Vrchní soud potvrdil seniorovi čtyři roky za kácení stromů před vlaky

  11:04aktualizováno  11:17
Za dva roky staré kácení stromů před vlaky na Mladoboleslavsku a další hrozby terorem si jednasedmdesátiletý Jaromír Balda odpyká čtyři roky. Rozhodl o tom senát Vrchního soudu v Praze. Podle verdiktu penzistu čeká ambulantní psychiatrická ochranná léčba a musí uhradit škodu 300 tisíc korun.

„Případ má obrovské specifikum a tím je motivace trestného činu, vyburcovat pozornost veřejnosti k problému migrace. Obžalovaný se ve svém jednání ocitl poměrně daleko za hranou trestního zákona,“ zdůvodnil úterní rozhodnutí soudce Zdeněk Sovák.

Fotogalerie

Ten v souvislosti s touto kauzou připomněl i nedávný teroristický útok na Novém Zélandu, jehož motivem se stala také nenávist k migrantům.

„Trest je přiměřený i rozhodnutí o ambulantní ochranné léčbě a propadnutí věci,“ uvedl soudce. Rozsudek je pravomocný.

Útoky na vlaky a šířením nenávistných letáků se v první instanci letos v lednu zabýval již senát Krajského soudu v Praze. Ten rozhodl, že v kauze penzisty jde o teroristický útok a hrozbu terorem a Jaromíra Baldu poslal na čtyři roky do vězení.

Obhajoba však rozsudek napadla a odvolala se k vrchnímu soudu. Proti rozsudku se odvolal i státní zástupce

„Byť došlo k ohrožení osob ve vlaku, nelze podle mého názoru souhlasit s tím, že tak byla naplněna skutková podstata trestného činu teroristického útoku. V případě letáků mám námitku, zda byly způsobilé šířit strach a zda tak byly míněny,“ argumentoval obhájce Aleš Tolnay.

Ten navrhl zmírnit právní kvalifikaci a trest za obecné ohrožení. V jednom z bodů obžaloby, šíření letáků, penzistu navrhl zprostit viny.

Státní zástupce naopak chtěl, aby soud námitky advokáta zamítl. Obžalovanému hrozilo za teroristické útoky pět až 15 let vězení. Žalobce vzhledem k okolnostem navrhl trest pod spodní hranici sazby.

„Vážená soudní stolice, od mládí jsem pomáhal lidem. Měl jsem strach, strašný živočišný o milované české písničky a české plémě, o ty naše lidičky, mladé páry,“ hájil se Jaromír Balda. Ten také popřel, že by plánoval teroristické útoky.

„Díky lékařům ve vazbě na Pankráci se mi zlepšilo zdraví, našel jsem i náhled na své názory. Nic jsem nedělal ze zlými úmysly. Nevím, kolik času mně zbývá, ale rád bych si užil rodin a dělal smysluplnou práci, jako dříve. Suďte mne lidsky,“ poprosil obžalovaný.

Stromy na trati

Penzista motorovou pilou skácel 1. června a 28. července 2017 dva stromy na tratě na Mladoboleslavsku. Jen shodou šťastných okolností podle expertů na železniční dopravu nedošlo k vykolejení či převrácení vlaku. Na místě pak pachatel nechal několik letáků předstírajících útok islámských teroristů.

Další obdobné nenávistné letáky šířil v roce 2017 ve středních Čechách, Libereckém kraji či Praze.

„Nechtěl jsem dělat teror, nedomyslel jsem následky. Rozhodně jsem nechtěl nikoho zabít,“ sdělil důchodce při výslechu. Obžalovaný své jednání vysvětloval obavami z přistěhovalců.

„Z letáků vyplývá, že obžalovaný získal řadu informací o islámském hnutí. Zmínka o Alláhově otci však může působit jako urážka,“ popsal úroveň Baldových letáků znalec, arabista.

Omezená příčetnost

K motivaci jednání obžalovaného se obšírně vyjádřili též psychologové a psychiatři. „Jeho chování bylo ovlivněno organickou poruchou osobnosti, má sklony k impulzivnímu jednání bez ohledu na následky, sníženou inteligenci a schopnost jednat v zátěži,“ vypověděl psycholog Jiří Klose.

Psychiatr Vlastimil Tichý soudu sdělil, že rozpoznávací schopnosti obžalovaného snížené částečně, ovládací měrou podstatnou. Lékař Jaromíru Baldovi navrhl ochrannou psychiatrickou léčbu, která může pomoci do budoucna upravit jeho chování a pomoci vyloučit další excesy.

Autor:

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Chelsea - Slavia 4:3, hrozivý úvod, pak drama a důstojné loučení s Evropou

Slávisté při děkovačce po odvetě čtvrtfinále Evropské ligy na Chelsea.

Slávističtí fotbalisté donutili Chelsea, aby se o postup do semifinále Evropské ligy pořádně obávala. Ve čtvrtfinálové...

U mrtvé ženy nalezené v Šáreckém údolí policie vyloučila cizí zavinění

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

Pražská policie, která vyšetřuje případ úmrtí ženy nalezené ve středu v Šáreckém údolí, vyloučila cizí zavinění smrti....

Hloušek je jistota. Co další pikantní přestupy: Krejčí, Stanciu, Kozák?

Nicolae Stanciu se raduje z gólu a ukazuje, jak si váží toho, že může nosit...

Česká liga teprve vyvrcholí, ale fotbalové obchody už se hýbou. Plzeň má Adama Hlouška a myslí si na Ladislava...

Hoši, děkujem! Fanoušci Sparty zaplavili Letnou hořkou ironií

Michal Sáček ze Sparty po porážce s Karvinou

Vypadalo to pro sparťanské fanoušky na pohodový podvečer. Parádní počasí, k tomu třeba klobása, jedno dvě piva a užít...

Další z rubriky

Akce podporované Prahou mají zákaz plastů, použít smějí jen vratné nádobí

Kelímky na kávu

Na všech kulturních akcích finančně podporovaných magistrátem budou zakázány jednorázové plastové kelímky a nádobí....

Cizinci zapomněli na čerpací stanici půl milionu, obsluha si peníze nechala

Ilustrační snímek

Hlídka středočeských celníků pomohla manželskému páru, kterému obsluha čerpací stanice ukradla půl milionu korun poté,...

Pražská správa komunikací bude mít nového ředitele, Smolku chtějí odvolat

Generální ředitel TSK Praha Petr Smolka

Dozorčí rada pražské Technické správy komunikací (TSK) na svém pátečním jednání pravděpodobně odvolá ředitele a...

Najdete na iDNES.cz