a vnějším...