Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. září 2022 Michal

Jarní úklid Pražanům brzdí omezení sběrných dvorů, Pražské služby radí počkat

  17:29
Opatření proti šíření koronaviru mělo vliv na obsah popelnic. U kanceláří zejí prázdnotou, zatímco na sídlištích se plní. Popelnice jsou také plné po jarních úklidech Pražanů. V dubnu sice otevřely sběrné dvory, ale často jen v omezeném režimu. Pražské služby prosí, aby si lidé v karanténě odpad dezinfikovali.

Popeláři rovněž jako všichni ostatní musí nosit roušku a chránit se před nákazou. | foto: Pražské služby

Opatření proti šíření koronaviru se projevují v mnoha oblastech života ve městě. To, že lidé pracují většinou z domova, je znát i na odpadcích. Podle zkušeností popelářů jsou nyní plnější popelnice například na sídlištích a naopak ubylo odpadu u sídel firem a z podnikatelské činnosti. Firmy, které v hlavním městě svážejí odpad, zároveň apelují na Pražany, aby odpadky vyhazovali bezpečně vůči popelářům – především důkladně zavázané v pevných plastových pytlích.

Podle zkušeností Pražských služeb se v prvním týdnu nouzového stavu, který začal platit 12. března, naplněnost nádob na odpad příliš nezměnila.

„Během dalších týdnů jsme ovšem začali evidovat mírný nárůst v jednotkách procent. Na druhou stranu je potřeba říci, že pokleslo množství odpadu z podnikatelské činnosti. Více odpadu zaznamenáváme zejména v sídlištní zástavbě,“ uvádí mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Nárůst objemu odpadků potvrzuje i společnost AVE CZ, která v metropoli také sváží odpad. „Podle našeho hrubého odhadu zůstalo složení odpadu stejné, ale množství se zvětšilo u všech složek komunálního odpadu. Směsný komunální odpad, plasty, papír, kovy a tetrapacky narostly zhruba o pětinu a sklo možná o čtvrtinu,“ říká mluvčí firmy Pavla Ivácková.

Koronavirus v Česku

Sestra Jitka z Kongregace sestar karmelitek oblékla před velikonočními svátky...
Skokani na trampolíně u pražského Rudolfina v rámci venkovní akce souboru Cirk...
Mladíci v rouškách dovádějí v rybníku v pražské Stromovce. (8. dubna 2020)

Podle Karla Vančury, ředitele svozové společnosti IPODEC – Čisté město komplikuje práci popelářů dočasné zrušení služby přistavování kontejnerů na objemný odpad. „Evidujeme tak nárůst odpadů uložených vedle nádob, typicky u sídlištní zástavby,“ říká. „Složení odpadu se změnilo zejména u podnikatelského sektoru, evidujeme významně menší množství obalového materiálu, to je ale přirozený důsledek současné situace,“ dodává.

Větší nepořádek kolem kontejnerů potvrzují i Pražské služby. „Začátek dubna je totiž pro řadu lidí dobou jarních úklidů. Ačkoliv jsou sběrné dvory již otevřeny, někteří lidé vyhazují velkoobjemový odpad či podobný odpad ke sběrným nádobám. Prosíme tedy s jarním úklidem chvíli počkat, nebo v neodkladných případech zamířit na sběrné dvory,“ shrnuje Mana.

Sběrné dvory, které byly nejprve v nouzovém stavu uzavřené, od dubna opět fungují v upraveném režimu. Lidé tak budou vpuštěni do dvora většinou po jednom, maximálně po třech. Na některých místech je zkrácená otevírací doba, před sběrnými dvory se proto tvoří fronty i na několik hodin.

Podle dobrovolníků z iniciativy Ukliďme Česko, kteří čistí veřejná prostranství od odpadků, přibylo nepořádku i v přírodě. „Situace je nyní spíše horší, než je běžné, kvůli zvýšenému pohybu lidí v přírodě. Dlouhou dobu zavřená sběrná místa tomu také nepomohla,“ říká za iniciativu Radek Janoušek.

Popeláři se chrání rouškami

Vzhledem k tomu, že ani u odpadků nelze zcela vyloučit přenos koronaviru, pracují popeláři v rouškách a dalších ochranných pomůckách.

„Pracovní rukavice jsou standardní výbavou a k dispozici jsou také ty jednorázové. Máme zajištěn dostatek dezinfekčních prostředků na ruce a současně i na pravidelné čištění kabin vozidel. Zvýšili jsme intenzitu při úklidech společných prostor. Nově pak také využíváme ozonové generátory na čištění interiéru vozidel či pracovních prostor,“ vyjmenovává opatření mluvčí Pražských služeb Mana.

Svoz a sběr odpadků

  • Svoz směsného a tříděného odpadu probíhá bez omezení.
  • Sběrné dvory Pražských služeb jsou otevřené v omezeném režimu. Otevírací doba je od pondělí do pátku mezi 8.30 a 16.00 a v sobotu od 8.30 do 14.00. Na plochu sběrného dvora je vstup jednotlivě a s ochranou úst a nosu.
  • Přistavování velkoobjemových kontejnerů na objemný odpad a bioodpad je přerušeno do odvolání. Stejně tak je přerušen sběr a svoz nebezpečného odpadu.

Jak vyhazovat odpad:

Lidé by měli odpad odkládat v řádně zavázaných plastových pytlích a nenechávat pytle z odpadem mimo sběrné nádoby. Pokud domácnost bez karantény a nákazy vyhazuje ochranné pomůcky, je vhodné je umístit do plastového sáčku a ten vložit do pytle.

  • Domácnosti v karanténě či s potvrzenou nákazou musí používat plastové pytle s tloušťkou stěny minimálně 0,2 mm nebo používat dva pytle, přičemž ten vnější ošetřit dezinfekcí. Pro tyto domácnosti platí, že nesmějí třídit odpad.

Lidé pracující na třídicích linkách používají při práci respirátory, rukavice a ochranné brýle i za běžného stavu. Podobně chránění jsou i pracovníci společnosti AVE CZ „Tam, kde to jde, pracují na skupiny a vyhýbají se osobnímu kontaktu s občany,“ dodává mluvčí firmy.

I přes vybavení ochrannými pomůckami je ale podle svozových firem důležité, aby lidé za současné situace vyhazovali odpad správně. „Chtěl bych obyvatele požádat, ať pytle s odpady dobře zavazují, vyhazují do popelnice a určitě ať je neodkládají kolem nich,“ říká popelář Pražských služeb Roman Hájek.

Jednorázové roušky by měli lidé umístit do plastového sáčku a teprve pak je vyhodit do velkého pytle. Domácnosti v karanténě či s potvrzenou nákazou se musí chovat ještě obezřetněji. „Je nutné používat plastové pytle s tloušťkou stěny minimálně 0,2 milimetru nebo používat dva pytle, přičemž ten vnější je nutné ošetřit dezinfekcí. Pro tyto dva typy domácností platí, že nesmějí třídit odpad,“ dodává Mana.

Zákaz třídit odpad pro nakažené nebo domácnosti v karanténě vydalo ministerstvo zdravotnictví s odkazem na pokyny Státního zdravotního ústavu (SZÚ). „Na takový odpad je nutno pohlížet jako na kontaminovaný, nemůže skončit například na třídičce separovaných odpadů,“ odůvodňuje nařízení SZÚ.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodech Beroun, Kutná Hora, Mělník, Praha 10, Praha 11. V obvodu Praha 6 zvítězil v prvním kole Jiří Růžička.

Výsledky pro: Praha, Benešov, Beroun, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Mělník, Mladá Boleslav, Nymburk, Příbram, Rakovník, Říčany, ostatní

Drogy prodávají i lidi, do kterých byste to neřekli, říká Adam Mišík

  • Nejčtenější

Čtyři mrtví včetně dětí v domě u Prahy. Tři vraždy a sebevražda, uvedla policie

V rodinném domě u Prahy byli nalezeni čtyři mrtví lidé. Policie událost šetří jako rodinnou tragédii, trojnásobnou...

Praha 2, 4 a 10 byla bez proudu. Příčinou byl náraz balonu do vedení

Velký výpadek dodávek elektrické energie zaznamenali v neděli večer lidé v Nuslích a v přilehlých částech Prahy 2, 4 a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž z Měšic zastřelil manželku i dvě děti kvůli partnerským neshodám

Policisté od pondělí řeší rodinnou tragédii v Měšicích u Prahy. Podle nejnovějších informací tam čtyřiačtyřicetiletý...

Česko nechce Rusy z NHL v Praze. Jedná o zrušení jejich víz, zapojil se i Hašek

Nová sezona NHL odstartuje 7. a 8. října v Praze, kde jsou na programu dva zápasy mezi San Jose Sharks a Nashville...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Škoda na stadionu přes 200 tisíc korun. Plzeňský klub podává trestní oznámení

Viktoria Plzeň podává trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s nedělním utkáním fotbalové ligy proti...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Polovina zastávek MHD má nové přístřešky. Tendr na reklamu zatím není

V Praze v těchto dnech končí druhá část výměny přístřešků MHD, nové zatím město nainstalovalo na zhruba 250 zastávkách....

V Praze 9 v noci shořelo lamborghini, majitel škodu odhadl na 11 milionů

Pražští hasiči zasahovali v brzkých ranních hodinách u požáru vozidla značky Lamborghini ve Vysočanech. Luxusní vůz...

Prahou prošel slavnostní průvod s palladiem země české, podívejte se

Desítky věřících se v Praze zúčastnily tradičního průvodu s palladiem země české. Gotický reliéf madony s Ježíškem...

U Mělníka zemřel řidič, autem čelně naboural do protijedoucího náklaďáku

Krátce po půl třetí odpoledne vyjížděli policisté k tragické dopravní nehodě u obce Lužec nad Vltavou na Mělnicku. Tam...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...