Na smrtelně jedovatou mambu nastražili pasti, chovatelka je v umělém spánku

  9:48aktualizováno  15:33
Pražská policie od úterního večera hledá smrtelně jedovatou mambu zelenou, která uštkla chovatelku a unikla z bytu v Hlubočepích. Policisté evakuovali obyvatele domu a požádali o pomoc specialisty. Zatím se však nebezpečného hada nepodařilo vypátrat a odchytit, odborníci čekají, až se had chytí sám do nastražených pastí.

Had unikl z bytového domu v ulici V Bokách I. 

„Přes nezbytná opatření a usilovnou snahu policistů i specialistů se do současné doby nepodařilo nebezpečného hada odchytit,“ informoval policejní mluvčí Jan Rybanský.

Zmínil také, že podle specialistů na odchyt jedovatých hadů z pražské zoo je nepravděpodobné, že by tento had kvůli nízkým teplotám venku opustil dům.

Podle Rybanského specialisté v domě a kolem něj dali nástrahy, které vydávají teplo, a had by se měl do těchto nástrah chytit. To je pro dnešek zatím poslední akce v domě a bude se čekat, zda nástrahy hada polapily. Pětice evakuovaných obyvatel domu na místě zůstávat nebude.

Fotogalerie

„Okolnosti, za jakých došlo k úniku smrtelně jedovatého hada, jsou předmětem dalšího vyšetřování. Nicméně policisté v této souvislosti prošetřují i předcházející událost, kdy byla z domu odvezena třicetiletá žena s podezřením na uštknutí,“ řekl Rybanský s tím, že zmíněná žena je podle prvotních zjištění současně i chovatelkou hada.

Mluvčí pražské záchranky Jana Poštová potvrdila, že třicetiletou ženu v pondělí museli oživovat a převézt do nemocnice. „Dá se předpokládat, že byla uštknutá,“ řekla Jana Poštová s tím, že ženu převezli do motolské nemocnice.

03.října 2018 v 09:29, příspěvek archivován: 03.října 2018 v 09:45

Policie upozorňuje občany pražských Hlubočep na únik smrtelně jedovaté Mamby zelené! Informace o jejím výskytu by měli lidé bezodkladně předat policii na tísňovou linku 158☎ Bližší informace k případu zde: https://t.co/bU3AXD5rbX https://t.co/pa7eXdXSZX

Ženu však následně převezli do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde mají proti uštknutí sérum. Mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Filip Brož potvrdil České televizi, že ženu uštkla mamba zelená.

Mamba si bude hledat úkryt v teple a vlhku, říká chovatel

„Pacientce bylo podáno antisérum. Nyní je v umělém spánku a čekáme, až antisérum zabere,“ řekl Brož s tím, že by antisérum mohlo zabrat k večeru nebo v noci. Více informací bude k dispozici ve čtvrtek ráno. 

Uštknutá žena podle Státní veterinární správy (SVS) neměla chov jedovatého hada schválený. 

„SVS v současné době na území hlavního města Prahy neeviduje žádné vydané povolení pro chov mamby, která jako další jedovatí hadi spadá do tzv. kategorie zvířat vyžadujících zvláštní péči,“ sdělil mluvčí SVS Petr Majer.

V Česku má nyní 12 chovatelů mamby povolení na 48 těchto hadů. „Je to maximální počet, který mají schválený. Skutečně zjištěný fyzický počet bývá většinou nižší,“ uvedl Majer.

Proto Městská veterinární správa podá podnět příslušné obci s rozšířenou působností pro porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání.

Jed mamby zelené se od jedu jiných mamb liší hlavně toxicitou, občas i směsí toxinů v jedu. Převážná většina případů uštknutí mambou zelenou je smrtelná. Při uštknutí většinou trvá patnáct minut, než se začnou plně projevovat příznaky, což je bolest, zduření, odumírání tkáně či dýchací obtíže, ochrnutí a další. K úmrtí dochází většinou podle druhu a vážnosti do jedné hodiny, obvykle ale do dvou až čtyř hodin.

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Bohemians 1:0, pískot po výhře, rozhodla penalta v nastavení

Adam Hložek ze Sparty (vlevo) sleduje, zda si Vladislav Ljovin z Bohemians v...

Sparťanští fotbalisté zahájili jarní část sezony vítězstvím 1:0, po kterém publikum na hráče pískalo a vyhánělo trenéra...

Sparta se dohodla s Che-nanem, Dočkal míří do Číny ukončit kontrakt

3:0! Sparťanský záložník Bořek Dočkal mohutně oslavuje závěrečný gól 281....

Fotbalová Sparta zásadně pokročila k angažování Bořka Dočkala. Překonala nejsložitější překážku, definitivně se...

Školačky zbily kvůli údajné pomluvě spolužačku, kopaly ji do hlavy

Kyberšikana

Mladoboleslavská policie vyšetřuje jednání dvou dívek ze základní školy, které zbily spolužačku. Když upadla na zem,...

Slavia - Genk 0:0, tyče i spousta šancí, domácí ale gól nedali

TVRDÝ STŘET. Brankář Genku Danny Vukovic se pokouší vyboxovat míč ve vzdušném...

Mnoho příležitostí měli fotbalisté Slavie v úvodním utkání play off Evropské ligy proti Genku, jenže ani jednu...

Pro kvalitní čokoládu či kazeťák museli lidé do Tuzexu. Bony nabízela mafie

V Tuzexu u budovy Transgas (na snímku pohled z tehdejší třídy Lidových milicí,...

Dlouhé fronty před obchody, kolem kterých se nenápadně pohybovali překupníci neboli veksláci. Ti nabízeli bony neboli...

Další z rubriky

Oprava Doberské ulice v Kladně se neúměrně protahuje, obyvatelé zuří

Práce na opravě Doberské ulice v Kladně se prodloužily, místním vadí, že žijí...

Práce na opravě Doberské ulice v Kladně, důležité výpadovce z města ve směru na dálnici D6, začaly loni v červnu....

Cizinec létal krást do obchodů na letištích, chytili ho na Ruzyni

Nizozemský zloděj létal pravidelně krást na pražské letiště

Cizinecké policii se na Ruzyni podařilo dopadnout cizince, které létal vykrádat bezcelní obchody na letištích. Napáchal...

Praha nevyhověla Zdeně Mašínové, která chce exhumovat ostatky své matky

Zdena Mašínová

Pražský magistrát nevyhověl Zdeně Mašínové, sestře bratrů Mašínů, exhumovat ostatky její matky na Ďáblickém hřbitově....

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz